- Merino
„Mnoho lidí se domnívá, že vlna musí „kousat“. Ale to není pravda. Merino vlna je daleko jemnější a má hladší povrch, takže tenhle problém odpadá. Pokud by však měl někdo s hodně citlivou pokožkou přece jen pocit, že ho merino „šimrá“, stačí, když si svůj oděv z merino vlny vypere společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny vytahají a obrousí,“ dává praktickou radu outdoorový specialista Vít Hruška z e-shopu 4camping.cz. Podle něj je ale hlavně důležité, že merino vlna má skvělé termoregulační vlastnosti a udrží tělo v teple a suchu. Navíc nezapáchá ani po náročné aktivitě, protože je přirozeně bakteriální. - Coolmax
Ne každý se vyzná ve funkčním prádle a jeho materiálech. Coolmax patří mezi nejlepší vlákna používaná v teplých podmínkách, ale na zimu se nehodí, protože jeho hlavní výhodou je, že napomáhá ochlazovat tělo, přehřívá-li se. Pro tento materiál, stejně jako pro všechny ostatní syntetické tkaniny platí pravidlo: nikdy neprat ve změkčovadlech, avivážích, rozjasňovačích a bělidlech. To by totiž mohlo nenávratně narušit jeho funkční vlastnosti. - Bambus
„Bambusová vlákna jsou citlivá na oděr, proto se vám může stát, že při větší zátěži váš batoh vytvoří na materiálu v oblasti beder drobné „žmolky“, které je třeba odstranit ručně nebo speciálním strojkem,“ upozorňuje Vít Hruška, zároveň však dodává, že jinak tato vlákna nevyžadují žádný specifický přístup a za vaši péči se vám odvděčí velmi dobrými termoregulačními vlastnostmi. V létě triko z bambusu chladí, v zimě hřeje, a stejně jako třeba merino má přirozeně antibakteriální účinky, takže oblečení nezapáchá ani po delším nošení. - Fleece
Nejoblíbenější materiál používaný na sportovních mikinách. Fleece se liší gramáží a způsobem povrchové úpravy, ale jedno mají všechny typy společné. Dobře vážou vzduch, a tím pádem i hezky hřejí. Také dokážou odvádět pot od první vrstvy (funkčního prádla), takže napomáhají udržovat tělo nejen v teple, ale i v suchu. Fleecové materiály není vhodné žehlit, protože by se mohly spéct, což by vedlo ke ztrátě schopnosti vázat vzduch.
A ještě k žehlení – některé technické materiály snášejí žehlení lépe, jiné hůře. Vždy proto raději kontrolujte visačky se symboly údržby. - Softshell
Oblečení ze softshellu je stále nesmírně oblíbené, a to nejen mezi sportovci a turisty, ale také na běžné nošení. Dokáže totiž kombinovat vlastnosti druhé a třetí vrstvy. Umí udržet tělo v teple, pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost od těla a zároveň disponuje určitou mírou voděodolnosti. „Membránový softshell může mít nepromokavost na velmi vysoké úrovni, oproti tomu tkaný softshell v nepromokavosti nevyniká, ale zase je o dost prodyšnější. Softshell perte vždy v přípravcích určených přímo pro tento materiál a v ideálním případě následně použijte i impregnační prostředek. Ten zvýší odolnost vůči vodě i ulpívání nečistot, stejně jako ochranu proti nežádoucímu UV záření,“ radí Vít Hruška. - Peří
Peří je nejlepší izolační materiál, který se v oblečení do přírody používá. Je sice náročnější na údržbu, ale díky skvělé vlastnosti vázat vzduch poskytne dostatečný tepelný komfort i v extrémních podmínkách. „Ale není peří jako peří,“ upozorňuje Vít Hruška. „To, jaké pohodlí vám poskytne, záleží vždy na jeho plnivosti, množství, druhu a složení. Ať už je však jeho kvalita jakákoli, perte ho nejlépe jen občas a nejlépe s „oholenými“ tenisáky nebo s míčky přímo určenými na praní peří. Tím dosáhnete jeho větší nadýchanosti a předejdete slepení a hrudkování. Péřové produkty skladujte vždy volně a jednou za čas je proklepejte a otočte, aby se náplň nesesypávala.“ - DWR úprava
V turistickém a sportovním vybavení se k ochraně materiálu před větrem a vodou používají buď povrchové úpravy materiálu (DWR), zátěry nebo membrány. DWR z anglického „durable water repelency“ je povrchová úprava materiálu, který je poté daleko odolnější proti vodě. Bohužel tato úprava není trvanlivá a dříve či později dojde k jejímu „setření“. Ke zvýšení voděodolnosti je proto vhodné používat impregnační nástřiky nebo máchací roztoky. DWR bývá často používán i u již voděodolných materiálů ke zvýšení jejich výkonu. - Zátěr
Dalším způsobem ochrany materiálu proti vodě je zátěr. Ten je levnější variantou než membrána a poskytuje zpravidla vyšší voděodolnost než DWR úprava. Bohužel i zátěr není nesmrtelný a po čase se vám začne z rubové strany odlupovat v malých lesklých nebo bílých šupinkách. Obnovit ho jednoduše nelze. - Membrány
Membrány rozlišujeme na porézní a neporézní. Porézní membrány se časem zanášejí solemi, tukem a dalšími nečistotami, ale jejich použití je přesto daleko častější než u membrán neporézních. Nejznámější porézní membránou je GoreTex. „Někteří výrobci doporučují jednou za čas membránové oblečení právě z důvodu obnovy jeho vlastností vyprat a dát do sušičky nebo opatrně přežehlit žehličkou zapnutou na nízkou teplotu (mezi žehličku a oděv je třeba vložit ručník či prostěradlo). Tím se usazeniny uvolní a materiál zase dýchá. Důležité je prát membrány ve speciálních prostředcích a nezapomínat je impregnovat. Pokud se o ně budete dobře starat, zajistí vám nejvyšší možnou míru voděodolnosti,“ uzavírá Vít Hruška.
