"Slávek" ŠimekSemafor. Šimek a Grossmann. Šimek a Sobota (a Nárožný). Šimek a Krampol. Šimek a Bubílková…

Herec, komik a humorista, moderátor a spisovatel Miloslav Šimek zemřel před pěti lety, v necelých 64 letech.

Téměř čtyři desítky let byl Miloslav Šimek stálicí české humoristické scény.

V 60. letech hrál v Semaforu s Jiřím Grossmannem, po jeho smrti pak spolupracoval s Luďkem Sobotou, Petrem Nárožným nebo Jiřím Krampolem.

Od 90. let se Šimek objevoval zejména na televizní obrazovce, kde spolu se Zuzanou Bubílkovou nemilosrdně tepal českou politickou scénu. Aktivní byl až téměř do své smrti, 16. února 2004.

Miloslav Šimek (vlevo) s Jiřím GrossmannemPosledních 15 let se „Slávek“ Šimek věnoval v rozhlase, divadle i televizi zejména politické satiře, které se za normalizace vyhýbal.

„Nebyl jsem napojen na žádné disidenty. Oni mě neoslovili, nikdy za mnou nepřišli a já je také nevyhledával. Takže jsem mohl hrát dál,“ vzpomínal na 70. a 80. léta, která strávil zejména v divadle Semafor.

Po listopadu 1989 opustil jistotu kamenné scény Semaforu a v prostorách kina Jalta na Václavském náměstí založil divadlo, nazvané po jeho někdejším partnerovi Divadlo Jiřího Grossmanna.

Zlatá éra Šimkových satirických pořadů přišla po roce 1995, kdy se začal objevovat na obrazovce v pořadu S politiky netančím.

...a s Luďkem Sobotou (vpravo)Pro něj našel svou poslední jevištní partnerku v bývalé moderátorce pořadu Co týden dal Zuzaně Bubílkové.

Politika sice byla jeho denním chlebem, on sám se ale k politikům stavěl rezervovaně.

„Podle mě nejchytřejší lidé nedělají politiku, ale byznys, umění, vědu. Bohužel je to tak v celém světě... Vážím si ale politiků, kteří jsou své práci oddáni. To je přece svým způsobem oběť národu,“ řekl například.

Tvrdil také, že už neexistuje silná politická osobnost. Nejen u nás, ale v celém světě, a že politici ztrácejí charisma.

Dvojice Šimek - Krampol (vpravo)Přesto, nebo možná právě proto, patřil Šimkův pořad k nejsledovanějším programům České televize a pozornost diváků si udržel i poté, co se koncem roku 2000 rozhodl přejít do komerční Novy.

Šimek se narodil 7. března 1940 v Praze v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem a už ve dvaceti letech se s vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal.

Vystudoval učitelství, této profesi se ale prakticky nevěnoval. Už ve škole se zabýval divadlem, patřil k zakladatelům Divadelního klubu Olympik, který sídlil v místě dnešní  Ypsilonky ve Spálené ulici. Právě tam se na samém počátku 60. let potkal s Grossmannem, tehdy ještě hlavně muzikantem.

Naposled byl Miloslav Šimek partnerem Zuzany BubílkovéSlovo dalo slovo a ještě než je oba povolali na vojnu, vytvořili několik představení. Během služby v armádě se jejich cesty rozešly, mezi armádní umělce se dostal jen Grossmann, Šimek sloužil u spojařů.

Po vojně se dali zase dohromady. Tehdy už ovšem Grossmannovi vojenští lékaři diagnostikovali leukémii.

V roce 1967 se tato dvojice, vyznávající recesi, parodii a někdy až velmi černý humor, dočkala pozvání do Semaforu.

Uvedli se parodií na školní akademie nazvanou Besídka zvláštní školy.

Reklama