Kinematograf  je jedním z největších technických vynálezů. Vzdávám hold bratrům Lumierovým. Vzdávám hold našemu vynálezci Janu Kříženeckému a jeho spolužákovi Františku Pokornému, kteří tyto pohyblivé obrázky rozšířili i u nás.

Kino: místo vstřebávání dějů a příběhů, ale také místo prvních mačkání rukou potmě, prvních nesmělých polibků.

hlediste

Miluju atmosféru kin, už od dětství. Vybavena pytlíkem bonbónů jsem nevynechala žádné nedělní představení. Později jsem objevila kouzlo letních kin. Nevnímaje bzukot a štípání komárů, zahalena do kostkované deky, jsem zde ochutnala první cigaretu, první dlouhý polibek.

kino

Do kina jsem byla pozvána na první opravdové rande, v kině jsem poprvé viděla první erotickou scénu. V kině se směju, pláču, sedím se zatajeným dechem, a nebo také někdy odcházím. (Zvláště u některých filmů z poslední doby.) Přesto nedám na kino dopustit.

Kinematograf  je jedním z největších technických vynálezů.

lumiVzdávám hold bratrům Lumierovým. Vzdávám hold našemu vynálezci Janu Kříženeckému a jeho spolužákovi Františku Pokornému, kteří tyto pohyblivé obrázky rozšířili i u nás. Kdyby se dnes všichni ti pánové probudili, asi by byli překvapeni, jakým vývojem tento vynález prošel. Letní kina, autokina, multikina, 3D kina. I navzdory dalšímu technickému zázraku - televizoru, přežily. Pak ale přišlo na řadu video, DVD, internet... a biograf se opět pouští do konkurenčního boje. Do nelehkého boje. Malá kina zanikají, vstupné kolikrát převyšuje kvalitu snímku a lidé se v kinech chovají neurvale.

Nemá to proti této přesile moc jednoduché, ale já mu držím palce ze všech sil.

plakat

dobový plakát zvoucí k projekci bratří Lumiérů

Jeden z prvních českých hraných filmů: Výstavní párkař a lepič plakátů (1898). V hlavní roli se představil první český filmový herec Josef Šváb Malostranský

 

Jeden z posledních českých premiérových filmů V peřině, v 3D rozlišení.

To je rozdíl, viďte? Co asi bude následovat za dalších padesát let?  

Kino je i tématem dnešního vydání.

 • Kdy jste naposled byla v kině?
 • Jaké máte ráda filmy?
 • Který je váš nejoblíbenější?
 • Když chcete nějaký film opravdu vidět, jdete na něj do kina, počkáte, až vyjde na DVD, nebo se na něj podíváte prostřednictvím internetu?
 • Máte ve vašem bydlišti kino?
 • A co letní kino?
 • Zdají se vám dnešní ceny vstupenek přehnané?
 • Upřednostňujete velká multikina nebo malá klubová kina?
 • Myslíte, že úroveň natočených filmů v současnosti upadá?
 • Pokud by to šlo, na jaký film byste nás pozvala Vy osobně do kina? (jakýkoliv)
 • Odešla jste někdy z kina?
 • Pláčete v kině?

Pište o čemkoliv, co se týká tohoto krásného filmového tématu. Pište o svých zážitcích ze sedadel kin, ale i o prožitcích z filmového plátna. Můžete poslat i odkazy na YouTube, můžete cokoliv. Jako ve filmu…

Na vaše příspěvky se moc těším.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním – jak jinak – filmem.  Bohužel, nepozvu Vás do kina (i když, kdo ví)), ale zatím posílám jen DVD: film režiséra Jiřího Menzela: Skřivánci na niti a k tomu na odlehčení Popelku

DVD

Reklama