jezirko

Také byste museli sáhnout hluboko do paměti, nebo je to pro vás celkem běžný živočich? Pokud volíte druhou opověď, jste zřejmě šťastný člověk a žijete si jako v ráji. Nebo jste brouzdali po brdských lesích a narazili na kouzelné místo, které tak trochu ráj připomíná.

Stará se o něj parta místních nadšenců, která sází aleje, čistí studánky a uklízí lesy. Dobrovolně, ve svém volném čase a na vlastní náklady. Možná si řeknete, že je to spíš parta bláznů, já mám za to, že jsou hodni následování.

Na začátku všeho bylo rozčarování nad přemírou špatných zpráv, kterými nás „válcují“ sdělovací prostředky. Stačí si zapnout televizi, či rádio, nebo přečíst noviny a zjistíte, že vše špatné, pesimistické, smutné, nebo dokonce tragické převažuje nad dobrým, optimistickým, nadějným, nedej bože veselým.

Jde to vůbec změnit? „Ano, začít u sebe a šířit dobro alespoň ve svém okolí“, říkají tihle „blázni“. Nadávat a sedět se založenýma rukama umí každý, ale zvednout se a jít něco dělat pro ostatní, už chce kus odhodlání a nesobeckého přístupu.

Začali černou skládkou pneumatik v lese. Snažili se to řešit oficiální cestou, ale to byl závod na dlouhou trať a tak to uklidili sami.

Dobrý pocit zrodil další (dobré) nápady.

Vysadit alej podél cesty. Takovou, jakou sázeli už za Marie Terezie. Pestrou, z níž by měl užitek nejen člověk, ale i drobná zvěř. Přívětivým stínem, či jablkem nepohrdne zmožený cyklista, ani zajíc, nehledě na to, že taková alej zadržuje vítr, sníh a poskytuje útočiště různým živočichům.

V jednom remízku poblíž aleje objevili studánku. Kdysi možná křišťálovou, jak se píše v jedné básni, ale dnes zanesenou a zarostlou. To byla nová výzva. Vysekali nálety, vyčerpali vodu, vyčistili a zpevnili břehy. Dnes je zase plná hvězd a laně k ní chodí pít, jak píše básník.

Další studánku s pramenitou vodou našli v lese. Vybudovali přírodní vodovod pro „pocestné“.

vodovod

Aby se voda nerozlévala jen tak po lese, ale zadržovala i pro zvěř, vyhloubili soustavu rybníčků.  

Mělké rybníčky se zalíbily žábám a čolkům. Byla jsem se na ně podívat, ale neměla jsem štěstí, abych je vyfotografovala. Jsou hodně plaší a „frnkli“ mi dřív, než jsem stačila stisknout spoušť foťáku.

rybnicek

Podívejte se alespoň na pár obrázků tohoto nádherného koutu lesa.

odraz

studanka

frantisek z asisi

Tady zapomenete na všechny špatné zprávy a uvědomíte si, jak je krásně na světě.

Čtěte také:

Reklama