Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější formou poškození chrupu, postihující více jak polovinu populace starší čtyřiceti let. Některé lékařské statistiky uvádějí dokonce až 80%. Její hlavní příčinou je špatná ústní hygiena, oslabená imunita nebo také dědičné faktory.

Paradentózu způsobují tzv. anaerobní bakterie množící se pod povrchem dásní. Živnou půdu pro tyto bakterie představuje zubní plak, případně zubní kámen, díky němuž se v uzavřeném prostoru mezi zubem a dásní bakterie velice rychle množí a zásluhou nedostatečné zubní hygieny zasahují až do žlábků v dásních.

paradentoza

Podle stomatoložky MUDr. Gity Maškové je příčin vzniku paradentózy hned několik

Těmi hlavními bývá hlavně nedostatečná ústní hygiena, nesprávné stravovací návyky, ale také porucha zažívání či látkové výměny, nebo oslabení imunitního systému. Svou roli hrají také dědičné faktory nebo stáří, které je spojeno s rizikem zhoršené hygieny, což má za následek zvýšené množství bakterií v dutině ústní.
Podstatným negativním faktorem je také kouření, neboť určité látky, obsažené v tabákovém kouři snižují prokrvení tkání, což vede k oslabení imunity daného místa. Toto místo je pak doslova vhodné pro množení choroboplodných bakterií.

Prevence paradentózy

Člověk trpící paradentózou by měl ze svého jídelníčku vynechat rafinované cukry, tedy různá sladidla, čokoládu, bonbóny, sladké nápoje apod., a začít pravidelně konzumovat syrovou zeleninu a ovoce.
Předcházet parodontóze lze v prvé řadě důkladnou ústní hygienou, nepodceňovat čištění zubů, nejméně dvakrát denně a nejméně tři minuty v kuse. Je také dobré zhruba každé tři měsíce vyměnit zubní kartáček, protože po této době se v něm nachází tolik bakterií, že při každém čistění zubů se ústní dutina spíše bakteriemi ještě zaplní, než by se jich zbavila.
Lidé by měli také pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, který může při počátečním vzniku paradentózy ještě včas zasáhnout a oddálit ten nejhorší konec, to znamená ztrátu zubu: dodává MUDr. Gita Mašková.

Příznaky paradentózy

  • krvácení z dásní
  • kývání zubů
  • citlivé zuby
  • bolest zubů
  • hnisavý výtok z dásní

Vyléčit parodontózu úplně je bohužel nemožné.
Ale při dodržování pokynů stomatologů je možné oddálit špatný konec i o několik let.

TIP REDAKCE: Bylinky

Při paradentóze vám mohou pomoci také speciální dezinfekční, léčivé a stahující ústní vody, které si můžete připravit i sami z běžně dostupných bylin, například z máty, heřmánku nebo šalvěje.

Přírodní ústní voda proti paradentóze ze šalvěje a heřmánku

Ingredience
2 lžíce sušené šalvěje nebo 3 lžíce řezané čerstvé šalvěje,
vrchovatou lžíci květu heřmánku
(přidáme 1 lžíci yzopu, pokud máme k dispozici)
Postup:
bylinky přelijeme 0,5l studené vody, pomalu přivedeme do varu a vypneme, poté přikryjeme pokličkou a necháme luhovat až do vychladnutí, přecedíme a používáme k proplachování ústní dutiny „po čištění zubů“

Použitý zdroj: www.paradentoza-prevence.cz.

Reklama