KALENDÁRIUM–IN 13. 7. 2005

Zdravíme vás uprostřed pracovního týdne! Je tu středa 13. července 2005, svátek dnes slaví Markéta, také micka Doris a pejsci Paddy a Chozé, všem přejeme hezké jmeniny!!!

Narozeniny:

65. narozeniny slaví Patrick STEWART - herec
(* 13. 7. 1940, Mirfield, West Yorkshire, Velká Británie)

Herecké základy získal ve škole divadelního souboru Bristol Old Vic Theatre. Soustředil se především na divadelní práci. Mezi jeho divadelními počiny vyniká broadwayské "one man" představení Vánoční koledy, za jehož interpretaci byl nominován na prestižní ceny Drama Desk Award a Grammy. Často účinkoval v TV. Jednak v záznamech klasických divadelních her (Slečna Julie, Hamlet, Pekelník), ale také v TV seriálech, např. The Fall of Eagles (1974, Pád orlů) o habsburské dynastii, v němž sehrál postavu Lenina, a Maybury (1981) z prostředí psychiatrické kliniky.
Jeho nejznámější rolí se stal velitel kosmické lodi Enterprise, Jean-Luc Picard, kterého ztělesnil jak v novém pokračování oblíbeného seriálu Star Trek: The Next Generation (1987-94, Star Trek: Nová generace - TV), tak i ve filmové sérii (Star Trek: Generations, Star Trek: První kontakt, Star Trek: Vzpoura). Filmovému herectví se věnuje sporadicky. Jednou z nejvýraznějších rolí, kterou vytvořil v 90. letech, je zkorumpovaný velitel agentů CIA dr. Jonas, který se snaží zlikvidovat oběť (Mel Gibson) svého někdejšího experimentu, v psychothrilleru Spiknutí (r. R. Donner).


63. narozeniny slaví Harrison FORD - americký herec
(* 13. 7. 1942, Chicago, Illinois, USA)

Psát o tomto herci je úloha nelehká, protože jeho život je jak z dobrého, dvousetdílového amerického seriálu. Harrison se narodil irskému katolíkovi a ruské židovce. Vyrůstal na Chicagském předměstí, kde jeho otec pracoval jako reklamní manažer. Po střední škole začal Harrison studovat filozofii a angličtinu na univerzitě Ripon. Jako jeden z vedlejších oborů si zvolil drama, které se mu postupem času velmi zalíbilo. Studijní výsledky byly velmi mizerné, a proto se rozhodl opustit univerzitu a vydat se jako herec na divadelní prkna. Rozhodl věnovat se herecké kariéře, a proto se vydal v roce 1964 se svou přítelkyní z univerzity a pozdější manželkou Mary Marquardt do Hollywoodu.
Harrison se do roku 1977 stále živil jako tesař, než získal první hlavní roli meziplanetárního pilota Hana Sola v Lucasově veleúspěšném sci-fi Hvězdné války "Star Wars". Od té doby se nabídky jen hrnuly. Další slavnou sérií pro Forda byly dobrodružné filmy Indiana Jones – Dobyvatelé ztracené archy, Indiana Jones a chrám zkázy a Indiana Jones a poslední křížová výprava.
Své skvělé herecké vlastnosti prokázal i v jiných snímcích jako Svědek, za který byl nominován na Oscara. Další super dílka:  Podnikavá dívka, Podezření, Sabrina, Vysoká hra patriotů, Uprchlík, Jasné nebezpečí, Náhodné setkání, Pod povrchem.
V roce 2001 se rozvedl a začal chodit s herečkou Calistou Flockhartovou (známou jako Ally McBeal ze stejnojmenného televizního seriálu). Nedávno si Harrison před Calistou v plné restauraci klekl a před všemi hosty ji požádal o ruku. Harrison žije na farmě ve Wyomingu, daleko od civilizace, kde věnuje čas dětem, rybaření a létání. Vlastní několik letadel a neváhá v případě nutnosti nabídnout pomoc: před dvěma lety zachránil mladou horolezkyni, která nezvládla pobyt ve vysoké nadmořské výšce, a loni v létě našel ztraceného třináctiletého chlapce v Yellowstonském národním parku.

