Vždycky jsem brala Vánoce jako přelom času, období, kdy se bilancuje, srovnávají roky minulé, rozjímá nad lety příštími... Myslela jsem, že je důležité, aby Vánoce u nás v rodině byly rok co rok stejné a tradiční, aby alespoň něco zůstávalo neměnné.

Nic není neměnné. Život je pohyb. Poslední naše tradiční Vánoce jsme 26. večer, upachtění, pohádaní a o tři kila tlustější zasedli k rodinnému stolu, a slavnostně slíbili, že takhle už ne, že příští rok pojedeme ven z Evropy.

Následující rok jsme zvolili Kanárské ostrovy. Dali jsme si to jako celorodinný dárek. V prosinci jsme se tím pádem nestresovali výběrem dárků a tlačením v hypermarketech, ale příjemným těšením na teplíčko.

A nemýlili jsme se. Po výstupu z letadla nás čekalo příjemných, milých, báječných 24ْ C! Na letišti nás čekal opálený, větrem ošlehaný a dobře naladěný Daniel, delegát naší cestovky. Pro Danielu, naší 20letou dceru, se zastavil okolní svět. Když se znovu rozběhl, rotoval už jenom kolem Daniela. Její táta trochu hudroval, že jeho dcera má na lepší, ale vypil trochu Sangrie a Daniel se mu hned zdál milý. Celá rodina se tak nějak uvolnila. Ještě pořád mi dělalo starost, zda mi nebudou tradiční Vánoce chybět, zda nebudu litovat. Pro jistotu jsem s sebou měla trochu purpury, pár františků, prskavky a zlatou barvu.

Na Štědrý den vzal Daniel Danielu na procházku. Společnost jim dělal Enrique, rodilý Španěl a dobrodruh, Danielův kamarád. Zatímco já a manžel jsme si pod vlivem horké jižanské atmosféry udělali krásnou (ó jé, opravdu krááásnou!:-)) chvilku, Daniela se proháněla s oběma mladými muži v motorovém člunu na pobřeží. Nakonec vyčerpaní usedli na pláž. Tedy Daniela a Daniel. Enrique vzal harpunu (nebo co to bylo) a za smíchu těch dvou běhal v teplých mělčinách zálivu a píchal do vody. Po dvou hodinách běhání se hurónsky zachechtal a na konci harpuny se zastříbřila velká ryba. Daniela překvapeně vyskočila. Myslela, že tohle je k vidění jen ve filmu. Daniel se smál a říkal: “Vítej na Gran Canárii!“

Ještě jsem Danielku neviděla tak šťastnou. Vrátila se k večeru do bungalovu, rozesmátá a opálená a prosila, ať ke štědrovečerní večeři přizveme Daniela, Enriqua a rybu. Proč ne, řekli jsem si, stále ještě dobře naladěni po odpoledním zážitku.

A Štědrý den začal. Zapálila jsem františka a chystali jsem se na večeři do restaurace. Tedy to byste nevěřili, jak františek ve 24  ْC úplně jinak voní. Co voní! Rozbolí se vám z té „vůně“ hlava, divíte se, jak rychle. Enrique udiveně kroutil hlavou nad naším počínáním. „No dobře, tak já toho františka zhasnu,“ ustoupila jsem nátlaku rodiny.

Nejenže sešlo z františka i z purpury, sešlo i z restaurace. Enrique nás všechny vzal na pláž, na své oblíbené místo. Pod jednou ze skal rozdělal oheň a opekl na něm svůj úlovek. Bylo to jak z filmu o Robinsonovi. Atmosféra tohoto štědrého večera byla skoro neskutečná. Šum moře, ozvěna našich hlasů se tříštila o skálu, teplo, my v tričkách, ryba nad ohněm a to těžké španělské víno, které vám tak zahřívá duši... Nakonec nám vůbec nevadilo, že na každého zbyl jenom malý kousek ryby. Bylo nám všem spolu tak dobře! Pod vlivem vína jsme se pomalovali tou mojí zlatou barvou, zapálili prskavky a skotačili na pláži jako děti.

Pak jsme směšně levným taxíkem zajeli do města. Překvapilo mě, jaké jsou na ulicích, vzhledem k pokročilé době, davy lidí. A nejen to – ta atmosféra, to jsem tedy nezažila. Potkávali jsme úplně neznámé lidi a zdravili se s nimi a smáli, jako kdybychom je dávno znali, jako kdybychom snad uměli španělsky.

Chybí mi slova na to, abych vypověděla, jak krásný to byl večer. Chybí mi místo, abych vypsala všechny podrobnosti. Chybí mi talent, abych to vůbec dokázala popsat.

Je to nejhezčí vzpomínka naší rodiny. Hřeje nás ještě teď, když jsme zpátky a všude kolem je zima, a bude nás hřát ještě dlouho, nejméně do další návštěvy Kanárských ostrovů. Což je v případě Daniely docela krátce, protože v červnu odjíždí na Gran Canárii jako delegátka cestovní kanceláře. 

 

 

Na Gran Canarii, na Fuerteventuru a další Kanárské ostrovy se můžete vydat s naším největším touroperátorem pro tuto oblast – cestovní kanceláří Canaria Travel - více informací najdete na adrese www.canariatravel.cz nebo přímo v kanceláři Canaria Travel v Praze 1, Jungmannova 6, případně na telefonu: +420 / 221969224 nebo +420 / 221969234  mobilní operátor 602313049  fax 224946391 nebo 224 948025.

Reklama