Pravidelní čtenáři bulváru si už dávno zvykli na zprávy z „velkého“ světa, kdy si bohatá podnikatelka nebo herečka pořídila „zajíčka“. Asi je vám jasné, že nemám na mysli toho roztomilého ušáčka, co si koupíte ve zverimexu, ale partnera o mnoho let mladšího.

No a co, dámy dobře vypadají, jsou finančně zabezpečené, tak proč se „nezkrášlit“ pohledným mladíkem? Je otázkou, zda těm mladíkům nejde spíš o získání vlastní společenské prestiže. Prostě se po boku známé ženy vyšvihnout nahoru.

Mladý muž - starší žena - láskaVraťme se ale na zem. Myslím, že většina z nás se už s věkově odlišným párem někdy setkala. Zralá žena a mladý muž.

Zatímco je celkem běžné, že si padesátníci berou mladé „holky“ a zakládají nové rodiny, když si žena v tomto věku „pořídí“ mladšího partnera, je společností vnímána spíš posměšně. „Vždyť by mohla být jeho máma! Co si chce dokazovat?“ 

 Co si o tom myslíte vy? Mají takové vztahy vůbec perspektivu? Co si budeme povídat, ženy stárnou rychleji, a dříve nebo později se věkový rozdíl začne projevovat negativně. Třeba v  případě, kdy partner chce děti a žena je ve věku, kdy je mít už nechce, nebo nemůže.

Na tom zkrachoval jeden pár, který znám už jen z vyprávění. Přestože spolu navzdory pochybnostem přátel a známých vydrželi deset let, údajně šťastných, muž potkal mladší ženu a manželství šlo „do kopru“. S novou partnerkou teď čeká vytouženého potomka, je šťastný jak blecha a bývalá manželka si rve vlasy. Dokonce mu ze žárlivosti a vzteku zdemolovala celý byt. Ale co čekala? Vždyť do vztahu šla s rizikem, že to takhle může skončit.

Ale to si zřejmě v počátcích nikdo nepřipouští a říká si, že mu to stojí za to, i kdyby to mělo trvat jen chvíli. A takovou filozofii zastává další „nerovný“ pár, se kterým jsem se seznámila nedávno.

Mladý muž - starší žena - láskaVlaďce je 41, Michalovi 28. Zamilovanost je na nich patrná na první pohled. Řeknete si, že jsou to rozvášněné hormony. Omyl!  Už jsou spolu třetím rokem. Rozdíl věku byste také nepoznali. Kdybych neznala jejich pravý věk, hádala bych oběma tak Kristova léta. Vlaďka je krásná žena, navíc takový ten „nestárnoucí“ typ, a Michal kus chlapa, za kterým se možná leckterá slečna či paní ohlédne. 

Zeptala jsem se:

Jak vnímáte věkový rozdíl mezi vámi?
Michal:
Hodně lidí se diví, že mám starší ženu, ale mě nebavily mladé holky. Měl jsem pár vztahů, jeden trval 4 roky, ale nenaplňovaly mě. Po nějaké době se vytratil cit, neměli jsme si co říct, nebyli jsme schopní skloubit zájmy, přizpůsobit se. S Vlaďkou je to jiné. Je to žena s velkým Ž. Nikdy jsem se s ní nenudil. Je krásná, vzdělaná, má úžasný smysl pro humor. Rozumíme si. A to ve všech směrech!
Vlaďka: To víš, že jsem si vyslechla své. Že bývalému manželovi vracím to, že jsme se rozvedli kvůli jeho mladé milence, a chci mu dokázat, že i já můžu mít mladšího partnera. Ale já se prostě zamilovala. Věk nehrál roli. A rozum, jak mi někteří radili, jsem do toho opravdu nepletla.

Mimochodem, svůj vztah netají. Michal s Vlaďkou spolu chodí do společnosti, na koncerty, sportují, cestují. Mají přátele své i přátele společné.

Jak se na to dívají tvoji rodiče, Michale?
Nevím, jestli se s tím už smířili, ale neřešíme to. Vnímají Vlaďku jakou mou partnerku, ne jako přechodnou známost, a ona s nimi vychází velmi dobře.

Co tvoje dcera, Vlaďko?
Tajila jsem to. Bála jsem se, jak bude reagovat. Ale překvapila mě - prý už mne dlouho neviděla tak šťastnou a věkový rozdíl je jen naše věc. 

Myslíte na to, co bude dál?
Michal:
Znáte písničku z filmu Kristián? Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít... Tak k tomu přistupujeme, užíváme si každého dne. Jsme tady a teď a plánování budoucnosti jsme odstavili na vedlejší kolej. Vím, že Vlaďku miluju a je mi s ní hrozně fajn.
Vlaďka: Vytěsnili jsme z mysli to, co bude, co kdyby. Má smysl zabývat se tím, že si jednou najde mladší partnerku, protože už budu stará? Že bude chtít děti? Jsem šťastná, opravdu šťastná za každý den, co jsme spolu. Když bude chtít odejít, nemůžu mu bránit.

„Já jí také ne,“dodal Michal

Když jsem je poslouchala a dívala se na ně, viděla jsem spokojený, pohodový pár. Nezjistila jsem, kdo z nich je vůdčí osobnost v jejich vztahu. Oba byli zdravě sebevědomí, energičtí. Jejich budoucnost opravdu nemá smysl řešit.
Mladý muž - starší žena - láska

Jen na okraj,  poptávala jsem se na páry, jako jsou Vlaďka s Michalem, na to, jak se mé okolí dívá na vztah –  starší žena, mladý muž a došla k názoru, že dnešní dvacítky by se možná měly začít bát – starší ženy se mohou stát konkurencí. On ten „příznivý“ rok narození není všechno.

 

 

lupa

Reklama