1. Merino
  „Mnoho lidí se domnívá, že vlna musí „kousat“. Ale to není pravda. Merino vlna je daleko jemnější a má hladší povrch, takže tenhle problém odpadá. Pokud by však měl někdo s hodně citlivou pokožkou přece jen pocit, že ho merino „šimrá“, stačí, když si svůj oděv z merino vlny vypere společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny vytahají a obrousí,“ dává praktickou radu outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz. Podle něj je ale hlavně důležité, že merino vlna má skvělé termoregulační vlastnosti a udrží tělo v teple a suchu. Navíc nezapáchá ani po náročné aktivitě, protože je přirozeně bakteriální.
 2. Coolmax
  Ne každý se vyzná ve funkčním prádle a jeho materiálech. Coolmax patří mezi nejlepší vlákna používaná v teplých podmínkách, ale na zimu se nehodí, protože jeho hlavní výhodou je, že napomáhá ochlazovat tělo, přehřívá-li se. Pro tento materiál, stejně jako pro všechny ostatní syntetické tkaniny platí pravidlo: nikdy neprat ve změkčovadlech, avivážích, rozjasňovačích a bělidlech. To by totiž mohlo nenávratně narušit jeho funkční vlastnosti.
 3. Bambus
  „Bambusová vlákna jsou citlivá na oděr, proto se vám může stát, že při větší zátěži váš batoh vytvoří na materiálu v oblasti beder drobné „žmolky“, které je třeba odstranit ručně nebo speciálním strojkem,“ upozorňuje Vít Hruška, zároveň však dodává, že jinak tato vlákna nevyžadují žádný specifický přístup a za vaši péči se vám odvděčí velmi dobrými termoregulačními vlastnostmi. V létě triko z bambusu chladí, v zimě hřeje, a stejně jako třeba merino má přirozeně antibakteriální účinky, takže oblečení nezapáchá ani po delším nošení.
  shutterstock-722057539.jpg
 4. Fleece
  Nejoblíbenější materiál používaný na sportovních mikinách. Fleece se liší gramáží a způsobem povrchové úpravy, ale jedno mají všechny typy společné. Dobře vážou vzduch, a tím pádem i hezky hřejí. Také dokážou odvádět pot od první vrstvy (funkčního prádla), takže napomáhají udržovat tělo nejen v teple, ale i v suchu. Fleecové materiály není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázat vzduch.
  A ještě k žehlení – některé technické materiály snášejí žehlení lépe, jiné hůře. Vždy proto raději kontrolujte visačky se symboly údržby.
 5. Softshell
  Oblečení ze softshellu je stále nesmírně oblíbené, a to nejen mezi sportovci a turisty, ale také na běžné nošení. Dokáže totiž kombinovat vlastnosti druhé a třetí vrstvy. Umí udržet tělo v teple, pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost od těla a zároveň disponuje určitou mírou voděodolnosti. „Membránový softshell může mít nepromokavost na velmi vysoké úrovni, oproti tomu tkaný softshell v nepromokavosti nevyniká, ale zase je o dost prodyšnější. Softshell perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte i impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i ulpívání nečistot, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření,“ radí Vít Hruška.
 6. Peří
  Peří je nejlepší izolační materiál, který se v oblečení do přírody používá. Je sice náročnější na údržbu, ale díky skvělé vlastnosti vázat vzduch poskytne dostatečný tepelný komfort i v extrémních podmínkách. „Ale není peří jako peří,“ upozorňuje Vít Hruška. „To, jaké pohodlí vám poskytne, záleží vždy na jeho plnivosti, množství, druhu a složení. Ať už je však jeho kvalita jakákoli, perte ho nejlépe jen občas a nejlépe s „oholenými“ tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří. Tím dosáhnete jeho větší nadýchanosti a předejdete slepení a hrudkování. Péřové produkty skladujte vždy volně a jednou za čas je proklepejte a otočte, aby se náplň nesesypávala.“
  shutterstock-329521361.jpg
 7. DWR úprava
  V turistickém a sportovním vybavení se k ochraně materiálu před větrem a vodou používají buď povrchové úpravy materiálu (DWR), zátěry nebo membrány. DWR z anglického „durable water repelency“ je povrchová úprava materiálu, který je poté daleko odolnější proti vodě. Bohužel tato úprava není trvanlivá a dříve či později dojde k jejímu „setření“. Ke zvýšení voděodolnosti je proto vhodné používat impregnační nástřiky nebo máchací roztoky. DWR bývá často používán i u již voděodolných materiálů ke zvýšení jejich výkonu.
 8. Zátěr
  Dalším způsobem ochrany materiálu proti vodě je zátěr. Ten je levnější variantou než membrána a poskytuje zpravidla vyšší voděodolnost než DWR úprava. Bohužel i zátěr není nesmrtelný a po čase se vám začne z rubové strany odlupovat v malých lesklých nebo bílých šupinkách. Obnovit ho jednoduše nelze.
 9. Membrány
  Membrány rozlišujeme na porézní a neporézní. Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami, ale jejich použití je přesto daleko častější než u membrán neporézních. Nejznámější porézní membránou je GoreTex. „Někteří výrobci doporučují jednou za čas membránové oblečení právě z důvodu obnovy jeho vlastností vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit žehličkou zapnutou na nízkou teplotu (mezi žehličku a oděv je třeba vložit ručník či prostěradlo). Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá. Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat je impregnovat. Pokud se o ně budete dobře starat, zajistí vám nejvyšší možnou míru voděodolnosti,“ uzavírá Vít Hruška.
Reklama