Čas prázdnin a hlavní dovolenkové sezony pomalu končí, přesto je právě nyní ten nejlepší čas navštívit aspoň některý z našich hradů a zámků. Zvlášť pokud patříte mezi skutečné milovníky historie a chcete si v klidu poslechnout výklad průvodce a prohlédnout bez strkanice vše, co daný objekt nabízí.

Důvod je jednoduchý. Davy turistů, kteří na naše památky proudí, aby si hlavně udělali pomyslnou čárku účasti a mohli známým ukazovat, kde všude v létě byli, pomalu opadají. Skupiny na prohlídky jsou tak jednak menší a také klidnější. Žádné nepřetržité cvakání foťáku na mobilech (v poslední době se může fotit bez použití blesku skoro všude), téměř žádné znuděné a zlobivé děti (nic proti dětem, je chvályhodné, že se v nich rodiče snaží vzbudit zájem o naše pamětihodnosti, ale dost často neodhadnou, zda už je jejich potomek zralý natolik, aby vydržet tu hodinku v klidu).

Dnes vám přinášíme tip na návštěvu vodního hradu Švihov, jenž se momentálně vystavuje vzácný obraz Epitaf Půty Švihovského ve speciálně zpřístupněné místnosti.
Půta Švihovský, diplomat konce středověku
Výjimečný deskový obraz patří mezi vrcholná umělecká díla přelomu 15. a 16. století. Obraz je pro širokou veřejnost běžně nedostupný, neboť je uložen v depozitáři Národního muzea v Praze. Na Švihov je zapůjčen do konce letošní sezony a návštěvníci ho mohou vidět přímo v hradu, který nechal Půta Švihovský na konci 15. století postavit.

  • Víte, že Půta Švihovský z Rýzmberka byl jedním z nejdůležitějších, nejbohatších a nejvlivnějších českých šlechticů konce středověku? Na svou dobu byl mimořádně vzdělaný a stal se dokonce poradcem krále Vladislava II. Jagellonského. Dvacet pět let zastával úřad nejvyššího sudí a současně byl jedním z nejvýznamnějších členů královské rady. Na co bychom neměli zapomenout, je fakt, že prosadil používání českého jazyka při zápisu do zemských desek.

Půta Švihovský, diplomat konce středověku
Osobní pozvání kastelána Lukáše Bojčuka:

Opravdu srdečně zvu k návštěvě, protože je to mimořádná a lze říci neopakovatelná příležitost vidět tento vzácný obraz ve zdech našeho hradu. Je zapůjčený od Národního muzea a osobně považuji skoro za zázrak, že se tuto zápůjčku podařilo vyjednat. Pro obraz jsme vyčlenili samostatnou místnost - běžně nepřístupnou, ve které je zvláštní klimatický i návštěvnický režim. Obraz spolu s výstavou o Půtovi Švihovském zde bude k vidění do konce měsíce října.

foto: Petr Macák

Na fotografii vidíte kopii obrazu, jež je umístěna v rámci výstavy u pokladny hradu. Originál se pochopitelně nesmí fotit. Možná i pro to stojí osobní návštěva místnosti s téměř mystickou atmosférou za to. 

Přečtěte si také:

Uložit

Reklama