Téměř polovina celkové spotřeby energie a bezmála pětina spotřeby vody se v domácnosti připisuje domácím spotřebičům. Tento fakt zatěžuje nejen životní prostředí, ale kvůli stále rostoucím cenám elektřiny a vody i rodinný rozpočet. Pokud chcete ušetřit, je nezbytné domácnost vybavit energeticky nenáročnými spotřebiči. Jejich výběr vám usnadní evropské energetické štítky s podrobnými informacemi, jimiž jsou spotřebiče ze zákona označeny. Zde naleznete několik užitečných rad, díky nimž se v nových energetických štítcích snadno zorientujete.

Siemens

Ceny elektřiny a vody stále rostou. Z tohoto důvodu se stále více začínáme zajímat o energeticky nenáročné spotřebiče, díky nimž je možné v domácnosti dosáhnout kýžených úspor, a to bez ztráty výkonu a komfortu, na který jsme zvyklí. Ve výběru energeticky úsporné varianty spotřebiče vám při nákupu poslouží evropský energetický štítek, který poskytuje přesné, jasné a srovnatelné informace o domácích spotřebičích s ohledem na spotřebu vody a energie, výkon a jiné základní vlastnosti.

Energetický štítek je jednotný ve všech 27 členských státech Evropské unie a všechny informace na něm uvedené vycházejí z metodiky předepsané její legislativou. Abyste mohli jednoduše a efektivně získat údaje o parametrech výrobku, jsou veškeré informace na štítcích vyjádřeny piktogramy a jsou jazykově neutrální.

Aby bylo možné snadno porovnat, jakou spotřebu energie a vody má konkrétní spotřebič, bylo nezbytné změnit metodiku uvádění těchto parametrů. Namísto spotřeby na jeden cyklus spotřebiče se tak nyní u všech spotřebičů nově deklaruje průměrná roční spotřeba. Jelikož se u některých spotřebičů stala důležitým měřítkem hlučnost, je nově toto kritérium povinností u vybraných produktových skupin uvádět. Nejnovější změnou, která vstoupí v platnost od května 2013, je povinnost používat nový energetický štítek u sušiček.

Siemens

Energetický štítek zobrazuje sedm barevných pruhů od červeného, označeného písmenem „D“, který určuje energeticky nejnáročnější varianty, až po zelené „áčko“, jež bylo vzhledem k technologickému vývoji nově rozšířeno o třídy spotřeby energie A+, A++ a A+++. Tyto třídy označují energeticky nejúčinnější a tedy i nejúspornější varianty spotřebičů.

Přední místa v žebříčku nejúspornějších spotřebičů s minimálním dopadem na životní prostředí zaujímají již desítky let domácí spotřebiče Siemens. Ať už jde o spotřebu elektrické energie či vody – pračky, sušičky, myčky, chladničky či mrazničky Siemens dokážou díky technologickému pokroku šetřit nejen peníze domácností a firem, ale také přírodu a její zdroje. „Vybrané spotřebiče Siemens se mohou pochlubit dokonce lepší spotřebou, než je deklarovaná třída A+++. V oblasti praní a mytí nádobí tak některé z nich dosahují i hodnot  A+++ – 10 %,“ dodává Miroslav Veselý, marketingový ředitel společnosti Siemens domácí spotřebiče.

Domácí spotřebiče Siemens patří k inovativním technologickým špičkám. Jejich vývoj prověřený v praxi deklaruje například to, že energeticky nejúspornější spotřebič vyrobený v roce 2013 může být až o 75 % méně energeticky náročný než spotřebič vyrobený před 15 lety. O kolik úspornější jsou v dnešní době domácí spotřebiče oproti roku 1998, ukazuje následující přehledná tabulka spotřeby energie a vody u jednotlivých produktových skupin spotřebičů značky Siemens:

Mezi nejúspornější domácí spotřebiče značky Siemens patří:

  • Automatická pračka WM 14Q441BY, A+++ - 10 %
  • Kondenzační sušička WT 48Y780EU, A++
  • Myčka nádobí SN 26V893EU, A+++ - 10 %
  • Kombinace chladničky s mrazničkou KG 39NXI40, A+++
  • Elektrická pečicí trouba HB 78GB590, A – 30 %