Kašel může provázet běžnou virózu, ale také být symptomem vážnějšího onemocnění. Jak velkou váhu mu přikládají návštěvníci magazínu Žena-in a čím jej nejčastěji léčí? Nejen na to nám ve výzkumu odpovědělo přes tisíc respondentů.

Byť mezi účastníky výzkumu převládaly ženy (93 %), nechyběli ani muži (7 %), všichni z nejrůznějších regionů celé České republiky. K čemu se přiznali?

kašel

Alespoň jednou ročně trápí kašel 26 procent dotázaných, dvakrát do roka se s ním potýká 34 procent respondentů. Na 40 procent účastníků výzkumu však přiznalo, že kašel přichází i třikrát ročně, nebo ještě častěji. Dokáží ale vždy rozeznat typ kašle, kterým trpí? Naprostá většina si je jistá, že ano (73,5 %). Zdrženlivějších je pak bezmála 15 procent dotázaných, kteří připouštějí, že nevědí. Necelých 12 procent oslovených čtenářů pak rovnou přiznává, že typ kašle nerozeznají. Neznamená to ale, že by kvůli tomu vyhledali lékaře.

Do jeho ordinace v případě kašle vždy poctivě zamíří ani ne 6 procent dotázaných, vůbec jej naopak nenavštíví celé dvě pětiny pacientů. Ti i nadále chodí do práce. Naštěstí se ale najdou i ohleduplní kolegové. Že chrání své okolí, aby se také nenakazilo, prohlašuje na 55 procent respondentů. Doma v klidu ale i tak zůstane jen přes 16 procent z nich. Jak se tedy nemocní léčí?

Naprostá většina se vydá pro záchranu před kašlem nejprve do lékárny (93 %), aby si koupili volně prodejné přípravky na kašel. O jejich výběru se ale většinou radí s odborníkem, ať už s lékárníkem (80 %), nebo s lékařem (25 %). Někteří však hledají rady spíše na internetu (26 %), nebo dají jen na svůj vlastní úsudek (6 %).

Nejvíce lidí přitom ve finálním výběru přípravku na kašel ovlivní buď předchozí vlastní zkušenost s nimi (67,5 %), nebo již zmíněné doporučení odborníků (60 %). Častá odpověď byla také ta, že dají na doporučení od známých či rodiny (32 %), nebo se spolehnou na informace, které si sami vyhledali (22,5 %). Cena je pak rozhodující pro 18,5 procenta dotázaných, takže není divu, že se slevovou akcí nechá ovlivnit přes 5 % z nich. Na reklamu pak dá jen přes 4 procenta účastníků výzkumu, na líbivý obal ani ne jedno procento (0,18 %).

O složení vybraného přípravku na kašel a jeho účinné látky se vždy zajímá necelá polovina respondentů (49 %). Jak ale tyto látky fungují, které jsou vhodné a které ne? To netuší, nebo se o to nezajímá přes 43 procent odpovídajících.

Nejoblíbenějším přípravkem na kašel jsou mezi účastníky výzkumu jednoznačně kapky (55 %). Po nich následuje sirup (48 %) a bylinné čaje (44 %). Zájmu kupujících se ale těší také horké nápoje (29 %), pilulky (18,5 %) či šumivé tablety (17 %).

Většina respondentů řeší kašel také u svých dětí (49 %). Stejnou léčbu, jako u sebe, ale volí jen přes 48 procent oslovených rodičů. Ostatní (51 %) hledají jiný způsob. Co se léků proti kašli týče, těší se u dětí největší oblibě sirupy (55 %), kapky (40,5 %) a bylinné čaje (34,5 %). Až daleko za nimi se umístily horké nápoje (14 %), šumivé tablety (6 %) nebo pilulky (3 %).

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Čtěte také: