Vlastimil Brodský se svou druhou ženou Janou Brejchovou ve filmu Farářův konec
Nezdá se to, ale je to už sedm let, kdy tragicky nečekaně odešel český herec Vlastimil Brodský. Zemřel ve věku nedožitých 82 let. I přes vysoký věk pracoval až do své smrti. Většinu svého „podzimu života“ trávil na své chalupě v severních Čechách (Slunečná u České Lípy) se svým jezevčíkem Hugem.

Brodský, rodák z Hrušova u Ostravy, natočil přes sto filmů a ztvárnil řadu divadelních, televizních a rozhlasových rolí. Dlouholetý člen činohry Divadla na Vinohradech naposledy zazářil spolu s dalšími hvězdami a kamarády své generace – Stellou Zázvorkovou a Stanislavem Zindulkou – ve filmu Babí léto režiséra Vladimíra Michálka. Za herecké výkony v tomto snímku byli všichni tři oceněni prestižním Českým lvem.

Ve filmu ho často obsazovali do komedií, ale nejbližší mu byly tragikomické role, v nichž ztvárňoval smutného klauna s melancholickýma očima a nesmělým úsměvem. Na filmovém plátně se nejvíce proslavil ve filmech Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci, dále v Rozmarném létu a Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela a ve snímcích Zdeňka Podskalského Světáci a Bílá paní.

Do zlatého televizního fondu patří postava policajta v minikomedii Uspořená libra, ve které sekunduje opilecké dvojici Jana Wericha a Jiřího Sováka.

Brodský se dvakrát rozvedl. Z prvního manželství s tanečnicí Boženou má syna Marka, s kterým si i zahrál v komedii Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Rozpuštěný a vypuštěný. Z druhého manželství s herečkou Janou Brejchovou má dceru Terezu, která je také herečka.

Vydal několik knih a je nositelem řady cen. Za jednu z nejúspěšnějších rolí alkoholika Fendrycha v inscenaci Tažní ptáci dostal Zlatou nymfu za nejlepší mužský herecký výkon na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu. V roce 1998 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství a na svém kontě má i Stříbrného medvěda z Berlinale za Jakuba Lháře.

Vzpomínáte?

Reklama