Jednoho krásného dne skončil lenošivý pobyt v Luxu pod legendární horou a zaměstnanec půjčovny na nás čekal na hotelovém parkovišti s malým autíčkem.

Příteli nezbývalo než usednout za volant a oživit si dva roky staré zkušenosti s jízdou vlevo z ostrova Mahé (Seychely - čtěte ZDE). Musím uznat, že mu to šlo dobře, přestože je navyklý navíc na automat. Bohužel mně nikdy nikdo nepůjčuje auto ani doma, natož na dovolené, ale jsem si jista, že bych to zvládla neméně dobře vzhledem k tomu, že nejsem už asi 15 let zvyklá jezdit ani vpravo.

Seychely

A tak jsem zvědavě při přesunu z jednoho konce ostrova na druhý, který trval zhruba dvě hodiny, pozorovala krajinu. Ta mi ze všech tropických ostrovů, které jsem navštívila, nejvíce připomínala tu naši a něco společného má také s Kubou. Na jedné straně vysoké hory, na druhé placka plná polí. Až na to, že místo kukuřice a slunečnic máte pocit, že 99 % osiva tvoří cukrová třtina - a zřejmě to tak skutečně je. Vyfotila jsem ji i se zvláštními hromádkami, které připomínaly obří krtince. Jde o hromady lávových kamenů.

Seychely

Mauricius se nepyšní příliš velkým množstvím palem, takže si všimnete, že některé jsou tak nějak „divné“ - co myslíte, jsou pravé? Prozradím, že ne, jedná se o vtipně - pro někoho možná lehce kýčovitě - zamaskované vysílače, kterých je po celém ostrově spousta.

Seychely

Životní podmínky domorodců, převážně hinduistického vyznání, jsou zřejmě o něco lepší než třeba na Srí Lance (i když miminka zde nosí v náručí úplně stejně, zřejmě i zde jsou kočárky drahé), ale rozhodně evropský standard nepřipomínají, jak jsme tak trošku předpokládali. Prostě jsme v Indickém oceánu kousek od afrického kontinentu, a tam panují jiné hodnoty a jiný životní styl. Leckde nepořádek a hromady odpadků, jinde výstavní vilky v hezkých zahradách.

Seychely

Hotel Veranda Paul and Virginia je sice skromnější, než Lux, nicméně vypadá jako jeho menší kopie, takže nás nezklamal.

Seychely

Romantický příběh místních milenců najdete na dobových obrázcích (zřejmě kopie) všude po ostrově, mj. i ve stylových saloncích hotelu.

Seychely

Seychely

Zakotvili jsme až ve třetím nabídnutém pokoji, čímž jsme se ujistili, že není radno vybrat ten nejlevnější, který hotel nabízí (naše agentka nás varovala), neboť se vám může třeba stát, že vás ráno v pět začnou budit stavební práce v sousedství. My dali raději přednost rannímu cvrdlikání tohoto přifařeného obyvatele našeho balkonu, který otvor v jeho střeše spolu se svou družkou zvolil jako nejvhodnější místo pro uhnízdění.

Seychely

Čtěte také:

 

Reklama