Připravujeme pro vás v redakci sérii článků o elektrických kartáčcích, a tak je chceme prozkoumat do nejmenších detailů. Proto jsme se vypravili za dentální hygienistkou Kateřinou Krejčovou ze zubní kliniky Erpet Medical Centrum, aby nám poodhalila, jak s nimi zacházet, na co se připravit a čeho se naopak vyvarovat. Abychom využili všech benefitů, které nabízí.

Philips

První, co ji zajímalo, byl druh našeho kartáčku. „Je sonický? To je dobře. Rotační bych vám totiž rozhodně nedoporučovala. Ty, kteří jej používají, totiž poznám na první pohled. Téměř všichni mají obnažené krčky a na zubech vyčištěná kulatá místa. Zbytek zubu je pak tmavší, protože na něm zůstává nevyčištěný pigment, povlak a někdy i zubní kámen,“ vysvětluje svůj prvotní dotaz hygienistka.

V čem tedy spočívá hlavní výhoda sonických kartáčků?
Jsou mnohonásobně efektivnější, než manuální zubní kartáčky. Vysokofrekvenčním stíráním mechanicky rozruší zubní plak. Ten následně vyplaví z těžko přístupných míst dynamická vlna tvořená suspenzí slin a pasty. Navíc přináší oxidaci prostoru mezi zuby a prostoru pod dásní. Kartáčková hlavička je speciálně vykrojená a tím, jak se vlákna vlní, čistí nejen plošky zubů, ale také prostor kousek pod dásní a mezi jednotlivými zuby. To je nesmírně důležité. Stejně jako intenzita čištění, která je na celé hlavičce kartáčku stejná. Eliminuje se tak riziko obnažení zubních krčků nebo poranění dásně.

Philips

Komu takový kartáček doporučujete?
Je vhodný pro každého, včetně dětí. Ty ale musejí mít své vlastní sonické kartáčky určené pro děti, s nižší intenzitou vibrací. Kdo jej vyzkouší, rychle si na něj zvykne a už jej nechce vyměnit za manuální. Doporučuji jej hlavně lidem, kteří trochu bojují s technikou čištění zubů. Řada lidí není schopná vyčistit si zuby od pětek dál. Nejsou schopni držet kartáček pod úhlem 45 stupňů tak, aby směřoval do oblasti dásně. A pro ně je ideální. Mám vyzkoušené, že se kvalita vyčištění zubů u lidí, kteří mi neustále docházeli s nánosy povlaku, zlepšila o osmdesát procent. Rozhodně ale neplatí to, uže elektrické zubní kartáčky byly vyvinuty pro handicapované, jak si někdo myslí.

Philips

Je snadné naučit se pracovat s elektrickým kartáčkem?
Ano, jen kartáček přiložíte a on čistí za vás. Pouze lidem radím se sklonem přikládání kartáčku k zubům a dásním a s výběrem typu hlavice, jinak je vše jednoduché. Za dvě minuty máte zuby kompletně vyčištěné. Na každou čtvrtinu úst máte třicet vteřin. Čas vám odměřuje kartáček, který po třiceti vteřinách zavibruje. Když si zvolíte čistící program s masáží dásní, přinese to ještě minutu navíc.

Philips

Jak si ale vybrat ten správný sonický kartáček?
Existují různé typy v různých cenových relacích. Můžete mít kartáčky s různými designy, programy čištění a tak dále. Ale dokonale vám zuby vyčistí i ten úplně základní. Nemůžete sáhnout vedle. Rozhodně to není jen módní doplněk.

Na jakém principu sonický kartáček funguje? Proč se nazývá „sonický“? Díky své technologii!

Jedná se o jedinečný způsob čištění, který pomáhá udržet zuby a dásně zdravější, je založen na patentované sonické technologii. Jejím základem je kombinace kmitání vláken frekvencí 31 000 stěrů za minutu a vychylování hlavice v přesně definovaném rozsahu nahoru a dolů. Vysokou frekvencí kmitání vláken dochází k mechanickému rozrušení bakteriálního zubního plaku. Sonická technologie navíc dává při čištění zubů vzniknout takzvané okysličené dynamické vlně. Ta rozpohybuje molekuly vody spolu se zubní pastou a slinami, odplaví rozrušený plak a dostává se do obtížně přístupných míst (mezizubního prostoru, do dásňového žlábku kolem zubního krčku).

Účinnost patentované sonické technologie je prokázána: sonické kartáčky Sonicare odstraňují více zubního plaku než manuální zubní kartáčky, což dokazují mnohé klinické studie.

Podívejte se na video, které vysvětluje unikátní technologii a správný postup čištění:

Více najdete na www.sonicare.philips.cz.

Reklama