KALENDÁRIUM–IN 11. 7. 2005

Hezký den, máme tu opět pondělí, tentokrát s datem 11. července 2005, svátek dnes slaví Olga, kočička Elektra a pejsek Rek, gratulujeme!

11. července 1700

byla založena v Berlíně Societät der Wissenschaften, vědecká společnost, zaměřená na široké spektrum bádání. Vedení společnosti se neujal nikdo menší než Gottfried Wilhelm Leibniz. Berlínskou společností získává nitro evropské pevniny podobnou učenou společnost, jakou mají v Londýně a Paříži, z ní vznikne Akademie věd, pod její hlavičkou a v jejích edicích budou záhy publikovat své práce – zejména matematické – také badatelé z Čech, kteří si na podobnou instituci musejí ještě počkat.

Narozeniny dnes slaví:

46.

narozeniny slaví Richie SAMBORA – kytarista skupiny Bon Jovi, manžel hollywoodské herečky Heather Locklear (Melrose Place)
(*11. 7. 1959)

45.

narozeniny slaví Suzanne VEGA - básnířka ulice, jedna z nejlepších pop folkových zpěvaček a skladatelek této doby
(*11. 7. 1960 Kalifornie, USA)

Narodili se 11. července:

188.

výročí narození - Bohuslava RAJSKÁ, vlastním jménem Antonie Reisová - česká vlastenka (* 11. 7. 1817 Rožmitál, + 2. 5. 1852 Praha)

Na přelomu 30. a 40. let byla jakousi vůdkyní družiny mladých dívek, které se již nechtěly spokojit s rolí hospodyněk a manželek, vzdělávaly se, psaly verše a snažily se najít své uplatnění v národním i společenském životě. Jedním z ideálů těchto "romantických předchůdkyň" pozdějších emancipačních snah bylo zřízení dívčího vzdělávacího ústavu. Rajská proto absolvovala učitelský kurs a jako první česká učitelka vedla od podzimu 1843 nejdříve soukromou, později veřejnou školu pro dívky do 15 let. 

159. výročí narození - Jaroslav GOLL - český historik
(* 11. 7. 1846 Chlumec nad Cidlinou, + 8. 7. 1929 Praha)

94.

výročí narození - Marie GLÁZROVÁ - česká herečka
(* 11. 7. 1911 Horní Suchá u Karviné)

Členka Divadla na Vinohradech a Národního divadla v Praze, byla ve 30. a 40. letech významnou představitelkou jednak lyrických hrdinek, okouzlujících ženskou krásou a jednak mladých přímočarých enegických dívek, nepostrádajících smysl pro humor. Film: Hlídač č. 47, Městečko na dlani, Turbina, Rozina sebranec. Osobní kouzlo a krásný melodický hlas ji předurčovaly též pro role vznešených žen (Kněžna ve filmu Babička). Mimořádný význam má i její tvorba pro rozhlas, kde nejen vytvářela dramatické postavy, ale často recitovala především českou poezii. Jejím manželem je operní pěvec a dlouholetý sólista opery ND Eduard Haken.

85.

výročí narození - Dana MEDŘICKÁ - česká herečka
(* 11. 7. 1920 Praha, + 21. 1. 1983 Praha)

Naprosto neopakovatelná PANÍ HEREČKA. Její laskavý a vždy naprosto uvěřitelný, přirozený herecký projev “voněl” lidskostí a tak se jistě zapsala navěky do paměti mnoha z nás. Hrála v nespočetných divadelních a filmových rolích, tak si připomeňme aspoň některé: divadlo - jejími životními rolemi byly Slávka Hlubinová - Šrámek: Měsíc nad řekou (1953), Brechtova Matka Kuráž (1970) a penzistka Erži Orbánová (Örkény: Kočičí hra, 1974, hrála ji až do své smrti více než 400krát); film - role ve filmu Třináctý revír, Předtucha, seriál Taková normální rodinka, My všichni školou povinní a další. Paní Medřická byla manželkou herce Václava Vydry mladšího a matkou herce Václava Vydry jr., a byla bezesporu jednou z nejvýraznějších českých hereček.

82.

výročí narození - Ludmila DVOŘÁKOVÁ - česká pěvkyně -sopranistka
(* 11. 7. 1923 Kolín)

Zpívala doma, v Berlíně i na dalších předních světových operních scénách – Mnichov, newyorská Metropolitní opera, londýnská královská Covent Garden Opera, Teatro Colón v Buenos Aires… Uplatnila se především ve Wagnerových operách, ale vynikala i v operách Richarda Strausse.

