helenka-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Profimedia

Helena Vondráčková je rodilá Pražačka, ale dětství a mládí strávila ve Slatiňanech u Chrudimi. Od dětství projevovala známky hudebního talentu, zpívala a hrála na klavír. První úspěch se dostavil v roce 1964, kdy jako teprve sedmnáctiletá vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty. Rok na to debutovala s písní Červená řeka a obsadila následně první místo v anketě Zlatý slavík.

Následně pak po maturitě nastoupila do angažmá divadla Rokoko, kde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem. A tak vzniklo legendární seskupení Golden Kids, které vyprodukovalo hity jako Šel sen kolem nás, Časy se mění nebo Micro Magic Cirkus. Golden Kids se však na české hudební scéně udrželi jen dva roky a poté se každý vydal na sólovou dráhu. Důvodem rozpadu byl samozřejmě zákaz vystupovat, který byl uvalen z politických důvodů na Martu Kubišovou.

Ovšem i na sólové cestě se Vondráčkové dařilo. Celkem je držitelkou osmadvaceti Slavíků. Z toho jednoho zlatého, jedenácti stříbrných a šestnácti bronzových. Hrála také v muzikálech, jako je Miss Saigon, Mona Lisa, Hello Dolly nebo Bídníci, kde se ujala pěvecky nesmírně náročné role Fantiny.

V bulváru byla ovšem částo propíraná nejen díky hudebním úspěchům, ale také z důvodu častých soudních sporů. Jedním z nich byl i známý soudní proces mezi ní a Martou Kubišovou, kterou žalovala pro ušlý zisk ze společného turné.

Celkem za svou požehnanou kariéru nazpívala asi 1600 písní a dnes slaví 75. narozeniny. Srdečně gratulujeme.  

Zdroj: Profimedia, Wikipedie, Filmová databáze, Český slavík

Reklama