5f157b09bb0deobrazek.png
Foto: Shutterstock

Koliky spočívají v bolestech bříška, které nutí miminko plakat a svíjet se. Rodiče pak uvádí do zoufalé situace, protože nevědí, jak svému potomkovi ulevit. „Kolika je jedním z nejopakovanějších důvodů, proč se maminka vydá s kojencem k dětskému lékaři. A dotazy ohledně nadýmání a bolestí bříška u miminek jsou zcela jistě nejčastější, které dostávám,“ tvrdí pediatrička Tereza Filová.

Přicházejí ve vlnách

To, zda dítě trpí kolikou se pozná podle toho, že strašně pláče ačkoli normálně prospívá, což se kontroluje podle růstového grafu. Dítě také při záchvatu napíná bříško, přitahuje nožičky, kope s nimi a ruce drží v pěstičky. Miminko je dále zarudlé v obličeji, ale kolem pusinky má pokožku bělejší. Jednotlivé ataky bolestí od sebe oddělují momenty, kdy je dítě spokojené a usměvavé.

Podle pediatričky u kolik platí pravidlo tří, tedy potíže se musí objevovat více než tři hodiny denně, více než tři dny v týdnu a u dětí ve věku od tří týdnů. Někdy končí kolika odchodem plynů a stolice, jindy se dítě po nějaké době unaví a usne.

Příčiny kolik jsou různé a většinou se nedají přesně stanovit. Nejčastěji jde o důsledek toho, že dítě při kojení či pití z lahve spolykalo i určité množství vzduchu. Příčinou může být i alergie na bílkovinu kravského mléka či gastroezofageální reflux. Náchylnější jsou děti, jejichž maminky užívají antidepresiva, protože ta v malém množství přecházejí do mateřského mléka.

Tereza Filová vyvrací i některé mýty, které kolem příčin kolik kolují. „Není pravda, že na ně má vliv vzdělání rodičů, ekonomická situace rodiny, průběh těhotenství nebo způsob porodu. Stejně tak kouření v těhotenství, konzumace kávy a alkoholu nebo alergie rodičů nemají zásadní vliv z pohledu rizika vzniku kojeneckých kolik,“ říká dětská lékařka.

Ta všem rodičům radí hlavně trpělivost. Je podle ní důležité si uvědomit, že jde pouze o dočasný stav a miminku se dříve nebo později uleví. K tomu napomáhají různá režimová opatření, která je vhodné probrat s dětským lékařem.
5f157bd65ca41obrazek.png
Foto: Shutterstock

Co tedy může podle pediatričky pomoci:

  • Při kojení stojí za zkoušku vyřadit u matky mléko a mléčné výrobky, kofein, cibuli, kapustu a další potenciálně dráždivé potraviny. Pokud je příčinou kolik dítěte potravinová senzitivita, měly by se jeho problémy zmírnit do dvou dnů od vyřazení.
  • Nápomocné je i nošení dětí na těle prostřednictvím certifikovaných nosítek uzpůsobených pro správné držení těla. Pohyb a tělesný kontakt s matkou má totiž uklidňující účinky. Dobrý efekt může mít i poloha na předloktí, takzvaně na tygříka, kolébání, chování v klubíčku apod.
  • Zklidňující efekt má i vysavač zapnutý ve vedlejší místnosti, popřípadě zvuk pračky či sušičky. Lékařka ovšem důrazně varuje před podkládáním dítěte na pračku. „Vím o případu, kdy to rodiče udělali a dítě se velmi ošklivě zranilo,“ upozorňuje Tereza Filová. Skvělou variantou jsou i mobilní aplikace s bílým šumem.
  • Dalším tipem je položit dítě na bříško a jemně mu hladit záda. Variantou je i jemná masáž kolem pupíku proti směru hodinových ručiček nebo teplé obklady na bříško.
  • Vyzkoušet je možné i pevnější zabalení dítěte do zavinovačky nebo tejpování bříška u profesionála.
  • Velmi důležité je i to, aby byla v klidu matka. Svůj stres totiž často na miminko přenáší.
  • Co se týče bylinek. Lékařka doporučuje extrakt fenyklu či bylinné čaje (heřmánek, lékořice, máta, fenykl, meduňka). Ty se podávají neslazené a po malých lžičkách.
  • Velkou roli hrají i probiotika, hlavně rody Laktobacillus a Bifidobacteria.
  • Sáhnout je možné i po léčivu. Nejpoužívanější je účinná látka simetikon, která působí na plyny v trávicím ústrojí, které jdou následně snadněji ven. K tomu se případně používá i rektální rourka.

Lékařka varuje i před chybami, kterých se někteří rodiče dopouštějí. „Když miminko pláče, nemusí to znamenat, že je hladové, proto není dobré mu dávat další a další mléko. Časté krmení totiž způsobuje, že bříško je plné, těžce tráví, a proto bolí. Interval dvě až tři hodiny je dostačující. Matky by dále neměly často měnit umělé mléko v domnění, že se dítěti uleví. Vždycky několik dní trvá, než si dítě zvykne,“ uzavírá Tereza Filová. 

MUDr. Tereza Filová

Pediatrička Tereza Filová pracuje na Dětském oddělení nemocnice v Uherském Hradišti. Má za sebou několik stáží v zahraničí, pořádá besedy a přednášky pro rodiče a snaží se jim všemožně pomáhat s péčí o děti. O své rady se mimo jiné dělí na blogu Léčím děti.

Čtěte také:

Reklama