O oknech, která během svého života musela mýt, nám napsala i čtenářka Boros. Nejhorší byla stará kastlíková okna, z kterých odpadával tmel.

Některá okna dají opravdu zabrat... Asi jste zkusila všechno, že? Moc Vám děkuju za příspěvek, milá Boros, a přeju krásný den.


Mytí oken mně nikdy nevadilo, akorát toho času... doma jsme měli okna kastlíková, velká, trojdílná dole a dva díly ještě navrchu, člověk musel lézt na židli a kolikrát jsem si na tu židli dala ještě malou židličku. Ale skla zatmelená a rámy sice ne každoročně lakované, ale nijak příšerně neoprýskané. Jedno okno mi trvalo klidně hodinu, docela jsem si s tím hrála. Když jsme se vdala, bydleli jsme u tchyně ve velkém bytě, kde také měli kastlíková okna, ale podstatně menší a jinak řešená. Plná nadšení jsme se na ně vrhla, ale ouha - nějaký lakýrník rámy nalakoval i s tím tmelem a tmel postupně vypadával - jak jsme se rozmáchla hadrem, kus se udrolil a poškrábal mi sklo. Hrůza. Křídlo bylo čtvercové a ještě sklo bylo rozdělené křížem na 4 piditabulečky. A každá se tak špatně myla. Protože byt patřil OPBH, natírala se okna jednou za 20 let a lak by neskutečně oprýskaný a bylo o strach i po rámu přejet hadrem. Okna byla menší než naše domácí, ale drbala jsme se s nimi neskutečně dlouho. Od té doby jsem razila heslo - na Vánoce, na Velikonoce a o letních prázdninách.

Když jsme pak šli bydlet do svého, pro změnu jsme měli okna šroubovací - byly to větší tabule, ale příšerně podrápané od předchozích obyvatel a rámy, jak jinak, natírané jednou za 20 let a oprýskané až běda. Tohle okno jsem dokázala zvládnout za ¾ hodiny, ale vůbec mne ta práce netěšila. Když jsme našetřili, pořídili jsme okna plastová. Já sice remcala, že dřevo dýchá, ale na eurookna jsme neměli a tak jsme měli plastová. Ovšem to mytí, to je něco jiného. Žádné šroubování, pěkně z jedné strany, z druhé strany a dost, rámy se neoprýskají, nic nikde nedře... paráda, jen kvůli tomu mytí jsem ta okna vzala na milost. Hned to byla veselejší práce. A když tchán zemřel a my si byt vyměnili s tchyní, do ½ roku jsme dělali plastová okna i tady. Myjou se dobře, kříž na rozdělení tabulek je jen nakreslený, takže tabulky jsou větší, no paráda. A myju, kdy chci, žádné 3x do roka. Co mně ale moc mrzí, že se do těhle oken nedá dát roleta, musíme mít žaluzie, které se mi jednak nelíbí a jednak je nerada myju. A úplně ze všeho nejlepší je, že mytí oken baví i mého pubertálního syna, takže nejen, že si myje okna u sebe, ale myje i společná - ne všechny a vždycky, ale i to je pomoc. Jen aby mu to vydrželo.

Boros

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Téma dnešního dne: Mytí oken

  • Kolik máte doma oken?
  • Kdo je u vás doma myje?
  • Myjete okna sama, nebo si na mytí najímáte nějakou firmu?
  • Jak často okna myjete?
  • Čím je myjete? Máte nějaký speciální postup, starý recept, který funguje, aby na nich nebyly šmouhy?

Napište mi, těším se na vaše příspěvky! Jedna z vás získá tematickou cenu - uklízecí prostředky Clin, kde najdete i sprej na mytí oken.

clinclinclin

Pište jako vždy na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je OKNO. Předem děkuju!

Reklama