56. narozeniny slaví Helena FIBINGEROVÁ - sportovkyně
(* 13. 7. 1949 Víceměřice)

Vystudovala střední pedagogickou školu v Přerově a poté se věnovala profesionálně sportu. Reprezentace ČSFR a ČR, držitelka Řádu práce a vyznamenání Za vynikající práci. Dnes je manažerkou Českého atletického svazu a také spolumajitelkou pekárny OSPEK v Uherském Ostrohu, kde bydlí.

27. narozeniny slaví Taťána VILHELMOVÁ - herečka
(* 13. 7. 1978, Praha, Česká republika)

Debutovala ve filmu Indiánské léto, poté následovaly role ve  filmech: Šeptej, Čas dluhů, Návrat idiota, Eliška má ráda divočinu, Samotáři, Divoké včely, Děvčátko, Jedna ruka netleská... Spolupracuje také s televizí – Můj otec a ostatní muži, seriály Černí andělé, Četnické humoresky II, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech. Za roli ve filmu Společnice dostala cenu na televizním festivalu v Monte Carlu a na svém kontě má už pět nominací na Českého lva.
V současné době je v sedmém měsíci těhotenství a očekává své první miminko:-))) Gratulujeme dvojnásobně!!!

Narodili se 13. července:

398.

výročí narození - Václav HOLLAR - český grafik
(* 13. 7. 1607 Praha, + 25. 3. 1677 Westminster)

O životě Václava Hollara se zachovalo více legend než spolehlivých údajů. Jisté je, že ve 20. letech 17. století opouští Prahu a roku 1636, kdy vstupuje do služeb T. Howarda, hraběte Arundela, anglického vyslance u císařského dvora.
Hollarovu kresbu charakterizuje věcná, až vědecká důslednost, vzácná čistota a jemnost. Tvořil volné grafické listy, mapy, portréty, žánrové kresby, zátiší s přírodopisnými motivy, knižní ilustrace. K vrcholům jeho tvorby patří panoramatické městské veduty, vznikající při cestách s hrabětem Arundelem. S ním se dostal znovu i do Prahy a načerpal tu podklady pro pozdější proslavený Pohled na Prahu, který vznikl roku 1649.


397. výročí narození - FERDINAND III. - český a uherský král, římskoněmecký císař z dynastie Habsburků
(* 13. 7. 1608 Štýrský Hradec, + 2. 4. 1657 Vídeň)

Ferdinand III. byl druhorozeným synem císaře Ferdinanda II. a Marie Anny Bavorské. Když jejich prvorozený syn Jan Karel zemřel jako čtrnáctiletý v roce 1619, stal se Ferdinand následníkem trůnu. Ještě za života otce byl korunován králem uherským (1625), králem českým (1627) a králem římským (1636). Když se po smrti otce (1637) ujal vlády, pokračoval ve vedení války, která v posledních letech zvláště tíživě dolehla na české země. V roce 1648 uzavřel vestfálský mír.
Na rozdíl od většiny Habsburků uměl dobře česky, často pobýval v Praze a zasloužil se také o obnovu Pražského hradu. V roce 1638 vyňal z moci jezuitů Karolinum a obě jeho fakulty (právnickou a lékařskou) dal pod světskou pravomoc. V roce 1654 spojil Karolinum s klementinskou kolejí v jedinou univerzitu Karlo-Ferdinandovu.
Jeho nejstarší syn, korunovaný za českého krále jako Ferdinand IV., zemřel v roce 1654, dřív než mohl nastoupit vládu, a tak se nástupcem Ferdinanda III. stal jeho druhorozený syn Leopold.


