KALENDÁRIUM–IN 2. 8. 2005

Hezky se nám to tento týden bude počítat, je druhý den v týdnu a také druhý srpnový den roku 2005. Dárek k svátku nezapomeňte koupit pro všechny Gustavy, kočičky Jackie a psíky Toníky. I my přejeme všechno nejlepší!!!

Narozeniny:

73.

narozeniny slaví Emanuel MANDLER - český publicista a politik
(* 2. 8. 1932 Třebíč)


61.

narozeniny slaví Joanna CASSIDY – americká herečka
(* 2. 8. 1944 Camden, New Jersey, USA)


28. narozeniny slaví Edward FURLONG – americký herec
(* 2. 8. 1977 Glendale, Kalifornie, USA)

Jeho předci pocházeli částečně z Mexika a z Ruska. Strávil velmi nešťastné dětství většinou na ulici a u příbuzných; otce nikdy nepoznal a jeho matka se o něho vůbec nestarala. Ve třinácti letech si ho všimla na diskotéce v Pasadeně castingová agentka Mali Finnová, která mu, aniž byl měl nějakou hereckou průpravu, zajistila jednu z hlavních rolí ve sci-fi thrilleru Terminátor 2: Den zúčtování (r. J. Cameron) po boku Arnolda Schwarzeneggera a Lindy Hamiltonové…


Opustili nás 2. srpna:

96.

výročí úmrtí - Josef ZÍTEK - český architekt
(* 4. 4. 1832 Praha, + 2. 8. 1909 Praha)

Spolu s J. Schulzem vytvořil Zítek jednu významnou pražskou budovu - Rudolfinum, kde se znovu výrazně projevil jako čelný představitel novorenesančního slohu, stejně jako při výstavbě Mlýnské kolonády v Karlových Varech (1871-74).


53. výročí úmrtí - Karel LAMAČ - český filmový režisér, scenárista, herec a podnikatel
(* 27. 1. 1897 Praha, + 2. 8. 1952 Hamburk, SRN)

Karel Lamač patřil nejen k průkopníkům naší kinematografie, ale ve své době i k nejznámějším a nejžádanějším filmařům v celé Evropě. Za 1. světové války byl frontovým filmovým zpravodajem a po roce 1918 se stal uznávaným režisérem a hercem němých filmů.
Díla, na nichž se herecky či režijně podílel: Svatý Václav, Kdyby tisíc klarinetů, Akord smrti, Karel Havlíček Borovský, Jiráskova Lucerna, Langrova veselohra Velbloud uchem jehly, To neznáte Hadimršku, Funebrák, Nezlobte dědečka, Švejk bourá Německo..
Lamač je také autorem jedné z prvních českých odborných knih o kinematografii (Jak se píše filmové libreto, 1923) a rovněž vymyslel pro film řadu technických zlepšení i vynálezů včetně vlastního systému barevného filmu. Vedle M. Friče, G. Machatého, Karla Slavínského, O. Vávry a dalších patří k zakladatelským osobnostem kinematografie, a v jeho případě nejen české.


40. výročí úmrtí - František LANGER - český dramatik a prozaik, původním povoláním lékař
(* 3. 3. 1888 Praha, + 2. 8. 1965 Praha)


39. výročí úmrtí - R. A. DVORSKÝ - český hudebník a nakladatel
(* 24. 3. 1899 Dvůr Králové nad Labem, + 2. 8. 1966 Praha)

Jeho vlastní jméno zní Rudolf Antonín, umělecký pseudonym si zvolil podle rodného města. V roce 1918 se stal hudebním redaktorem v pražském nakladatelství Springer, v letech 1919-21 se začal hudbě věnovat aktivně jako zpěvák, pianista a později i kapelník kabaretu Červená sedma. Napsal mnoho tanečních písní ovlivněných jazzem. V letech 1925-29 vedl kvartet Melody Makers, roku 1929 založil soubor Melody Boys (nejdříve kvintet, který rozšířil na desetičlenné obsazení, příležitostně ještě doplňované sborem a smyčci), s nímž stylově obsáhl velmi široké spektrum populární hudby (včetně lidovky). Dvorského orchestr byl rozpuštěn roku 1945, ale to s ním už Dvorský několik měsíců nevystupoval, protože roku 1944 dostal těžký zápal plic.

Do té doby nahrál přes 2 000 skladeb na standardní desky (mezi největší hity patřily Dvorským interpretované písně Sám s děvčetem v dešti, Jedu nocí, Ztratil jsem tvůj smích, Hm, hm, Plaménky v očích tvých, Potkal jsem tvůj sen, napsané předními českými skladateli populární hudby té doby). Často také vystupoval se svým orchestrem ve filmu.

Dvorský začínal v době všeobecné slávy kabaretních popěvků. Vrchol jeho dráhy souvisí s rozmachem taneční hudby a swingovou érou. Získal si oblibu u všech posluchačských vrstev i věkových skupin, dokázal kombinovat novinky světové populární hudby se zažitou domácí tradicí.


24. výročí úmrtí - Jaroslav BRODSKÝ - český pedagog a politický vězeň
(* 22. 3. 1920 Soběslav, + 2. 8. 1981 Toronto, Kanada)


10. výročí úmrtí - Václav JEŽEK - český fotbalový trenér
(* 1. 10. 1923 Praha, + 2. 8. 1995 Praha)

 

Víte snad o nějakém výročí narození, úmrtí, zajímavé či významné události s dnešním datem, kterou se nám nepodařilo vypátrat? Nenechávejte si to pro sebe a napište nám, ať můžeme náš archiv postupně rozšiřovat. Předem pěkně děkujeme!

A ještě něco – pokud právě dnes slavíte svátek (máme tu i chlapy, že?) nebo narozeniny, přejeme i vám VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!!

 

 

       
Reklama