Stejně jako všechny ostatní pisatelky narodila jsem se v minulém století, a tak jsem sice neměla možnost poznat osobně klínové písmo či hliněné tabulky, ale i tak je výčet možností, jak jsem kdy mohla poslal nebo alespoň obdržet vzkaz, celkem dost.


I v dnešní době, kdy „papírová“ pošta upadá, ji použiji. Buď pro písemnosti, které musejí být doručeny v originále, nebo na různé soutěže. Zcela jistě však mohu napsat, že více obálek dostávám, než posílám. Mimo soutěží jsem v poslední době takto posílala třeba přihlášku na doktorandské studium. A jsem opravdu ráda, že dosud obálky z našich schránek nevymizely. Jsem totiž sběratelkou známek, a bez dopisů by nebyly ani poštovní známky (zbyly by už jen ty v žákovských knížkách a i ty časem nahradí pouhé slovní hodnocení). Stejně tak jediné písemné vyznání lásky jsem obdržela v obálce. Nebyla růžová – a na pohled neprozrazovala, co se v ní skrývá. Pravdou však je, že vyznání napsané na PC mě příliš neuchvátilo. I přes to, mám tento dopis i s obálkou schovaný, stejně jako spoustu dalších dopisů, korespondenčních lístků a pohledů.


Trochu originálními vzkazy byly třeba zprávy v morseovce. Na ty vzpomínám především ve spojitosti s letními tábory. Přiznám se, že už se nepamatuji, jestli se mi někdo podobným způsobem nesnažil vyznat lásku, ale pokud by tak učinil, měl by už napůl vyhráno.


Doba se však rychle mění, a tak nastal čas elektronické pošty. První e-mail jsem psala v roce 1999, kdy jsem si taky zřídila svoji první e-mailovou schránku. Díky tomuto „pokroku“ se mi podařila zrychlit komunikaci s příbuznými v Americe, podařilo se mi navázat kontakty s lidmi, které bych běžně asi neoslovila a které bych možná také nikdy nepotkala. Pro mnoho lidí se zdá být tento typ komunikace neosobní, ale pokud se ctí jistá pravidla, nemusí tomu tak být. Snažím se nešířit příliš spam, jen v opravdu výjimečných případech, kdy dokáže zasáhnout srdce a pořádně jej „pohladit“ či alespoň povzbudit. Snažím se psát slušně a nezapomenout se podepsat. Rozhodně si nezřizuji schránky, abych mohla terorizovat lidi, kteří mi nějakým způsobem ublížili. A přeci, i tací lidé jsou – a využívají tento rychlý typ komunikace k obtěžování nevyžádanými zprávami či vulgárním výlevům.


Rychlou a jistě neposlední formou elektronických vzkazů jsou „Short Message Services“, známé jako SMS. Jdou poslat nejenom z mobilního telefonu na mobil (či naopak
J ), ale i z telefonního automatu na mobil či pevnou linku, a vůbec – v různých kombinacích. Nahrazují nám telefonování a myslím si, že nejenom u mladých lidí jsou v oblibě. A právě prostřednictvím SMS dostávám zprávy nejkrásnější a dovolte mi se s Vámi alespoň o jednu z nich podělit:

 

Klíč od brány nebe v ruce máš. Komu jej předáš? Snad se zavřenými víčky jej poznáš, po vůni tymiánu, sladkém dotyku. Pod hvězdnou oblohou mu dáš klíč. Klíč od srdce.

 

A snad i díky těmto zprávám na SMS nehledím jako na neosobní komunikaci. I když pravda, ono vyznání lásky je nejhezčí z očí do očí.


Přiznám se, že jsem si posílala psaníčka po šňůrce – z prvního patra do druhého a naopak, a patřičně mne to těšilo, co se dá v době přetechnizace zažívat. Psala jsem i na „pichťáku“ zprávy v Braillově slepeckém písmu. Dnes však musím přiznat, že v komunikaci na prvním místě jsou e-mailové zprávy, SMS  a až na třetím dopisy. Nezavrhuji ty, kteří o e-mailu nechtějí ani slyšet, ani ty, kteří nechtějí posílat SMS. Sama se však snažím kráčet s dobou (ale telefon, co podporuje MMS, zatím nemán
L ).


bokul


 Téma na pátek: Po čem ženy touží?
Máte nějaké touhy?
Splnila se vám nějaká?
Toužíte po něčem neobvyklém?
Má vůbec smysl snít?
A co mužské touhy, znáte je?

redakce@zena-in.cz

Reklama