Dioptrie umí pěkně potrápit - při extrémních sportech, ale třeba i při pouhém plavání. Kde ty brýle mám? Vypadla mi čočka! Tyto a další nešťastné výkřiky mohou být brzy minulostí jednou pro vždy.

Patříte k ženám, které jsou aktivní? Ráda sportujete, ať už rekreačně či závodně, nebo dokonce provozujete extrémní sporty, a jste omezena dioptrickou vadou? V tom případě určitě stojí za to popřemýšlet o laserové korekci. Během několika málo minut se můžete nepohodlných brýlí a kontaktních čoček zbavit navždy. A samozřejmě také rizik spojených s jejich nošením. A že jich pro sportovně založené ženy není málo!

Brýle shledává většina aktivně žijících lidí nepohodlnými. Hrozí, že je ztratíme, zapomeneme, rozbijeme, mlží se, posunují.... Mohou se stát i nebezpečnými - obroučky dovedou například v případě pádu nepříjemně poradit. Pokud se věnujete míčovým sportům, riziko poranění oka brýlemi je samozřejmě ještě mnohem vyšší. Vyhráno ale nemáte ani s čočkami. Citlivější jedinci nebo alergici je v oku mnohdy vůbec nesnesou, ti ostatní pak musí dodržovat správnou hygienu, aby se vyvarovali nebezpečí infekcí, které se mohou do oka dostat nejen, když si oči promnete rukou, ale třeba i během přítomnosti v prašném prostředí. Během delších aktivit, jako jsou třeba vysokohorské túry nebo vyjížďky na kole, vás může začít čočka dráždit, proto s sebou musíte neustále nosit ochranné pouzdro a roztok, abyste je okamžitě mohla vyjmout a nasadit dioptrické brýle. A pak jsou samozřejmě sporty, které jdou s kontaktními čočkami dohromady jen velmi stěží - například plavání. Bez plaveckých brýlí se mohou čočky z očí vyplavit, a navíc i zde je riziko přenosu infekcí! Provozujete-li extrémnější sport, např. horolezectví, ani to kontaktním čočkám příliš nepřeje. Vždy existuje riziko, že čočka začne oko dráždit a bude muset ven. Obyčejné vytažení kontaktní čočky se ale ve výšce může stát malým dramatem, nehledě na to, že poslepu stejně už moc vysoko nevylezete.

Odložte brýle nebo kontaktní čočky natrvalo. Evropská oční klinika Lexum nabízí zajímavé ceny pro outdoorové nadšence (až o 5 000 Kč nižší) na laserovou korekci zraku metodou LASIK nebo Femto LASIK. Sleva je platná pro všechny zákroky, na které se objednáte až do 30. 6. 2011 (a zákrok poté podstoupíte do 2 měsíců). Při vstupním vyšetření se „prokážete“ svou fotografií při výkonu outdoorového sportu a fotografii zanecháte jako doklad svého outdoorového nadšení na Evropské oční klinice Lexum v Praze, Českých Budějovicích, Táboře, Ostravě či Brně.

Více informací najdete na www.lexum.cz nebo na Modré lince 810 800 009.

Laserovou korekci zraku podstoupila na Evropské oční klinice Lexum také všestranná mladá lezkyně Lucie Hrozová. Mimo jiné i o tom, v čem ji dioptrie omezovaly, se dočtete v rozhovoru.

Lucie Hrozová

Vadily mi kapky vody v čočkách. Proto jsem zvolila operaci

V dětství vyzkoušela řadu sportů, od lyžování přes volejbal až po gymnastiku. Nakonec vyhrálo lezení, kterým žije celá rodina Lucie Hrozové. V rámci lezení si pak vyzkoušela všechny disciplíny, v každé z nich přitom získala domácí mistrovský titul. A úspěchy vozí všestranná mladá lezkyně i ze světových soutěží.

Doma lezou všichni. Otec je zkušený horolezec, bratr patří mezi špičkové lezce... Asi by bylo zbytečné ptát se, kde se vzal nápad lézt také.
Má rodina lezením opravdu žije. Díky tomu mě přivedla na cestu v podobě lezení, po které jdu až dodnes. Sama jsem přitom s lezením začala v osmi letech, pomáhal mi táta. Učil mě, jezdil se mnou na tréninky, stále mě podporuje a trénuje.

Kdy padlo rozhodnutí věnovat se lezení naplno?
V období puberty jsem si uvědomila, co pro mě lezení znamená a jak je pro mě důležité. Došlo mi, že lezení je to, čím se chci v budoucnu zabývat, a že ho chci dělat naplno.

Jste všestranná lezkyně, co vás na lezení baví nejvíce?
Hlavně úžasná dynamika pohybů a kroků, pohyb na skále i ledu, spojení tréninku a přírody. Mám lezení ráda jako celek, všechna jeho odvětví, vždy jsem se snažila lézt co nejvšestranněji. Poslední dva tři roky jsem se ale začala více specializovat na lezení s cepíny, tzv. ledolezení.

Jak často a jak trénujete?
Záleží, v jaké fázi tréninku jsem, ale většinou trénuji tři dny za sebou, pak následuje den volna, další dva tréninkové dny, zase den volna a znovu se to opakuje. Trénuji převážně lezením, vedle toho také posiluji a důležitý je pro mě i strečink a protahování.

Máte na kontě celou řadu úspěchů, získala jste republikový titul ve všech lezeckých disciplínách, vozíte medailová umístění ze Světového poháru, pozvali vás třeba na prestižní závody Rock Master. Co vy sama považujete za svůj dosud největší úspěch a jaké máte ambice do budoucna?
Zmíním letošní druhé místo v celkovém hodnocení Světového poháru a přelezení jedné z nejtěžších drytoolových (lezení po skále s cepíny) cest Law and Order v Rakousku. Podařilo se mi to jako teprve druhé ženě na světě. A moje cíle? Chtěla bych se pokusit udržet co nejdelší dobu na vrcholné úrovni a pokusit se vyhrát některý ze série Světových pohárů. A taky přelézt těžký výstup v horách a skalách.

Máte oční vadu, jak velký problém při lezení to je?
Zrak je velice důležitý, při lezení totiž musíte přesně odhadnout vzdálenost, velikost i strukturu. Řešení je lézt s čočkami či brýlemi. Jenže brýle mi nevyhovují ani v normálním životě a lezení s nimi je pro mě větší boj než samotný výstup. Navíc mi už jednou spadly a do přilby nejsou příliš pohodlné. Nemám s nimi ani dobré periferní vidění. Proto jsem doposud lezla s čočkami, ale ty taky nejsou ideální. Zatím mi sice z očí nevypadly, ale zato mi do nich padá špína, bláto, magnézium či voda z ledu. Kapky vody v čočkách na závodech byly asi poslední kapkou, poté jsem se rozhodla řešit oční vadu refrakčním zákrokem.

Proč jste si vybrala kliniku Evropskou oční kliniku Lexum?
Rozhodla jsem na základě kladných referencí a sympatických doktorů, s nimiž jsem se seznámila na ledolezeckých závodech. Jsem na klinice Lexum spokojená.

Reklama