Snad za to může kapitán Černé perly Jack Sparrow a jeho neodolatelný představitel Johnny Depp, že se již poněkud omšelá pirátská romantika v posledních letech zase dostala na výsluní. Jak už to tak bývá, na pirátské vlně se chce najednou svézt každý – od výrobců šátků a triček až po hračkářské firmy. Ne vždycky je to ale na škodu věci... Tahle pirátská knížka se totiž vážně povedla.

Knížek-hraček tohoto typu se v poslední době na našem trhu objevilo několik, zrovna u Pirátů ale téma i forma perfektně ladí. Ještě jste neměli možnost si ji někde v knihkupectví prolistovat? V tom případě se vám ji pokusím trochu přiblížit.

Představte si titulní stránku, ze které se na vás šklebí lebka se zkříženými hnáty – v prázdném očním důlku se třpytí rubín, nepochybně pocházející z nějakého krví zbroceného pirátského pokladu. Pak začnete obracet stránky barvy starého pergamenu - kromě textu, obrázků a fotografií vás ale skoro na každé stránce čeká překvapení. Zapečetěné obálky skrývající „starobylé“ listiny, zatykače, pirátské zákony a rozsudky, které si můžete vyndat a rozložit. Budete objevovat tajné kapsy s ještě tajnějšími písemnostmi, mapy pokladů, vlepené galerie nejslavnějších korzárů, arzenál zbraní a mnoho dalších neuvěřitelných věcí (třeba slovníček pirátského slangu).

A když si zrovna nebudete hrát, můžete si na krásně vyvedených stránkách přečíst něco o tom, jak to chodilo na pirátských lodích, jestli existovaly i dámy-pirátky a jak se vlastně liší skutečnost od románů a filmů.

Jasně, je to všechno jenom „jako“, v kom ale zůstalo aspoň kousíček dítěte, musí téhle hře propadnout. Jen si to představte – zimní večer, za ztemnělými okny skučí vítr a vy se svým potomkem sedíte u roztopených kamen na chalupě, obracíte stránku za stránkou a vydáváte se na cestu fantazie a dobrodružství.

Knížku „Piráti“ od Johna Matthewse vydalo nakladatelství Metafora a prodává se za 599 Kč.

Reklama