Vzít si za manžela muže jiné víry a zvyklostí může být fatální omyl, nebo i pohodová životní cesta.


Tunis
Sabina odjela s kamarádkou na dovolenou do Tunisu. Vrátila se opálená a plná dojmů. Vůbec nic nám neřekla. S někým si stále telefonovala a byla taková veselá,“  vypráví Sabinina maminka, paní Iva. Asi se bála, že bychom jí Semira vymlouvali.   

Po dvou měsících v Brně odjela Sabina do Tunisu znovu. Vrátila se a zase nic neřekla. Teprve dva týdny před obřadem, který byl domluven v Tunisu, oznámila Sabina, že se bude vdávat. „Nevěřili jsme svým uším. Manžel byl hodně proti, ale nakonec jsme si řekli, že přece nebudeme bránit Sabině ve štěstí.  Odjeli s dcerou, aby poznali jejího vyvoleného i jeho rodinu.

„Všichni byli nakonec moc příjemní a my jsme si říkali, že jsme se obávali neprávem. Dokonce jsme se styděli za to, že máme předsudky. Manžel sehnal Semirovi práci ve své firmě a mladí se nastěhovali do nového bytu.“

 

„Semir se stal ale postupně nesnesitelným.Vůbec to není ten, kterého jsem poznala. Nevím, co se s ním stalo,“  vypráví Sabina.  „On Sabinu nebije,“ doplňuje ji paní Ivana, „ale uráží ji hroznými výrazy. Nemá prý pro něho tu správnou kvalitu.

Stále na ní hledá nějaké chyby. Musela se odstěhovat z ložnice, protože on vedle ní prostě přestal chtít spát. Ona tomu nerozumí. Napřed plakala a teď je spíš odevzdaná.“
Sabina se nastěhovala zpátky k rodičům. Pouhých pár měsíců od svatby.

 

Izrael

Je pátek. Východem první hvězdy začíná Šábes – svátek, který pro muže znamená, že mimo jiné nesmí v žádném případě pracovat. Nejezdí dokonce ani hromadná doprava.

Ulice brázdí pouze arabští taxikáři. Ostatní se nedotknou pomalu ani elektrického vypínače a odevšad zní „buď zdráv králi“. Šábes je ve znamení bohatých hostin a jiných slavností.

Šábes má jednu výhodu pro ženy – a to tu, že dnes „musí muž potěšit ženu“. Ostatní dny může – dnes musí. Hloupé je, že podle zákona musí oba. Šábes končí východem první hvězdy v sobotu.

 

Kamila už v mládí tíhla k judaismu. V roce 2000  si našla zaměstnání jako kontrolorka v jednom z objektů Židovského muzea. Začala jsem se učit hebrejštinu a stále víc mě to do židovského státu táhlo,“ říká. „V té době jsem se už připravovala ke konverzi v Bejt Simcha pod vedením masorti rabina Hoffberga.“ K rabínskému soudu šla v Londýně.  

V témže roce přijala nabídku svých česko-jemenských známých v Petach Tikve.  Pobyt v této rodině byl velmi přínosný. Ačkoli je paní domu Češka, mluvily jsme spolu skoro pouze hebrejsky, takže jsem se naučila zřejmě o hodně víc než v původně plánovaném jazykovém kurzu v kibucu,“ pokračuje dnes již dvojnásobná maminka Kamila. Její život vzal směr, který chtěla a za kterým šla. Vlastně se jí splnil sen. 

Krátce po návratu do Prahy totiž poznala budoucího manžela Aliho a o několik měsíců později definitivně odjela do Izraele, kde se v listopadu vzali.  Jsem s Alim šťastná.“ uzavírá Kamila.

Soužití s ortodoxním Židem ale nemusí být vůbec příjemné. Potvrzuje to i zaměstnanec jednoho z pražských luxusních hotelů:  V době šábesu nesmějí vykonávat žádnou práci, tedy například ani spláchnout toaletu. Když ji naplní výkaly, jednoduše si jdou ulevit do vany, úklid po takových hostech je pak doslova peklo.“

Přečtěte si také: Vezmu si tě za peníze a potom zmiz!

Vzala byste si muže, jehož kultura je naprosto odlišná od té naší? Znáte někoho v podobném manželství? Jak je spokojený?

Reklama