Dovolenou můžete strávit mnoha způsoby. Jedním z nich je zajet do Rakouska na feraty. Jednu nádhernou, úchvatnou, inspirující i pekelně náročnou vám představíme.

První vzdušný most

Jmenuje se to Postalmklamm Klettersteig, nachází se to  kousek od Salzburgu, cca 370km od Prahy. Má to obtížnost na stupnici A – G označenou písmenem D. Tedy nic pro úplné začátečníky. Ale pokud máte doma namachrovaného alfa samce, nebo vy sama nemáte s žádnou zátěží problém, je to něco přímo pro vás. Jen nesmíte trpět závratěmi a oplývat vytrvalostní silou v rukách.

Bez rukavic na feratu nechoďte i s nimi to bývá makačka

Tak co vás čeká? Musíte projít kaňonem, cca 30m nad řekou. Na začátek máte asi 40m dlouhý most přes řeku. Je mírně vratký, houpe se, a kdo ho přejde, je si jistý, že ho podruhé nepůjde…A rovnou říkám, na téhle feratě se v podstatě nedá vrátit zpět, míst na míjení dvou lezců je velmi, velmi málo…

Postalmklamm Klettersteig - je velmi dobře odjištěná, ale na kolících budete stát skoro celou cestu kaňonem

Za prvním mostem se vám ukáže charakter této cesty v plné kráse, v podstatě půjdete stále po kolíkách zavrtaných do boku kaňonu, často budete v záklonu, protože budete podlézat převisy, čeká vás celkem asi 5 mostů a jeden je krásnější, než druhý. Pochopíte, že nejlepší most je lano pro nohy a lano pro ruce.

Postalmklamm Klettersteig

Po dvouhodinovém lezení vás bude čekat perlička „ na závěr. Asi 4m dlouhá průrva s lanem jen pro ruce, která se dá překonat jen tak, že se na to lano pověsíte a přeručkujete…

Postalmklamm Klettersteig má opravdu hodně mostků různých obtížností

Postalmklamm Klettersteig  - někde si musíte vystačit jen s rukama

Máte pocit, že mluvím jen o samých negativech? Nenechte se mýlit. Ta cesta je úžasná, skvělá, úchvatná plná krásných výhledů, neuvěřitelně dobře zajištěná. Naše parta ji prošla i v dešti a i tak se nikomu nic nestalo, protože je to celé dobře zabezpečené. Celou dobu jsem se těšil, až to skončí, ale zároveň jsem věděl, že bych se tam klidně vrátil znova, že bych to chtěl ukázat dalším lidem, protože Postalmklamm Kletrsteig je prostě úchvatný.

Postalmklamm Klettersteig - někde máte jen lano nahoře a lano dole - překvapivě nejlehčí mosty

A na závěr je pro skvělé lezce úsek obtížnosti F, který nikdo z nás nedokázal dát. Lézt feratu v převisu jsme nedokázali, ale respekt, před každým kdo to dá…  Tento úsek se dá obejít buď feratou obtížnosti D, nebo úplně vynechat a obejít ho horskou pěšinkou.

Postalmklamm Klettersteig  -pamatujte, že když překonáte sami sebe, další překážky už budou maličkostí

Pokud vás to zajímá, zde máte kompletní informace, jak se tam dostat: https://alpskyvudce.cz/?page=ferraty&id=15

Postalmklamm Klettersteig