toys

Upřednostňujete metodu „škola hrou“? Pak právě pro vás máme další díl seriálu o edukativních, tedy výukových hračkách, které dětem pomáhají rozvíjet jejich schopnosti už od kolébky. Tentokrát si povíme, co se hodí pro děti od šesti do dvanácti měsíců.

Výukové hračky podporují rozvoj základních i jemných motorických schopností, rozvoj smyslů, představivosti, kreativitu, vnímavost a poznávání. Rozvinout schopnost získat citové vjemy a vazby, pochopení následků a příčiny. Hraním dítě získá přehled o okolním světě, pochopení toho, že lidé i objekty existují, i když právě nejsou vidět, a rozvíjí schopnost vyjádřit své pocity verbálně i neverbálně.

„Pro nejmenší děti jsou na hračkách důležité hlavně pestré a lesklé barvy. Upoutají je také příjemné a zajímavé zvuky, které by ovšem neměly být příliš hlučné. Barevné hrající hračky pomáhají pozitivně stimulovat psychomotorický vývoj dítěte,“ říká Renata Jechová, dětská lékařka. Které hračky to jsou?

Skládací knížky pro zrak, sluch i řeč

Skládací textilní nebo gumové obrázkové knížky mohou zaujmout nejen svou barevností. Pestré obrázky rozvíjí vnímání očima. Takové knížky bývají obvykle vybaveny i zvukovými doplňky, a tak bývá stimulován i sluch. Maminky pak mohou přispět povídáním o výjevech na obrázku nebo napodobování zvuků zvířat, která jsou na obrázcích, čímž podporují řeč.

Odstrkovadla a chodítka pro pohyb

V době, kdy už batolata lezou a později i chodí, odmítají zůstat chvíli na jednom místě. Rodiče to často řeší posazením do chodítka. V současnosti se vedou diskuze o škodlivosti nebo prospěchu chodítek. Co jim však nemůžeme odepřít, jsou vzdělávací prvky, například zvukové doplňky a barevné obrázky. Podobné efekty (klakson, světla) mívají i odrážedla ve tvaru různých vozidel. Děti si tak mohou procvičovat nejen hrubou motoriku, ale i hrubou motoriku.

Mazlící hračky pro hmat

Různé hebké materiály mají děti rády, ještě radši mají plyšové mazlíky při usínání. Různé materiály pomáhají při rozvíjení hmatového vnímání. Někteří plyšáci ve tmě svítí, nebo přehrávají líbivé melodie, a tak ani ostatní smysly nejsou opomenuty.

Na co si dát pozor?

„Pozor je třeba si dát i na použité barvy a nátěry, které by mohly obsahovat toxické látky. Z uvolňujících se součástek jsou nejvíce nebezpečné malé baterie, z nichž se můžou po spolknutí uvolňovat leptavé chemikálie. Baterie by měly být pořádně uschované a nemělys se dát snadno vyjmout. Mohou být pro děti velmi nebezpečné,“ upozornila Renata Jechová, dětská lékařka.

Čtěte také:

Reklama