Podle průzkumu společnosti KIIROO z roku 2018 až 58 % vztahů na dálku vydrží. Kromě toho 55 % respondentů uvedlo, že se v průběhu období stráveného odděleně cítili, jako by spolu byli, a 81 % souhlasilo s tím, že společné chvíle byly pak více intenzivní. Dr. Sharon Brehm sdílí své tipy, jak udržet ve vztahu jiskru, i když vás dělí desítky kilometrů, a nemáte tak možnost vidět se každý den.

+ Téměř 60 % párů mající vztah na dálku má pozitivní zkušenost

dalll.jpg

1. Důležité je mluvit

Když nemůžete svou drahou polovičku vidět každý den, je důležité spolu alespoň mluvit každý den. Dobré je si tak nastavit určité rituály, jako jsou zprávy na dobrou noc, dobré ráno a pravidelné telefonní hovory, díky kterým se nebudete cítit tak samy. Důležité je mít však na paměti, že jsou dny, kdy se nic vzrušujícího neděje a nemáte tak moc, co svému partnerovi říct. V takových případech Sharon Brehm doporučuje najít si jiné společné téma. „Přečtěte si stejnou knihu nebo sledujte stejný film, společně zahajte online kurz nebo si spolu zahrajte počítačovou hru – můžete vyzkoušet cokoliv, co vás sblíží.“

2. Naplánujte si další návštěvy, ať se máte na co těšit

Jak často se musí pár vidět, závisí na více faktorech, jako je vzdálenost, volný čas a finanční prostředky. Nejlepší samozřejmě je, když se pár může vidět co nejčastěji. „Pokud to nezpůsobuje moc smutku, můžou vztahu někdy delší pauzy naopak prospět,“ navrhuje Sharon Brehm. „Také doporučuji, aby návštěvy z obou stran byly spravedlivě vyvážené.“ Autobus je pohodlný a cenově dostupný způsob, jak cestovat ke svým blízkým, kdykoli to bude třeba.

3. Užijte si čas společně tak, jak jen chcete

Mnoho dvojic se snaží ve společně stráveném čase toho společně zažít co nejvíce. Měly by však mít na paměti, že jedou za svým partnerem, protože ho milují, ne protože jedou na výlet. „Tato myšlenka již pomohla mnoha párům vydržet odděleně a zároveň si užívat společně strávený čas a stále být sami sebou,“ vysvětluje Dr. Brehm. „Je to všechno o tom, že spolu dokážete autenticky trávit společný čas, ať už v posteli, s přáteli na večírku nebo na výletě do hor.“

pv.jpg

4. Buďte realističtí ohledně svých očekávání

Znovushledání je často spojeno s vysokými očekáváními. Je důležité si uvědomit od samého začátku, že vztah na dálku není jednoduchý a je pro pár takovou výzvou. „Vztahy na dálku, aby byly úspěšné, vyžadují více trpělivosti, upřímnosti a důvěry obou partnerů," říká Dr. Brehm. Při plánování setkání může pár diskutovat o svých potřebách a přáních, aby se ujistil, že jsou naladěni na stejnou vlnu.

5. Žijte přítomností

Důležité je se ujistit, že žijete naplno. „Váš partner by neměl být vaším jediným zdrojem štěstí a toto pravidlo platí i pro běžné páry,“ říká Dr. Brehm. Ať už jste kdekoli, užívejte si relaxační večer doma nebo cestu ke svému partnerovi. Neexistuje věc, kterou byste si neměli užít kvůli tomu, že vedle sebe nemáte svou polovičku. „Cesta autobusem či vlakem také nabízí nějaký čas pro sebe, kdy máte čas poslouchat audioknihu, zaznamenávat si své myšlenky nebo se jen tak dívat z okna a zkusit na nic nemyslet.“

6. Vytvořte společně dlouhodobý plán a stanovte konec tohoto přechodného období

Párům se snadněji loučí, když jejich odloučení má pevně stanovený konec. Nemusí to být přesné datum, ale stanovení přibližného data alespoň trochu sníží obavy o budoucnost vašeho vztahu. „U vztahů na dálku je důležité mít na paměti, že vzdálenost je pouze dočasná překážka. Pokud tomu tak není, většinou roste frustrace a osamělost,“ vysvětluje odbornice na vztahy Sharon Brehm.

dalak.jpg

Valentýnské nápady na překvapení drahé polovičky

Fyzická vzdálenost neznamená, že nemůžete Valentýna oslavit se svou lásku a navzájem se překvapit. Zkuste využít některé z níže uvedených nápadů:

  • Svému miláčkovi můžete poslat old-schoolově poštovní dopis (s vašimi fotkami nebo rtěnkovými polibky uvnitř)
  • Objednejte své drahé polovičce jeho/její oblíbené jídlo nebo ji nechte dovézt květiny
  • Naplánujte si valentýnskou večeři přes Skype
  • Překvapte druhého svou přítomností nebo kupte svému partnerovi lístek na cestu za vámi 

vztah.jpgFoto: Shutterstock & FlixBus

Reklama