Denisa jako samoživitelka nemá peněz nazbyt. O to víc jí přidělávala vrásky otázka, co se čtyřletou dcerou o prázdninách. Na tábor ji v tomhle věku ještě posílat nechtěla. Kromě toho by stejně byl nad její finanční možnosti. A příliš velký vítr v rozpočtu by jí udělal i tábor příměstský. Dala by dohromady peníze s bídou na jeden týden. Čím víc se prázdniny blížily, tím bezmocněji se cítila. A nebyla sama.

„Když jsem tehdy šla pro Editku do školky, musela jsem na ni nějakých patnáct minut čekat v šatně. Něco s paní učitelkou a ostatními dětmi domalovávala. A tak jsem se dala do řeči s maminkami, které tam čekaly se mnou. Povzdychla jsem si mezi řečí, že se netěším na prázdniny, a část z nich se přidala. Byly na tom jako já. Buď neměly peníze, nebo odvahu vyslat tak malé děti samotné pryč,“ vzpomíná Denisa, které to začalo vrtat hlavou. Co kdyby si vypomohly navzájem?

Druhý den zkusila oslovit jednu z maminek, kterou znala o něco lépe. Editka se kamarádila s jejím Tomáškem. Věděla, že i ona je bez partnera a do práce musí. Navrhla jsem jí, že bychom si mohly děti navzájem pohlídat. Tak by každá z nás získala aspoň týden, kdy by mohla chodit normálně do práce. Přišlo jí to jako dobrý nápad a hned se o něj podělila s další maminkou - svou kamarádkou. Takhle to šlo dál, až nás nakonec bylo pět maminek a sedm dětí na hlídání,“ usmívá se Denisa.

64b80ac88e7c3deti-s.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

V praxi to funguje tak, že každý týden má na starosti hlídání všech dětí jiná maminka. Schází se ráno u ní doma a ona s nimi absolvuje domluvený program. „Pečlivě jsme všechno předem naplánovaly. Program je daný tak, aby byl mezi nás všechny spravedlivě rozdělen. Máme plány pro případ pěkného počasí i deště. Jezdíme na výlety po okolí, chodíme na procházky, do herniček, na hřiště, na zmrzku… Leckde dostáváme i skupinové slevy na vstupném, pokud se platí,“ směje se Denisa s tím, že děti si to zatím skvěle užívají.

„Já už mám svůj týden úspěšně za sebou. Jasně, někdy je to se sedmi dětmi náročné, umí se dost rozparádit nebo i pohádat. Třeba na hřišti člověk neví, kam dřív skočit. Pak naštěstí pomáhají i starší sourozenci. Ale většinu času si spolu vyhrají, zabaví se mezi sebou,“ popisuje své zkušenosti Denisa, která je na svůj nápad s „aliancí maminek“, jak uskupení pracovně nazvaly, pyšná. Věří, že v něm budou pokračovat i příští rok.

Zdroj informací: respondentka Denisa

Čtěte také:

Reklama