5f1164b6bf0d3obrazek.png
Foto: Shutterstock

Stezka bosou nohou Valtice
Valtice nabízejí kromě krásného zámku i speciální Stezku bosou nohou, kterou si můžete projít v poblíž tamní Kolonády na Reistně nad Valticemi. Trasa má kolem pěti kilometrů a pokud ji absolvujete celou, podíváte se i do sousedního Rakouska. Cestu tvoří jedenáct zastávek, na kterých si mohou návštěvníci vyzkoušet chodit bosou nohou po různých materiálech, jako je kůra, šišky, písek nebo kamínky.

Zážitkový chodník u Bezručova pramene
Za bosým zážitkem můžete také do Jeseníku do areálu Priessnitzových lázní. Tam je možné si v přírodě vyzkoušet některé z legendárních procedur tamního léčitele Vincenze Priessnitze. Cestičku tvoří mimo jiné dřevěná štěpka, oblázky a končí v brouzdališti s pramenitou vodou.

Bosá stezka v Kolíně
Ve Středočeském kraji konkrétně v Kolíně na Zálabí se nachází asi čtyřicet metrů dlouhá stezka nabízející několik povrchů pro bosou chůzi – od písku, přes slámu a mulčovací kůru až po štěrk. Na místě jsou také lavičky a o bosé chůzi se můžete vzdělat prostřednictvím informačních tabulí.

Zahrada smyslů
Nejen bosou chůzi, ale daleko víc smyslových prožitků návštěvníkům nabízí Zahrada smyslů v Augustiánském domě v Lázních Luhačovice. Na své si přijdou všechny smysly. Můžete si tam zahrát na nejrůznější přírodní nástroje, přičichnout k tamním bylinkám a uvolnit nohy a bosé stezce.

Bosá stezka na Praze 6
V hlavním městě sice převládá asfalt, po kterém by se chodit naboso moc nemělo, ale příležitost k tréninku na různých površích je tam také. Konkrétně na Praze 6 v parku Maxe van der Stoela, kde se nachází takzvaný bosý chodník. I tam jsou k dispozici různé materiály.

Bosá stezka v Bosonohách
Asi to nemohlo dopadnout jinak. Brněnská městská část Bosonohy se o chodníček k trénování bosé chůze vyloženě říkala. A tak tam před pár lety v areálu sportovního hřiště skutečně vyrostl. Měří kolem sedmdesáti metrů a chodidla si lze namasírovat dle libosti.

Chodník pro bosé nohy Na Gruni
Ti odvážnější a v bosé chůzi více trénování si troufnou bez bot absolvovat celou turistickou trasu, která spojuje horský hřeben Gruň v Moravskoslezských Beskydech s horskou osadou Bílý Kříž. Je dlouhá přibližně jedenáct kilometrů. Ovšem boty je možné vyzout až v průběhu a jen na chvíli. Po cestě je totiž několik zastavení a jedním z nich je krátký pás speciálně upravený k vyzkoušení různých materiálů naboso. Celá naučná stezka není nijak náročná, a hodí se proto i jako výlet pro rodiny s dětmi.

Park Bosonoha
Chodníčky s několika povrchy pro smyslové zážitky jsou k dispozici i v městském parku Bosonoha v Českých Budějovicích. Děti se mohou vyřádit na nejrůznějších prolézačkách či trampolínách a půjčit se tam dá i sportovní vybavení.

Čtěte také:

Reklama