rotavirPrůjmy a časté zvracení vašeho miminka nemusí být vždy jen drobnou nepříjemností. Přidá-li se ještě vysoká horečka, může jít o rotavirovou gastroenteritidu. Právě rotaviry jsou nejčastější příčinou průjmů a zvracení u malých dětí. Rotavirová infekce může způsobit, že dítě zvrací až 20krát denně a má průjmy s vodnatou stolicí a v některých případech vysokou horečku. Jednou z možností prevence je očkování. Všeobecná zdravotní pojišťovna má nyní zajímavou nabídku pro rodiče a jejich miminka - nabízí totiž očkování za zvýhodněnou cenu.

Onemocnění rotavirovou gastroenteritidou, které se projevuje úpornými průjmy a častým zvracením, postihne v Evropě každý rok téměř tři miliony dětí, které musí být ošetřeny v domácím prostředí. Pro 700 tisíc dětí představuje tato nemoc návštěvu lékaře, 87 tisíc dětí musí být dokonce hospitalizováno a více než 200 dětí této nemoci podlehne. Všeobecně platí, že nejzávažnější bývá první infekce, proto jsou v největším ohrožení právě malé děti do dvou let. Přitom není problém tomuto onemocnění předcházet a dopřát svým nejmenším ochranu bezbolestným očkováním. Je totiž podáváno ústy, bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné a přátelské.

Nezaostávejme v prevenci

V České republice je proočkovanost proti rotavirům jen u 4-5 % dětí. V porovnání s ostatními zeměmi ve střední Evropě v oblasti prevence jednoznačně zaostáváme. Z tohoto důvodu přichází Všeobecná zdravotní pojišťovna s mimořádnou akcí, v rámci níž mohou rodiče získat očkování proti rotavirům za výhodnou cenu maximálně 3 300 Kč za celé očkovací schéma a následně ještě zažádat VZP o vrácení 500 Kč. Celé očkování tak vyjde na částku 2 800 Kč, což znamená oproti běžné ceně úsporu až 1 600 Kč. Akce běží od 1. října 2010 a potrvá do 31. prosince 2010.

Akce se vztahuje na děti pojištěné u VZP a narozené již od 1. června 2010, přičemž první dávku očkování je třeba aplikovat kojencům od 9. týdne života. Druhá dávka pak musí následovat do konce 24. týdne života, rozestup mezi oběma dávkami musí být 4 týdny.

Pro vakcínu k lékaři nebo do lékárny

Rodiče mohou zakoupit očkovací látku u lékaře v přímé distribuci nebo na základě lékařského předpisu v lékárnách zapojených v garantované síti distributorů. Seznam lékáren zapojených do projektu je uveden na www.vzp.cz/rotaviry. Postup je jednoduchý. Rodiče si na kterékoli pobočce VZP vyzvednou voucher/certifikát, ve kterém jim praktický lékař pro děti a dorost či lékárník potvrdí nákup očkovací látky. Ten pak společně s dokladem o zaplacení opět předloží VZP a získají příspěvek 500 Kč. Podmínkou je, aby rodiče uhradili obě dávky vakcíny proti rotavirovým průjmům najednou.

rotavirRotavirus je často odolný i proti důkladnému mytí rukou a některým dezinfekčním prostředkům, což znamená, že malé děti se mohou často nakazit i při dodržování hygienických pravidel. Na dětských hračkách se totiž rotaviry dokáží udržet i několik dní. Očkování je proto nejúčinnější ochranou proti těžkému průběhu rotavirové gastroenteritidy a hospitalizacím malých dětí. Vždyť rotaviry jsou nejčastější původci infekčních průjmů u dětí do pěti let.

Další informace o projektu je možné získat na infolince VZP 844 117 777.

Reklama