180. výročí narození - Antonín SPRINGER (Anton Heinrich) - českoněmecký historik a publicista
(* 13. 7. 1825 Praha, + 31. 5. 1891 Lipsko)

Tento původem pražský Němec vystudoval pražskou univerzitu a pak hodně cestoval po celém Německu. Byl dobrý pedagog a nadšený řečník.
V Německu působil A. Springer jako profesor dějin umění na univerzitách ve Štrasburku (1872), Bonnu a Lipsku (1873). Napsal celou řadu historických knih věnovaných především epochám revolucí. Jeho syn Jaro Springer žil celý život v Praze a byl zde činný jako historik umění.


87.

výročí narození - Alberto ASCARI - jezdec Formule 1
(* 13. 7. 1918 Milán, Itálie, +26. 5. 1955)

Jeho otec Antonio byl jedním z největších automobilových závodníků té doby. Často brával malého Alberta na závody, kterých se účastnil, a ten podlehl jejich kouzlu natolik, že se rozhodl jít v otcových stopách.
Zemřel stejně jako jeho otec – na závodní dráze, ale bohužel naprosto zbytečně. Byl v Monze, aby sledoval testování sportovního vozů Ferrari. Na tento den měl naplánovaný jen slavnostní oběd s manželkou, když se rozhodl z ničeho nic vyzkoušet Castellottiho Ferrari. Do vozu usedl jen v civilním oblečení a ve vypůjčené přilbě. Ve třetím kole jeho vůz z nezjištěných příčin vyjel ze zatáčky a dvakrát se převrátil. Ascari utrpěl četná zranění, kterým jen pár minut poté podlehl. Ach ta mužská ješitnost…

Opustili nás 13. července:

606.

výročí úmrtí - Petr PARLÉŘ - německý stavitel činný v Čechách
(* 1332/3 Kolín nad Rýnem nebo Gmünd, + 13. 7. 1399 Praha)

Petra Parléře, vedoucí osobnost významné gotické stavební huti, povolal Karel IV. do Prahy roku 1356, aby se ujal po smrti Matyáše z Arrasu řízení nejvýznamnější pražské stavby - chrámu sv. Víta. Teprve třiadvacetiletý stavitel záhy v Praze zdomácněl, koupil dům v dnešní Loretánské ulici, stal se pražským měšťanem, a dokonce i konšelem na Hradčanech.
Vynikal i jako sochař, pro Svatováclavskou kapli vytvořil sochu sv. Václava a mezi portrétními bustami zdobícími interiér chrámu sv. Víta zanechal i svou vlastní podobiznu.
V Praze postavil ještě kostel Všech svatých, a především kamenný most (dnes zvaný Karlův) se staroměstskou mosteckou věží. Pravděpodobně se podílel i na návrhu chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, jehož stavbu pak vedl jeho syn Jan.


20. výročí úmrtí - Oldřich MIKULÁŠEK - český básník a publicista
(* 26. 5. 1910 Přerov, + 13. 7. 1985 Brno)

Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, vystřídal řadu manuálních a podružných profesí. Tou dobou však už dlouho psal poezii - jeho debut Černý bílý ano ne (1930) ještě stačil zachytit poetismus. Za svůj skutečný vstup do literatury však považoval až lyrické sbírky vytištěné za Protektorátu (Marné milování, Křídlovka, Tráva se raduje). V poválečném období vyšla sbírka Pulsy.
Mikuláškova tvorba z 50. let (sbírky Divoké kačeny, 1955; Krajem táhne prašivec, 1957; Ortely a milosti, 1958) spojuje intelektuální vnímání světa s prožitkem přírody jako fundamentu existence a s přihlášením se k osobitosti Moravy. Ve sbírkách ze 60. let (Albatros, 1961; Svlékání hadů, 1963; To královské, 1966; Šokovaná růže, 1969; Kam létají labutě, 1970) se ještě výrazněji objevuje existenciální tón, jeho jazyk je artistnější a zároveň "vznešenější".
Po normalizačním desetiletí je Mikuláškovi (v té době již 13 let po těžkém úrazu v invalidním důchodu) umožněno vytisknout sbírku Žebro Adamovo (1981).
V exilu však předtím vyšly básně z přelomu 60. a 70. let Agogh (1980), mimořádně hořká, rezignaci a marnost evokující poezie. V Československu stačily do básníkovy smrti ještě vyjít sbírky kontemplativní lyriky Veliké černé ryby a dlouhý bílý chrt (1981) a Čejčí pláč (1984), v nichž je pesimismus jakoby nahrazován nostalgickým smiřováním a pokorným loučením. Posmrtně ještě vyšly básně z posledních let Druhé obrázky (1986) a A trubky zlatý prach (1991).

19. výročí úmrtí - Josef PEHR - český herec
(* 14. 8. 1919 Praha, + 13. 7. 1986 Praha)

S Lubou Skořepovou a Milošem Nesvadbou založili loutkářskou skupinu, kde získal možnost hrát i zkoušet režii. Po válce se stal členem Studia Národního divadla (ND) a po jeho zrušení (1948) působil až do roku 1985 v činohře ND.
Známější je ovšem jako loutkář. Nezatížen konvencemi soudobého loutkového divadla vytvořil si již za okupace osobitý styl, v němž se prolínala tradice lidového loutkářství s moderním herectvím. V experimentálním ovzduší Studia ND se dokonce pokusil o propojení činohry s loutkovým divadlem.
Z řady loutkových her je nejlepší dodnes hraný Guliver v Maňáskově (spoluautor Leo Spáčil). Po zrušení Studia ND se orientoval spíše na sólové výstupy. S loutkou pejska, a zejména Pepíčka se stal známým díky začínající televizi.


19.

výročí úmrtí - Ladislav PEŠEK - český herec
(* 4. 10. 1906 Brno, + 13. 7. 1986 Praha)

Peškovo veliké komediantské nadání, temperament a pohybová virtuozita (uměl i stepovat) režiséři často využívali až do jeho pozdního věku. Do Národního divadla, kde hrál až do roku 1976, byl angažován K. H. Hilarem v roce 1929 po studiu na konzervatoři a krátkém působení v brněnském divadle.
Pocházel ze staré české divadelnické rodiny. Herci byli jeho rodiče Ema Pechová a Ladislav Pech i sestra Marie, provdaná za herce R. Waltra. Příjmení Pešek si jako umělecké jméno zvolil na památku rodičů matky - vlastním jménem byl Ladislav Pech. Jen za první desetiletí pobytu v ND odehrál přes 200 divadelních rolí a asi 30 filmových postav.
Perfektně zvládnutá herecká technika, fyzická trénovanost s dokonalým dýcháním dovolila Peškovi do vysokého věku hrát dynamické role, v nichž tančil a zpíval současně - například hlavní postavu muzikálu Šumař na střeše hrál ve věku 62 let!
Jako filmový herec získal popularitu již před válkou v rolích veselých, věcných a nesentimentálních studentů, vesměs sportovně založených a intelektuálně nezatížených (Lidé na kře, Čuřil v Cestě do hlubin študákovy duše, Škola základ života), v historických filmech (Cech panen kutnohorských), po válce ve filmech Švec Matouš, Transport z ráje, Kasaři, v pohádce Obušku, z pytle ven a dalších.
V televizi ve stáří jímavě vytvářel opuštěné, slabé a bezbranné starce (televizní film Barometr), ale také stáří vitální a optimistické jako v Hubačových Nezralých malinách.
Pro mě to byl jednoznačně PAN HEREC, s lidsky laskavým a hlubokým projevem. Měla jsem ho ráda a vždy si na něj ráda vzpomenu…

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

           
Reklama