Mezinárodní den zvířat bez domova patří například v USA mezi významné dny a slaví se od roku 1992, vždy třetí sobotu v srpnu (letos tedy 16. 8. 2008).

Součástí dne, kterého se účastní ochránci zvířat, útulky, významné osobnosti, zastupitelé měst, média a veřejnost, jsou i tzv. candlelight vigilie – tedy vigilie se svíčkami na připomínku zvířat, která přišla o život, protože pro ně nebylo dost domovů, a také na počest obětavých lidí, kteří věnují svůj život tomu, aby zabránili utrpení a nekontrolovatelnému množení opuštěných a nikým nechtěných koček a psů.

International Society for Animal Rights (ISAR) nás požádala, abychom iniciovali zavedení Mezinárodního dne zvířat bez domova a svíčkových vigilií také u nás. Snažíme se na tuto tradici navázat. Zavedení Dne a vigilií v ČR pokládáme za důležité, protože zviditelní problematiku opuštěných koček a psů (nezodpovědnost majitelů zvířat, dysfunkci st. správy a stávající legislativy).

Jedná se o mimořádně důležitou osvětovou akci, na které by se měla podílet většina českých spolků na ochranu zvířat, zejména koček a psů, a to včetně již stávajících útulků, azýlků a bytových depozit, aby prosadila zřízení dostatečného počtu útulků pro ztracená a opuštěná zvířata a fungující kastrační program. Letos u nás proběhnou lokální oslavy Dne a svíčkové vigilie opět v Příboře.

Mimo to jsme připravili virtuální vigilie. Vyzýváme všechny soucitné lidi, příznivce a přátele zvířat, aby se k vigiliím připojili, a to jak zapálením virtuální svíčky za zemřelá zvířátka na výše uvedené stránce, tak k celosvětovým vigiliím na stránkách ISAR, a případně i vlastním domácím obřadem.

Prosíme, v sobotu, 16. srpna v 18. hodin, vzpomeňte na zbytečně zemřelá zvířata, napište na papírek jméno svého zemřelého kamaráda nebo vzpomeňte na kočky, které jste viděli na ulici a nemohli jim poskytnout domov, či vás zaujal starý pejsek v nabídce útulku, který zemřel, protože se pro něj nenašel domov.

Položte před sebe fotku, obrázek, jméno zvířete, zapalte svíčku a řekněte básničku, modlitbu, odpuštění...

Děkujeme za vzpomínku na zvířátka.

Alice Oppová, První společnost za práva koček

Reklama