Na lidi, kteří se hrabou v kontejnerech, se díváme s opovržením. Ale nenapadlo vás, že můžou být svým způsobem vlastně užiteční? Vždyť často vyhazujeme věci, které by mohly ještě někomu posloužit nebo udělat radost.

popelnice

Ach ty odpadky, jednou se v nich utopíme. Když jdu k popelnicím vyhodit obligátní pytel s odpadky, žasnu, co všechno lidi vyhazují. A nejen do popelnic, ale i mimo ně. A to je prý krize.

Občas tam potkám „hraboše“, ponořeného do útrob kontejneru, a už na něj nekoukám s opovržením, neboť je to tvor vlastně užitečný. Je jako sup, který požírá „mršiny“ a svým způsobem „recykluje“ věci, které by skončily na skládce. A ruku na srdce, neplýtváme až příliš?

Nezkoumám, co tam hledá, zda zbytky potravin či nějaké „poklady“, ale zřejmě se mu neekluje hrabat se v tom páchnoucím „sajrajtu“ a možná mu to přináší potěšení lovce, když objeví nějakou vzácnou kořist.

A mohu vám říct, že i já jsem nejednou byla v pokušení odnést si od popelnic nějakou věc. Někdo tam odložil krásný starý rám obrazu. Byl sice poškozený, ale měl nádhernou patinu a já si v něm dokázala představit třeba zrcadlo. Vždyť takové kousky prodávají ve značkových obchodech za nehorázné sumy.

Ale neměla jsem odvahu si ho vzít, i když byl evidentně připraven pro eventuálního zájemce. Přímo ke kontejnerům jsou ale obrácena okna několika bytů a někdo by mě z nich mohl pozorovat. Nedej bože, kdyby mě s tím rámem potkal v domě jeho původní majitel. A tak jsem s těžkým srdcem opustila rám a nechala ho svému osudu.

Třeba se najde jiný blázen, kterému není žinantní si něco vzít od popelnic.

A víte, že našel? A dokonce se mnou sdílí společnou domácnost. Taky má rád staré „zgarby“ a zželelo mu krásného rámu. Na rozdíl ode mne se ale vůbec nežinýroval ho „zachránit“.

Pořádně ho vydrbal ve vaně, zakonzervoval a nechal do něj vsadit zrcadlo. Dal tomu „starému krámu“ nový život a já jsem tomu moc ráda, protože je to opravdu parádní kousek.

zrcadlo

Reklama