V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první QR kód, který propojuje reálné „offline“ prostředí s tím „online“. Symbolicky se příjemcem QR kódu stal hrob muže, jenž je považován za otce české žurnalistiky – je jím Karel Havlíček Borovský.

hrob

Projekt ŽIVOT PO ŽIVOTĚ

Když se procházíme ve vzpomínkách na blízké, kteří odešli, zjišťujeme, že časem blednou, rozpadají se a pomalu mizí do mlh zapomnění. „I já sám si podobiznu svého otce vybavuji rok od roku hůře,“ říká autor projektu Život po životě Tomáš Studeník a dodává: „Můžete se tomu bránit, pokud máte po ruce věci, které vám dotyčné připomínají. Jeho hodinky, její oblíbenou vázu, fotku, kde jste ještě všichni pohromadě. Avšak dnes jsou takové hmatatelné předměty čím dál vzácnější; vše se digitalizuje, mizí v „cloudu“, je chráněno hesly a verzemi operačních systémů. Jednoduše řečeno: vše se ztrácí ihned.“

hroby

A právě proto, aby se neztrácely vzpomínky na ty, kteří už mezi námi nejsou, aby nebyl z našich pamětí vymazán jejich smích a životní příběh a aby budoucí generace, rodící se s mobilem v ruce, dostaly odkaz generací předešlých, vznikl projekt ŽIVOT PO ŽIVOTĚ. Na portálu www.zivotpozivote.cz jsou vzpomínkové profily zemřelých, s životními příběhy (texty, fotky, videa), které na portál přidávají rodiny, přátelé či kolegové. Vzpomínkový profil tak umožňuje zanechat digitální odkaz pro budoucí generace.

novi

Ke vzpomínkovému profilu je možné si pořídit digitální náhrobek a stávající náhrobní kámen opatřit drobnou kamennou destičkou s tzv. QR kódem, který po načtení do mobilního telefonu zobrazí v prohlížeči telefonu vzpomínkový profil zemřelého. Procházky po hřbitovech tak mohou být mnohem pestřejší, návštěvníci budou moci díky svým mobilním telefonům shlédnout příběh, který se skrývá za studeným nápisem náhrobku.

ok

Jak funguje vzpomínkový profil a digitální náhrobek

Zemřel vám někdo blízký. Založíte mu vzpomínkový profil na www.zivotpozivote.cz a požádáte všechny, kteří danou osobu znali, aby vám poslali fotky, vzpomínky, videa. Nahrajete vše na profil a objednáte si mramorovou destičku s QR kódem, který se jednoduše instaluje na samotný fyzický hrob (viz. video na facebooku: https://www.facebook.com/Zivotpozivote).

Co si o této novince myslíte? Využili byste nabídky vytvoření QR kódu pro někoho blízkého, kdo vás opustil nebo si myslíte, že je to vhodné jen pro známé osobnosti?

 

Reklama