Společnost Philips Lighting, nejvýznamnější světový výrobce osvětlení (Euronext Amsterdam ticker: LIGHT), zveřejnila výsledky výzkumu, který odhaluje žebříček situací, kterých se lidé obávají, když jsou mimo svůj domov. Přestože jedna třetina (36 %) respondentů podniká preventivní kroky k opatření svého majetku pouze v den odjezdu nebo dokonce v řádech hodin před samotným odjezdem, 81 % dotázaných se obává zanechat svůj domov bez dozoru.

procenta

Závěry výzkumu také odhalily, jak by inteligentní domácí technologie, jako je osvětlení Philips Hue, mohly účinným způsobem snížit tento stres během dovolené. Téměř polovina dotázaných uvedla, že by byli méně znepokojeni, kdyby mohli automatizovat světlo ve svém domě pomocí telefonu.

Studie, které se zúčastnilo více než 8 000 respondentů v šesti zemích – USA, Německu, Velké Británii, Francii, Nizozemsku a Švédsku – zjistila, že kromě vloupání se starosti při odjezdu z domu liší v situacích jako je vynesení koše (15 %) či ponechání jídla v lednici (18 %). Třetina (36 %) Švédů má pochybnosti, zda nenechali zapnuté žehličky a kulmy na vlasy, třetina (34 %) Američanů se obává, že jejich domácí mazlíčci budou doma trpět samotou, zatímco pro více než třetinu (35 %) Němců je největší starost, aby měli jejich rostliny v domě či na zahradě dostatek vody. Celkově jsou nejvíce bezstarostní Holanďané a Němci, přičemž asi čtvrtina je schopná hodit stres za hlavu a užít si dovolenou bez starostí (25 % a 23 %).

infografika

Na rozdíl od všeobecných a dobře známých stereotypů, jako že s věkem přichází více starostí a více obav, odhalil výzkum překvapivě opačný výsledek. S přibývajícím věkem se obavy naopak snižují. Mladí lidé se obávají především toho, že nechali rozsvícená světla (31 %) nebo sdílení informací o tom, že nejsou doma, na sociálních sítích – prostřednictvím příspěvku na Facebooku a Instagramu (24 %). Současně se obávají, že by kolemjdoucí mohli vidět, že u nich doma nikdo není (30 %). Lidé starší 55 let vykazují nižší míru obav než je celkový průměr, přičemž tři čtvrtiny dotázaných (73 %) uvedlo, že se budou strachovat o svůj domov i během prázdninové dovolené, ve srovnání s 90 % respondentů ve věkové skupině 18-24 let.

obavy se snizuji

Pokud jde o řešení, lidé ve věku 18-24 let byli nejvíce obeznámeni s používáním technologií, které pomáhají usnadnit právě tyto obavy během dovolené, přičemž dvě třetiny (65 %) by se cítily méně znepokojeně, kdyby mohly prostřednictvím aplikace vzdáleně ovládat svůj bezpečnostní systém včetně světel, zvukových systémů a spotřebičů. Nicméně vzhledem k tomu, jak krátkou dobu obvykle tráví přípravou na odjezd, nemají mnoho času na přípravu potřebných technologických opatření. 

„Tento výzkum odhaluje výhody, které může přinášet vzdálený přístup k našim domovům, a to zejména tím, že poskytuje klid lidem, kteří jsou daleko od domova. Funkce vzdáleného přístupu je jednou z nejpoužívanějších a nejvíce ceněnou funkcí naší aplikace Hue. Na základě zpětné vazby našich zákazníků jsme v naší nejnovější aktualizaci aplikace Philips Hue  zavedli možnost napodobení přítomnosti. Ta umožní naplánovat zapnutí a vypnutí všech světel kdykoliv budete chtít. Nejlepší na celé technologii je, že můžete aplikaci ovládat odkudkoliv na světě a tím pádem vyřadit tuto starost z dlouhého seznamu věcí, které musíte stihnout před odjezdem,“ říká Martin Sajbert, odborník na osvětlení společnosti Philips Lighting.

kontrola

Převezměte kontrolu nad svým domovem již toto léto

Philips Hue může simulovat vaši přítomnost v domácnosti, ať už se chystáte na delší dovolenou nebo vyrážíte mimo domov jen třeba na jednu noc. Od uvedení aplikace na trh v roce 2012 byla tato klíčová vlastnost aktualizována v nejnovější verzi Hue (2.14), což znamená, že nyní můžete dálkově zapínat a vypínat světla či naplánovat automatické zapnutí a vypnutí v určitých okamžicích, podle vašeho výběru. Nová aktualizace také umožňuje zavedení náhodného osvětlení tak, že světla budou napodobovat váš každodenní život a tím tak signalizovat vaši přítomnost všem v okolí vašeho domova. Můžete si libovolně nastavit individuální rozvrh pro každou místnost či celý dům. Aplikace vám umožní určit i nastavení pro jednotlivé dny, takže se osvětlení u vás doma může v průběhu týdne měnit.

Další informace naleznete na stránkách www.meethue.com nebo si přečtěte návod, jak tuto funkci jednoduše nastavit: How to Mimic presence

Výzkum odhalil, jaké jsou hlavní obavy, které máme během dovolených:

  • Vykradení během dovolené – 51 %
  • Ponechání zapnutých elektronických zařízení jako je žehlička, kulma na vlasy nebo trouba – 32 %
  • Uvadnutí rostlin v domě nebo na zahradě – 30 %
  • Samota zvířat zatímco jsme pryč – 25 %
  • V případě špatného osvětlení, vidí kolemjdoucí, že náš dům je prázdný – 25 %
  • Rozsvícená světla – 17 %

O výzkumu

*Zdroj: Všechny údaje pochází, pokud není uvedeno jinak, z YouGov Plc. Terénní práce se uskutečnily v období od 29. června 2017 do 7. července 2017 ve Velké Británii (velikost vzorku 2 122), ve Francii (velikost vzorku 1 026), v Německu (velikost vzorku 2 054), ve Švédsku (velikost vzorku 1 013) a v USA (velikost vzorku 1 000). Průzkum byl proveden online. Údaje byly váženy pro každou zemi a jsou reprezentativní pro všechny dospělé ve věku 18 let a více.

Reklama