5b97abfba3f59obrazek.jpg

Kouzlo rýže spočívá v tom, že se snadno a hlavně rychle připravuje, je často doporučovanou přílohou, někdy i hlavním jídlem, hodí se do polévek místo pšeničných nudlí a lze z ní připravit i „sladký dezert“. Při některých zdravotních potížích, zejména ve spojení se zažíváním, má léčebný účinek.

Po rozvařené rýži rychle hladovíme!
Jak správně vařit rýži bez rozdílu druhu? V ideálním případě se rýže připravuje al dente (tedy nerozvařit). „Když rýži rozvaříme, výrazně zvýšíme její glykemický index. Její konzumací pak zvyšujeme hladinu glukózy v krvi a produkci inzulínu v těle. Jednoduše urychlíme její vstřebávání a pocit hladu po konzumaci rozvařené rýže přichází mnohem rychleji. Rozvaření rýže doporučuji pouze za předpokladu, že ji použiji jako rychlý zdroj snadno vstřebatelných sacharidů během dlouhodobého výkonu vytrvalostního či silově vytrvalostního charakteru (cyklistika, ultra-běhy, Ironman). Osobně s rýží experimentuji a používám ji v různých kombinacích s vhodnými tuky před i během tréninkové jednotky,“ vysvětlil specialista na zdraví a životní styl značky Menu Gold Mgr. Milan Merva. Pokud rýži rozvaříme, lze její glykemický index snížit přidáním vlákniny, bílkoviny, nebo vhodného tuku (stačí kombinovat se zeleninou, houbami, ghí, kakaovým máslem, ricottou apod.).

K jakému jídlu vybrat tu správnou rýži?
Rýži rozlišujeme dle zemí původu. Některé rýže se pěstují v Evropě, jiné v Asii. Asijská je charakteristická výraznější vůní i chutí. Druhově se od sebe rýže také liší, nejen kvalitou, ale také konzistencí po uvaření.

  • Nejkvalitnější je Basmati. Po uvaření se zrna nelepí, má oříškovou vůni i chuť. Její hlavní výhodou je nižší glykemický index proti běžným druhům rýže. 
  • Jasmínová má květinovou vůni a chutí připomíná Basmati, je ovšem mnohem lepivější.
  • Ideální pro přípravu rizota jsou Arborio a Carnaroli. Tyto rýže se pěstují v Itálii, mají perličkovitý, baculatý tvar, a protože vstřebávají hodně vody, vytváří po uvaření krémovitou hmotu.
  • Na vlákninu bohatá je rýže Natural, oproti bílé rýži potřebuje delší dobu vaření.
  • Typicky nelepivé rýže jsou například Patna a Paraboiled.
  • Zvláštním druhem tmavé rýže je Divoká (Indiánská) rýže, bohatá na množství vitamínu B.

Zkuste jeden z našich rýžových receptů:

Trhaný losos s rýžovým salátem

5b97a89870d9cobrazek.jpg

Mléčná rýže s ovocem

5b97a8ea374daobrazek.jpg

Lahodné dýňové rizoto

5b97a938ec2f2obrazek.jpg

Jak udělat: Pravé italské risotto