Existuje mnoho automatických reakcí, podle kterých se ženy ve vztahu chovají. Rozhodli jsme se proto vytvořit seriál, ve kterém se z úst psycholožky o těchto modelech dozvíte, zjistíte, kde jste k nim přišly a jak je řešit, pokud s nimi nejste spokojené.

sex

„My ženy máme v hlavě vícero vzorečků, za které pykáme a kvůli kterým máme problémy,“ tvrdí psycholožka Zdeňka Sládečková, „reagujeme na ně automaticky. Tyto vzorce chování se dají pojmenovat a dá se s nimi pracovat. A právě pro to vznikl tento seriál. V prvním díle si představíme vzorec: Když se mnou chlap denně nespí, za nic nestojím.

Má vás muž rád, i když s vámi denně nespí?

„Jeden z ženských vzorečků chování je například, že nás má muž rád, jen pokud s námi spí,“ říká psycholožka Sládečková a vysvětluje dál: „Je mnoho žen, které nabývají pocitu ženství ve chvíli, kdy s nimi má muž třikrát denně sex. Tedy tím, že muž je potentní. Takové ženy velice strádají s pocitem ženství, tedy s pocitem toho, že jsou k něčemu, když s nimi jejich partner nespí dost často.“

Kde se tento pocit bere?

Jako většina podobných problémů, začíná už v dětství. „Naše společnost je manipulativní,“ vysvětluje Zdeňka Sládečková, „hodnocení sebe sama získáváme přes oči druhých - v dětství přes rodiče, kteří jsou soudci toho, jakou lidskou hodnotu máme.“ Zde se naučíme hodnotit sami sebe očima druhých. „Ve chvíli, kdy dospíváme, mělo by se to změnit v to, že na sebe koukáme očima vlastníma, což se ale často neděje, říká Sládečková. A tak se hodnotíme očima učitelskýma, později šéfovskýma, a ti všichni nám většinou tvrdí, že jsme nedokonalí. „Díky tomu nemáme vlastní sebevědomí a máme tendenci hledat na sobě chyby i tam, kde nejsou.“

Je to pravda?

Odpověď na tuto otázku je jednoznačná: Není! „Muž může mít třeba sexuální dysfunkci, která s celou věcí nemá nic společného. Pro ženu je to ale vzoreček, že ji muž neposiluje v jejím ženství, a ona tedy není ženou, je k ničemu a musí kvůli tomu trpět, a rozvíjí to konflikt tohoto druhu,“ vysvětluje Sládečková.

Co s tím - tedy jak se tohoto vzorce chování zbavit?

Je to hrozně těžké a člověk nemá moc šanci, překonat to sám,“ upozorňuje Zdeňka Sládečková. Pomoci mohou zkušenější přítelkyně: „Mají mnohdy různé zkušenosti a jsou schopné nám říct, jak se věci mají ve skutečnosti - že jsme báječný člověk a báječná ženská,“ říká Sládečková a dodává, že pokud kolem nemáme přítelkyni, ke které máme takovou důvěru, nabízí se i pomoc psychologa.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Kam dál?

S doktorkou Sládečkovou...

Reklama