Pokud si chcete dopřát skutečně jen to nejlepší, obzvlášť na podzim stojí za to přemýšlet nad tím, z jakých potravin pokrmy připravujete. Suroviny, které jsou vypěstované v souladu s principy a legislativou ekologického zemědělství, jsou bohaté na vitamíny a minerály v dobře vstřebatelné podobě, a v pošmurném počasí jsou tak ideální volbou! Všechny bioprodukty, jež v supermarketech poznáte podle log biolistu a biozebry, musí splňovat přísné požadavky pro ekologickou produkci, které jsou každoročně důsledně kontrolovány. Více užitečných informací o biopotravinách, ale třeba také inspiraci k vaření najdete na myjsmebio.cz.

Mrkvová polévka s medem a zázvorem

630f42a3f40d6obrazek.jpg

Med i zázvor jsou v boji proti nachlazení zaručenými pomocníky. Mrkev zase pomáhá proti nejrůznějším zánětům a toxinům. Obsahuje také velké množství vitamínu C, E nebo betakarotenu, který skvěle poslouží jako prevence proti virům a bakteriím.

 • 3 lžíce bio másla
 • 1 bio pórek
 • 800 g bio mrkve
 • lžíce tekutého bio medu
 • bio bobkový list
 • kousek bio zázvoru
 • 2,5 l bio zeleninového vývaru
 • sůl, bio pepř
 • bio zakysaná smetana

Do hrnce s rozpuštěným máslem přidejte na kolečka nakrájený pórek a opékejte, dokud nezměkne. Poté přidejte nastrouhanou mrkev a zázvor, bobkový list, med a restujte další dvě minuty. Následně zalijte vývarem a nechte probublávat přibližně půl hodiny. Polévku rozmixujte a dochuťte solí a pepřem. Podávejte se lžící zakysané smetany, která vše krásně zjemní.

Celerový krém s květákem a oříšky

630f42de7647eobrazek.jpg

Celer je pro kašel i rýmu doslova strašákem. Známý je pro své antibakteriální a dezinfekční účinky, díky nimž je účinným doplňkem v boji nachlazení, které nás často donutí zůstat doma pod peřinou. Celerový krém s květákem a oříšky navíc báječně chutná, a proto nezbývá, než se pustit do příprav!

 • 300 g bio celeru 2 lžíce bio másla
 • 1,5 l bio hovězího vývaru
 • 1/2 bio květáku
 • bio mrkev
 • bio zakysaná smetana
 • bio nasekané vlašské ořechy

Květák rozdělte na menší kousky, mrkev i celer oloupejte a nakrájejte na kostičky. V hrnci na rozpuštěném másle zeleninu dozlatova orestujte a zalijte vývarem. Přidejte květák a povařte přibližně půl hodiny, poté polévku rozmixujte. Přidejte sůl a pepř podle chuti, ozdobte lžící zakysané smetany, nasekanými oříšky a podávejte.

Tipy na závěr:

Chtěli byste si nakoupit ty nejkvalitnější biopotraviny a zároveň vidět svět ekologického zemědělství na vlastní oči? Vyrazte na ekofarmu podle vašeho gusta. Jako seznam k inspiraci vám mohou posloužit stránky lovime.bio a kamprobio.cz.
A pokud se nacházíte někde poblíž Olomouckého kraje, zkuste třeba Ekofarmu Pařilovi, kde kromě zeleniny nebo sýrů v bio kvalitě nabízí také zajímavé kurzy tradičních textilních řemesel. Více informací o farmě na ekofarmaparilovi.cz.

BIO SOUTĚŽ

Do konce měsíce září můžete za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek! Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naši i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je totiž nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíme lokálního dodavatele, máme navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jednou za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení


6303452c717faobrazek.pngJe-li na vámi vybrané potravině logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“, můžete si být jisti, že poslední úpravu tohoto výrobku – ať už výrobu, zpracování, či balení – provedl subjekt certifikovaný českou kontrolní organizací. Která organizace certifikaci v ČR provedla, zjistíte jednoduše. Stačí se podívat na číselný kód ve tvaru „CZ-BIO-xxx“, jenž najdete u loga biozebry.

Evropské značení


63034523946fcobrazek.pngPokud výrobek pochází ze zemí Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu „EU“, nebo „mimo EU“ společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Více informací o biopotravinách se dozvíte na myjsmebio.cz nebo na instagramu.