74.

výročí narození - Hugo DEMARTINI - český sochař
(* 11. 7. 1931 Praha)

Řadil se do proudu českého sochařského konstruktivismu, z jeho monumentální tvorby je třeba zmínit ocelovou vstupní bránu do zámku Trója v Praze.

Opustili nás 11. července:

643.

výročí úmrtí - Anna SVÍDNICKÁ - polská (slezská) kněžna a česká královna, třetí manželka Karla IV.
(* 1339, + 11. 7. 1362 Praha)

Dcera Jindřicha VI. (II.) Svídnického (Javorského) a neteř Bolka Svídnického byla provdána  27. 5. 1353 za Karla IV. ve svých 14 letech v Budíně. Její matka Kateřina byla sestrou uherského krále Ludvíka I. Protože záhy ovdověla, vychovávala dceru na dvoře svého bratra v Budíně. Anna byla původně určena za manželku Karlovu synovi Václavovi (z druhého manželství s Annou Falckou), který však záhy po narození v roce 1351 zemřel. Protože Karel mezi tím také ovdověl, oženil se s Annou sám. Sňatkem s Annou získal Karel na základě dědického odkazu pro Českou korunu Javorsko a Svídnicko ve Slezsku - poslední nezávislá knížectví - a tím připojil celé slezské území k zemím České koruny.
Anna měla s Karlem dvě děti: Alžbětu (Elišku), provdanou v roce 1366 za Albrechta III. Habsburského, a Václava IV., který se jí narodil v Norimberku, následného českého a německého krále. Anna zemřela ve 23 letech v šestinedělí i se svým v pořadí již třetím dítětem, což byl v této době dost častý jev.

554.

výročí úmrtí - Barbora CELSKÁ - uherská a česká královna, římská císařovna
(* 1390/95, + 11. 7. 1451 Mělník)

Ani největší odpůrci a kritici hraběnky Celské jí nemohli upřít neobyčejnou krásu - se Zikmundem Lucemburským byli pokládáni za nejpůvabnější manželskou dvojici té doby. Ještě větší než její krása byla však prý Barbořina prostopášnost a touha po moci. Tak ji aspoň líčí souvěcí kronikáři, především Eneáš Silvius Piccolomini.
Do manželství s nejméně o 22 let starším Zikmundem vstoupila roku 1408. V roce 1427 byla obviněna z nevěry a po dva roky žila na vykázaných místech. Poté se s ní Zikmund smířil, a tak se spolu s ním stala roku 1433 císařovnou, ale na titul české královny musela čekat až do roku 1437 - 11. února byla korunována spolu se Zikmundem v chrámu sv. Víta. Za necelý rok Zikmund zemřel.  Po ovdovění nastalo Barboře nové období intrik a bojů, kdy se snažila získat vládu v Čechách, Rakousích, Polsku či Uhrách. Měla mnoho spojenců i odpůrců - hlavním protivníkem jí byla vlastní dcera Alžběta Lucemburská, pevně ovládající svého muže Albrechta Habsburského.
Nakonec Barbora nikde neuspěla, a tak se roku 1441 vrátila do Čech. Usadila se na svých statcích v Mělníce a stala se spojenkyní strany Hynka Ptáčka z Pirkštejna, většího politického vlivu však nedosáhla. Věnovala se pak aspoň alchymii, podle svědectví slavného českého alchymisty Jana z Lazu především té podvodné.

149. výročí úmrtí - Josef Kajetán TYL - český dramatik, herec, prozaik a novinář
(* 4. 2. 1808 Kutná Hora, + 11. 7. 1856 Plzeň)

Tyl byl nejvýraznější osobností českého divadla, ale i literatury ve 30. a 40. letech 19. století a stál v té době v centru národního a vlasteneckého dění, žák Václava Klimenta Klicpery.
Roku 1834 založil se skupinou přátel Kajetánské divadlo, osvědčil se i jako herec a organizátor - byl režisérem, dramaturgem, opatřoval rekvizity, maloval kulisy i upravoval hry. Když byla činnost divadla zastavena (1837), přešel znovu jako ochotník do Stavovského. To už patřil mezi nejznámější a nejoblíbenější vlastence.
Díla: Fidlovačka (1834), v níž poprvé zazněla se Škroupovým nápěvem píseň Kde domov můj, Paličova dcera, Strakonický dudák, Lesní panna), Kutnohorští havíři...

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

   
Reklama