Vyznáte se v outdoorových funkčních materiálech? My už ano…
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Načerpejte energii, doplňte vitamíny! Jak nejlépe překonat jarní únavu? Sychravé zimní počasí, stmívání a málo slunečního svitu, nám na optimistické náladě rozhodně nepřidalo. Nyní se dny prodlužují, slunečních paprsků je více a hned se na svět díváme optimističtěji, i přesto jsme ale v těchto měsících bez energie.
-
Zimním obdobím to nekončí. Vitamin C vám pomůže užít si dovolenou naplno S odcházející zimou bude pomalu ubývat nepříjemných viróz a chřipek. To ale neznamená, že bychom měli polevit v zásobování našeho těla vitaminem C. Potřebuje jej celoročně a takové doplňování vitaminu C vám může třeba i zachránit dovolenou.
-
Testujeme v redakci absorpční sáčky Ceresit stop vlhkosti do auta Vlhkost, se kterou bojujete, vás nemusí trápit jen v domácnosti nebo z uzavřených prostorách jako je šatník nebo botník, ale také v autě. Zvlášť v zimě.
-
Thonetky od Truhláře aneb #sedimestylove Pro svou vysněnou židli se vydávám na pražskou Palmovku. Čeká na mě uprostřed klidného vnitrobloku v dílně Sedíme stylově. V místě, kde vrací do života sedací nábytek z ohýbaného dřeva a oprašují slávu nadčasových „Thonetek“.
-
Novinka na trhu: Bylinné kapsle MALTOFERROCHIN Anemie neboli chudokrevnost je chorobný stav charakterizovaný snížením hodnot krevního barviva hemoglobinu pod fyziologickou mez pro daný věk a pohlaví a snížením celkového obejmu červených krvinek (erytrocytární masy), tzv. hematokritu. Netrpíte jí také?
-
Podpořte mládí své pleti, jaké produkty vám rádi doporučíme? Stárnutí pleti sice nezastavíme, můžeme ale pleti dodat velmi kvalitní účinné látky, které mohou napomoci proces stárnutí zpomalit a prodloužit tak mládí své pleti. Odborníci potvrzují, že pravidelná a dostatečná péče o pokožku se vyplatí. Máme pro vás několik tipů na zajímavé produkty, které jsou pro vás inspirací.
-
Co všechno můžete v italském Livignu zažít a vyzkoušet kromě sjezdovek a běžeckých tratí? Chystáte se na lyže? Pak vyražte do bezkonkurenčního italského Livigna. Minulý týden jsme toto jedinečné městečko navštívili a strávili tady pět dní. Livigno najdete na severu Itálie u švýcarských hranic a je nejslunnějším lyžařským areálem v Alpách.
-
Připravte dětem nezapomenutelné jarní prázdniny. Ve španělské Andalusii! Zatímco v Česku převažuje nevlídné počasí, na jihu Španělska jsou teď ideální podmínky pro rodinný road trip. Andalusie – kraj, kde slunce svítí 300 dnů v roce, nenabízí jen nekonečné písečné pláže, smaragdové moře nebo vrcholky pohoří Sierra Nevada. Najdete zde také spoustu atrakcí, které ocení zejména ti nejmenší z nás!
-
Mauricius, sem se budete vracet „Žijte ve slunečním svitu, koupejte se v moři a dýchejte vzduch vonící volností,“ radí americký filozof Ralph Waldo Emerson těm, kteří ubití životem klesají na duchu. Indický oceán a jeho ostrovy jsou pro takový záměr prostředím jako stvořeným.
-
Lepší imunita, menší únava? Zkoušely jsme v redakci BioGaia® Protectis® s vitaminem D Mít v těchto dnech, kdy viry a bakterie útočí ze všech stran, silnou imunitu se rozhodně vyplatí. Proto jsme se moc rády pustily do testování doplňků stravy BioGaia® Protectis® s vitaminem D, který obsahuje probiotika, která ovlivňují náš střevní mikrobiom.
Nový komentář