Lvicek-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Vybírat plemeno můžete podle mnoha kritérií. Podle povahy, velikosti i čistě podle vzhledu. Někdo preferuje pejska s rodokmenem, protože nechce podporovat množírny, někdo dá raději domov voříškovi z útulku. Pokud byste ale chtěli mít mazlíčka, jakého nemá pravděpodobně nikdo široko daleko, pravděpodobně byste museli sáhnout do řad těchto vzácných psích plemen.

Norský lundehund
Norský lundehund byl vyšlechtěn na ostrovech Varoy a Rost v severním Norsku speciálně pro lov papuchalků. Jako jediný ze psích plemen má na obou párech končetin šest prstů. Jeho šestý prst mu napomáhal při lovu udržovat rovnováhu a schopnost pohybovat se na útesech, zatímco díky složitelnému uchu se psovi do zvukovodů nedostala voda. Tyto schopnosti potřeboval proto, aby mohl vybíral papuchalky z hnízd, nacházejících se hluboko v útesech. Po mnoho let byl v Norsku držen v izolaci od ostatních psů, proto se zachoval téměř původní vzhled plemene. Jeho předci dodnes nejsou známí. V Norsku se mu přezdívá „ptačí pes“. Ve světě je pouze kolem 2 tisíc jedinců.

Činuk
Tato velice známá rasa byla vyšlechtěna ve 20. letech v USA. Cílem bylo vyvinout silného a tažného psa.  Otcem plemene byl dobrodruh a polární průzkumník Arthur Treadwell Walden z New Hampshire. Prožil skutečně divoký život – v roce 1896 se jako čtyřiadvacetiletý vydal na Aljašku na Klondike, kde právě vrcholila zlatá horečka. Šest let se zde potloukal jako prospektor, dřevorubec, plavič dřeva a hlavně jako „řidič“ psích spřežení. Tomuto oboru zcela propadl, a tak když se vrátil domů do Nové Anglie, dal si za cíl založit si vlastní chov tažných psů. Walden začal od kořene tím, že se rozhodl vyšlechtit nové plemeno psa – začal tak křížit mastify a grónské husky (informace se různí) a získal štěňata, která se vyznačovala skvělými vlastnostmi v tahu a zároveň mimořádně přátelskou povahou. V roce 1981 už ovšem existovalo jen 11 čistokrevných zástupců činuků. Naštěstí se je podařilo zachránit.

Otterhund
Je v českém jazyce známý pod názvem vydrař. Je to silný velký pes s hravou povahou a vyvinutými smysly. Vydrařovou zvláštností jsou plovací blány mezi prsty, které výrazně zvyšují rychlost plavání ve vodě. Má impozantní, hezky modelovanou a nesenou hlavu s dlouhýma zavěšenýma ušima. Ma je porostlé delší srstí. Ocas má vydrař vysoko nasazený a vždy nesený nahoru, nikdy nesmí být stočený na hřbetě. Vydrař se zařazuje mezi velice stará lovecká plemena. Známe ho již z 12. století, ale do Velké Británie byl ve větším počtu přivezen až roku 1870, kdy začal být šlechtěn jako specialista na lov vyder tak, aby ve vodě vydržel co nejdéle. Toto plemeno chovaly na svých dvorech celé generace šlechticů, například francouzský král Hendrych II. a královna Elizabeth I, aby chránil jejich zahrady před vydrami. Dnes je na celém světě necelý 1 tisíc zástupců vydrařů.

Lvíček
Je velmi vnímavý a snaží se vytušit a splnit všechna přání majitele. Lvíček je skvělý domácí mazlíček, který je velmi hravý, inteligentní a od přírody šťastný. Pro svou laskavou povahu je velmi vhodný i pro rodiny s malými dětmi. Jeho přirozená inteligence a hravost ho předurčuje k úspěchům v různých psích disciplínách. Rád se naučí agility, tanec se psem nebo psí poslušnost. Díky své srsti, která nelíná a je považována za hypoalergenní, je toto plemeno vhodné i pro alergiky. Tento pes bude šťastný všude, kde je jeho pán, ale nejvhodnějším životním prostředím je pro něj byt.


První zmínky o plemeni spadají do období 15. století. Už tehdy byli podobně vypadající psi zobrazováni na různých tapisériích, kresbách a obrazech. Lvíček byl vždy chován jako společenský pes, jehož hlavním úkolem bylo trávit čas ve společnosti majitele. Byl velmi oblíbený u bohatých lidí a společenské elity. V dnešní době je registrováno přibližně 300 lvíčků.

Kai Ken
Někdy je nazýván jako Tora inu nebo také tygří pes. Patří k šesti původním japonským plemenům psů, a proto je také v Japonsku chráněný. Je velmi oblíbeným a vysoce ceněným zvířetem. Navíc je tenhle pejsek extrémně inteligentní a známý svými silnými, úzkými vazbami s majitelem.
Plemeno bylo původně nalezené v horské oblasti Japonska poblíž hory Fudži v provincie Kai, kde bylo objeveno v roce 1929. Tento inteligentní pes se rychle stal známým lovcem a byl využíván k pronásledování nejrůznějších druhů zvěře. Jde o silné, ostražité a agilní plemeno. Potřebuje každodenní fyzické i duševní cvičení, pokud mu ho nedopřejete, může se začít chovat destruktivně. Má rád takové aktivity, při kterých má šanci pracovat úzce s majitelem, jako je agility a další týmové sporty. Toto plemeno bude také skvělým turistickým parťákem. A mimochodem, rád plave. V Japonsku je velmi ceněný a vzácný a jinde ve světě se s ním prakticky nesetkáte.

Zdroje: TOP 5 NEJVZÁCNĚJŠÍ PSÍ PLEMENA NA SVĚTĚHistorie plemene Vydrař , Norský lundehund,Spokojený pesMůj chlupáč,  Činuk: Pes, kterého pořádně nezná ani Google