Mnozí z nás, především v menších firmách či organizacích, se setkávají s případem, že šéf je „kamarád/-ka“. Tykáme si spolu, občas společně zajdeme na vínko nebo kávu a pracuje se nám dobře.

Nevýhodou může být, že člověk sklouzne do familiérnosti nebo přestane akceptovat jeho/její zodpovědnost a autoritu. Vedoucí s těmito zkušenostmi si pak odmítají s podřízenými tykat a říkají, že „snažší je říci Ty vole než Vy vole“.

Když se nad tím tak zamyslíme, myslím, že tváří v tvář „zabedněnému“ vedoucímu můžeme v tichosti říci „Vy vole“ a je to přece ještě mnohem horší. To jsou obě meze vztahu.

Mezi tím se však otevírá prostor pro velmi dobrý otevřený a respektující vztah, kdy jeden je vedoucí a jeden podřízený – a je jedno, jestli si tykáme nebo vykáme.

Respekt a vzájemné naslouchání je pro vztah v týmu velmi důležitý a každý/-á vedoucí si musí pořádně rozmyslet a uvážit situaci, do jaké role se pustí, která role je jí/ mu bližší a co zvládne.


A tak je myslím dobré neodsuzovat ty šéfy, kteří se do tykání a familiérností nehrnou, neboť můžou mít špatné zkušenosti. Je důležité si taky uvědomit, že šéf, který nabízí tykání, je zranitelný a familiérnost v něm tuto demokratickou a otevřenou snahu může zhatit, někdy i na velmi dlouho.


Pro mladé kolegy může být však velkou vzpruhou, mohou-li si tykat s padesátníkem, který se jim může stát oporou nejen v pracovním životě a nemusí jít ani o sexuální harašení, jak anglický výraz „sexual harrashment“ trefně a typicky česky přeložil exilový kanadský spisovatel Josef Škvorecký. Harašení a konsekvence s tím spojené jsou však námět na jiné téma...

 

ynetsMilá Ynets, děkujeme za Vaši úvahu na naše dnešní téma.

Jaký je Váš šéf?

Chodíte spolu na kafe?

Máte chuť ho zabít?

Tajně ho milujete?
A jaké to je, když jste v pozici nadřízené?

Víte, jak na své zaměstnance?

Jsou Vašimi přáteli?

Je Vaší nadřízenou žena?

Žárlí na Vás?

Napište nám, rádi vás za zajímavé příspěvky odměníme.
redakce@zena-in.cz

Reklama