Mnozí z vás jistě znáte tu ostrou bolest, která vám projede zubem až do hlavy, když se napijete něčeho studeného nebo horkého. Nejste sami, protože podle průzkumů trápí problémy s citlivými zuby zhruba třetinu dospělé populace.

Abychom mohli proti bolesti citlivých zubů bojovat, je třeba si uvědomit, jak tento problém vzniká. Hlavní příčinou je obnažení zubních krčků buď nadměrným obroušením zubů, nebo ústupem dásní způsobeným nevhodnou ústní hygienou.

Zubní krček je velmi zranitelný. Je totiž pokryt pouze tenkou vrstvičkou zubního cementu, která není zdaleka tak odolná jako sklovina na povrchu korunky zubu. Bolest přichází obvykle tehdy, když zubní cement neodolá vysokým nárokům a vymizí. Hlubší vrstva zubu, tzv. zubovina, je protkána velkým množstvím kanálků vedoucích až do nitra zubu – zubní dřeně, kde se nachází obrovské množství citlivých nervů, které se tak dostávají do kontaktu s obsahem ústní dutiny. Podrážděním nervu vzniká nepříjemný bolestivý impuls.

Bolestivá reakce se ale nemusí vyskytnout pouze při jídle nebo pití, ale velmi často i při čištění zubů. Prudká bolest často člověku zabrání, aby si důsledně vyčistil zuby. I pokud bychom odhlédli od psychického dyskomfortu, který chronická bolest přináší, je tu ještě jeden obrovský problém. V neodstraněném zubním plaku se nekontrolovaně množí bakterie, zuby se začínají kazit a dásně podléhají zánětu.

Přestože můžete bolestivé krčky považovat za banální problém, rozhodně není dobré nechat vše osudu. Nejprve je vhodné navštívit zubního lékaře, který vám ošetří případně již vzniklé kazy. Doporučujeme také poradit se s dentální hygienistkou, jak si správně čistit zuby. Základní poučkou je používat měkké zubní kartáčky, které jsou šetrné k dásním i citlivým krčkům a při čištění zubů se vyvarovat vodorovných pohybů, které obrušují málo odolný zubní cement a zhoršují tak stav. Předpokladem správné ústní hygieny je důkladné odstraňování zubního plaku „stíráním“ povrchu zubů pohybem kartáčku směrem od dásně ke kousací hraně zubu. Nezapomínejte také zubní kartáček zhruba každé tři měsíce vyměnit. V jeho vláknech se totiž postupně usidlují škodlivé bakterie, které zhoršují stav dásní.

Pečlivě také vybírejte zubní pastu. Díky vědeckým výzkumům již existují speciální zubní pasty pro citlivé zuby, které vám mohou výrazně pomoci. Klinické zkušenosti demonstrují, že po použití zubních past na citlivé zuby s klinicky ověřenou účinnou látkou dochází ke zlepšení stavu u většiny pacientů. Jako účinná látka je  většinou používána sloučenina obsahující draslík: chlorid draselný, citran draselný nebo dihydrogenfosforečnan draselný a uhličitan draselný. Je to právě draslíkový iont, který změní poměry na nervovém zakončení tak, že nerv není vnímavý vůči bolestivým impulsům. Při používání zubních past s obsahem chloridu draselného (např. Sensodyne Fluoride) se prokázala významná redukce citlivosti.

Co říci závěrem? Snad jen to, že přestože máme každý dědičně předem určenou kvalitu chrupu, můžeme většině neduhů předejít, nebo je odstranit správnou péčí. Věnujme proto pozornost jak správné ústní hygieně, tak výběru vhodných přípravků.  

 

Reklama