shutterstock-1150398458.jpg
Foto: Shutterstock

Podle odborníků byste měly vypít maximálně 3-4 šálky denně, to je asi 400 mg kofeinu. Pro zdravého člověka by taková dávka měla být zdraví neohrožující, jiné je to třeba z hlediska těhotných či kojících žen. Těhotné ženy by se měly kofeinu zcela vyhnout, děti se jinak často rodí nedonošené. Káva rovněž některým lidem může dráždit žaludek, protože překyseluje organismus. Momentálně navíc lidé většinu času tráví doma a nejsou v klasickém pracovním zápřahu. Není tedy potřeba do těla vpravovat takové množství kofeinu, protože výdej energie není velký. Od denního rituálu je ale těžké oprostit se. Místo kávy však můžete zkusit alternativy, které vás překvapí netradiční chutí.

Yerba Mate

Yerba mate je dobrou alternativou pro ty, kteří bez kofeinu prostě nemohou žít. Zároveň však dělá dobře našemu trávení a kofeinu neobsahuje zdaleka tolik jako káva. Je vyrobený z listů jihoamerického deštného pralesa. Výhodou je, že nápoj můžete připravit jako horký nápoj, tak i za studena.
Obsah kofeinu: 70 mg/200ml

Čekanka

Čekanka je bezlepkový nápoj, který se chuťově velmi přibližuje kávě. Je prospěšná pro žlučník, játra a slinivku, podporuje látkovou výměnu, příznivě ovlivňuje činnost srdce a cévní systém. Také navíc podporuje tvorbu mléka při kojení.
Obsah kofeinu: 0 mg/200ml

shutterstock-1146875258.jpg
Foto: Shutterstock

Maca

Maca je kořen rostlinky, která žije v Andách v Jižní Americe a  už tisíce let se používá jako přírodní lék. Navíc stimuluje paměť a dodává energii. Zároveň může být také afrodiziakem. Kromě toho všeho skvěle chutná.
Neobsahuje kofein

shutterstock-656882554.jpg
Foto: Shutterstock

Matcha

Zelený čaj matcha je sice čaj, ale energie dodá v těchto podmínkách tak akorát. Obsahuje spoustu antioxidantnů, vitamínů a minerálů. Dokáže tedy posilovat imunitu, což je něco, co nyní potřebujeme ze všeho nejvíc.
Obsah kofeinu: 63mg / 200ml

shutterstock-796124773.jpg
Foto: Shutterstock

Domácí vývar

Možná vás to překvapí, ale i hovězí vývar je dobrou náhražkou kávy. Dodá neskutečné množstí energie a může se pít i ráno na lačný žaludek. Vlastně je to ideální. Postará se o udržení přirozené mikroflóry, navíc nás při pravidelném užívání žádná nemoc neskolí.

Four Sigmatic

Four sigmatic je sice káva, ale s menším obsahem kofeinu než ta klasická. Navíc obsahuje zdraví prospěšné houby, které dokážou zamezit tomu, aby přišel po energii typický úpadek jako po kávě.
Obsah kofeinu: 50mg / 200 ml

Čtěte také:

Reklama