Mám ráda výzvy, pokud to máte stejně jako já, mám pro vás skvělý tip pro aktivní dovolenou. Pokud se chystáte do Itálie, na Lago di Garda, v okolí města Riva, tak můžete vyzkoušet dobrodružkou túru, kterou jsem si vyzkoušela na vlastní kůži.

Zajištěné cesty vás mohou dostat do míst, kam se jindy podívají jen horolezci. Tahle ferrata je mírně obtížná, zvládne ji i začátečník a v okolí Rivy patří k mým nyní k mým nejoblíbenějším. Pokud ale máte problémy se závratí, myslete na to, že některá místa vám dají zabrat. A když je překonáte, budete mít skvělý pocit, že jste to dokázaly, jako já. V závěrečné fázi vede ferrata po krásných dlouhých žebřících a v několika stupních překonává hladké kolmé stěny.

Ferrata

Když jsem o této ferratě slyšela vyprávět nadšené zkušenosti, toužila jsem si jí vyzkoušet, i když mám trochu se závratěmi problém. Ale byla to pro mne výzva! Je pravda, že když jsem večer před výstupem četla v průvodci, že v závěru jsou 2 delší žebříky (40 a 70m), trochu se mi orosilo čelo… přece jen je to pořádná výška a co budu dělat, když se mi v půlce žebříku rozklepou kolena? To pak nejde nic jiného, než se plně koncentrovat, nedívat se dolů a říkat si, že to zvládnu a za chvíli budu nahoře. Ale teď k samotné ferratě.

Ferrata

Pokud se dostanete do Rivy, určitě ji navrhněte svému partnerovi. U kříže nahoře na hoře z ní bude nadšen. Stejně jako já.

Ferrata

Její název je Cima S.A.T. (Societa Alpina Tridentina) 1 246 m, Ferrata Via del Amicizia. A když se podíváte z Rivy směr jezero, uvidíte skalní stěny, které protíná po pravé ruce. Ano, jsou to ty běloskvoucí, zdánlivě úplně hladké stěny. Nástup je ze silnice vedoucí z Rivy na Limone a vede kolem odevšad dobře viditelné kruhové věže Bastione k vyhlídkové turistické chatě Cappana San Barbara. Jištěná cesta začíná kousek od ní. Začátek je dobře značen.

Pro ty, co se na ferratu necítí, vede turistická cesta okolo skalního masivu a dle našich zkušeností to ferratisté i normálové zvládnou za přibližně stejný čas. Cesta od jezera až na vrchol je přes 1 100 výškových metrů, a tak je slušná fyzická kondice podmínkou.

Ferrata

Doporučuji cestu začít brzy ráno. Do skalní stěny pere celý den slunce a pohybovat se v těchto místech po poledni znamená péct se jako na grilu. Ale pro milovnice tepla je to jako dělané...My jsme naštěstí měli polojasno a i když jsme vyráželi v osm ráno, poledne na vrcholu nebylo úmorné.

Ferrata

Cesta na vrchol je krásná, technicky lehká a jisticí lano je na všech místech, která jen trochu zavánějí nebezpečností. A co je nejúchvatnější, jsou kolmé žebříky, přičemž nejdelší má 70 metrů. Žebříky byly ve skvělém stavu, nemusíte se bát, že jdete po nějakém vyviklaném vlajícím žebříku. Jen se nedoporučuji moc kochat pocitem, v jaké jste výšce…přece jen vás může přepadnout pocit závratě a nevolnosti. Já jsem se dívala do skály a nahoru…a konec žebříku se příjemně blížil, takže jsem to zvládla bez problémů. Samy znáte vaše možnosti, já se závratěmi občas bojuji, ale touha zvládnout výstup byla silnější.

Ferrata

Nezapomeňte na správné vybavení. Pevné boty, přilba, úvaz a ferratový set, rukavice s otevřenými prsty jsou nezbytností. A nezapomeňte vodu. Já jsem nahoře zjistila, že se mi rozpadly podrážky bot, které byly dlouhá léta skvělé a prošly se mnou řadu horských cest, nicméně, i takové boty se jednou rozloučí..naštěstí mi to nezpůsobilo žádný problém, vydrženy ještě sestup po traverzující kozí stezce dolů do Rivy.Ferrata

Moje rada:  až budete dolézat k vrcholovému kříži s vrcholovou knížkou, tady si vychutnejte kochání. Ten pohled je na mnoha průvodcích na titulní straně. Stojí za to a vy budete mít pocit horolezce na vrcholu.

Je to výlet na celý den, vycházeli jsme v 8 ráno, na vrcholu jsme asi 40 minut odpočívali a svačili, dole jsme byli asi ve 14.30 a to jsme šli dolů celkem svižně, i přes bolest z namožených stehen.

Ferrata

Je to krásný výlet, doporučuji!

Pokud se chcete v okolí Lago di Garda ubytovat, můžete jako my využít nabídky cestovní kanceláře ITS Billa Travel. Nabídku hotelů v oblasti Lago di Garda najdete na této stránce Léto autem.

Its Billa Travel

My jsme bydleli ve městečku Limone, které bylo 10 km na západ od Riva del Garda. Hotel byl kousek od jezera, městečko mělo nádherný, místní ráz.

Zajímavé informace také najdete na www.jezerogarda.cz.

Můžete se stát fanouškem na Facebooku jako já – Jezero Lago di Garda má stránky www.facebook.com/Lago.Garda

Reklama