63c53e717cc4eblobid0.jpg

Jeden z alpských regionů, která byl dlouho považován za „popelku Tyrolska“ stojí určitě za návštěvu. Už proto, že není přeplněn turisty. Němci jej nemají za bukem a dávají proto přednost bližším zimním střediskům kolem Salzburgu, Innsbrucku nebo jezdí do Vorarlbergu a Holanďané či Skandinávci tam nemají po ruce letiště. Navíc slibuje tato jižní strana alpského hřebene nejvíc slunečních dnů v Rakousku.

63c53d7c60047obrazek.jpg

Zajímavá minulost

Východní Tyrolsko má vlastní minulost. Je to dáno především jeho polohou jižně od hlavního alpského hřebene, která je příčinou určité izolace od Severního Tyrolska.

Označení Východní Tyrolsko je sice známé už od poloviny 19. století, nicméně teprve po odstoupení Jižního Tyrolska Itálii podle ustanovení mírové smlouvy ze St. Germain v září 1919 se stalo toto označení oficiálním. Hlavním městem se stal Lienz, malebné alpské městečko, kde dnes žije kolem 12 tisíc obyvatel.

Úspěšný hospodářský rozvoj celé oblasti přerušily obě světové války. Teprve když v roce 1953 odtáhla poslední okupační vojska, mohla se oblast opět začít rozvíjet. Turismus se tu rozvíjel pomaleji a rozvážněji, a proto se zachovalo mnoho slavné tyrolské kultury v její nejčistší podobě. Celá řada tyrolských staveb je památkově chráněna a tyrolské zvyky o obyčeje jsou pěstovány dodnes.

Právě toto zajímavé spojení bohaté tradice a turistické nabídky Východního Tyrolska přitahuje stále více hostů.

63c53d93037d3obrazek.jpg

Lyžařská nabídka

Vysokohorská krajina o rozloze 1500 kilometrů čtverečních a 266 třítisícových vrcholů mezi Vysokými Taury a Lienzskými Dolomity nabízí několik zajímavých lyžařských areálů. Nejhlavnější jsou Großglockner Resort Kals-Matrei, Hochpustertal u Sillianu na hranici s Itálií a Skizentrum St. Jakob v údolí Defereggental.

Grossglockner Resort Kals-Matrei Největší vychodotyrolský areál vznikl v roce 2008 propojením Matrei a Kalsu přes dvouapůltisícový vrchol Cimaross. Návštěvník se zde ocitá v Národním parku Hohe Tauern (Velké Taury) přímo před velkolepou kulisou nejvyššího rakouského vrcholu Großglockner a dalších třítisícovek.

K nezapomenutelným zážitkům bude patřit určitě Cimaross (2621 m), nejvyšší hora, která je dostupná lanovkou. Díky průzračnému horskému vzduchu působí úžasná horská scenerie ještě plastičtěji a vrcholky hor jsou jakoby na dosah.

Areál má dlouhé, středně náročné tratě a určitě se zdá větší než udávaných 44,6 km tratí. Lyžuje se až do výšky 2.621 m n. m.

Adler Lounge

Opravdovým překvapením pro gurmety je v nadmořské výšce 2.421 metrů pod vrcholem hory Cimaross restaurace Adler Lounge, jež nabízí nejen inovativní kuchyni, ale i velkolepé panorama 60 alpských třítisícovek.
K místním atrakcím patří rovněž 11,3 kilometrů dlouhá sjezdovka, která končí v Matrei. Z Cimarossu směrem do Kalsu vede krásná, členitá červená sjezdovka a delším obloukem ještě černá. Rodiny s dětmi ocení široké a přehledné povlovné sjezdovky. Provoz bez čekání tu zajišťuje 14 moderních lanovek a vleků. Více na www.gg-resort.at

Hochpustertal Hochpustertal nepatří jen Východnímu Tyrolsku. O toto pěkné údolí se Východní Tyrolsko musí dělit s Jižním Tyrolskem.
Skicentrum Sillian Hochpustertal Lyžařská hora Thurntaler (2.407 m) nad střediskem Sillian nabízí 22,4 kilometrů sjezdovek (5,6 km modrých, 15 km červených a 1,1 km černých), které vedou až do nadmořské výšky 2.400 metrů. Celý areál je kompletně uměle zasněžován, takže nedostatek sněhu nehrozí ani na maxi-sjezdovkách, vedoucích do Sillianu (11 km) a do Außervillgratenu (9 km). Hochpustertal je také oblíbeným cílem freeriderů a snowboardistů (Snowpark-Funpark Yellowsnow). Pro děti je k dispozici dětský areál Bobo Kinderland. Milovníci běžek si zde pochvalují lyžařské tratě a velmi rádi sem vyrážejí skialpinisté. Více na www.hochpustertal-ski.at

63c53dd7a64aeblobid0.jpg

Na běžkách daleko od sjezdovek – vnímat zimní krajinu a klouzat nedotčenou přírodou Kolem 400 kilometrů lyžařských běžeckých tras s vyjetou stopou nabízí Východní Tyrolsko běžcům a skialpinistům. K nejkrásnějším koutům patří středisko Obertilliach, které se nachází na jižní straně na hranici s Itálií v nadmořské výšce 1450 metrů. Šarm zdejší idyly je neuvěřitelný. Celá „dřevěná vesnička“ je svědkem bohaté tyrolské historie je památkově chráněná. V Obertilliachu bylo vybudováno pro klasické alpské disciplíny „Nordické centrum“, které ocení obvzláště profesionálové. Díky své poloze garantuje ideální podmínky od listopadu až do dubna. Nejoblíbenější 60 kilometrů dlouhá lyžařská stezka vede z Kartische přes Maria Luggau v údolí Lesachtal a zpět.

Krásné trasy jsou rovněž v Kalsu pod Großglocknerem a v největším středoevropském Národním Parku Hohe Tauern. Pod dalším třítisícovým vrcholem začíná v horolezecké vesničce Prägraten také pěkná trasa, která vede do Hinterbichlu-Ströden podél ledovcového potoka romantickými lesy.
V Defereggentalu, Matrei, Lavantu a Lienzi jsou rovněž zajímavé trasy. Ostatně Lienz je už 43 let organizátorem velkých mezinárodních běžeckých závodů Internationaler Dolomitenlauf, kterým může konkurovat jen skandinávský Vasalauf. Každý rok třetí víkend v lednu se tu schází kolem 3000 běžců a běžkyň, aby změřili své síly.

Skialpinismus v Národním parku Hohe Tauern

Existuje mnoho vrcholů, na které lze dosáhnout jen vlastními silami bez lanovek a vleků. Odměnou je však skutečně exkluzívní sjezd nedotčenou krajinou. Skuteční labužníci vyrážejí na túru v časných ranních hodinách a dostanou se na hřeben, když vychází nad vrcholy slunce. Místní střediska nabízí túry všech stupňů obtížnosti s doprovodem zkušených vůdců: od jednodenních až po šestidenní Hochtirol-Route včetně výstupu na Großglockner.

Nejpestřejší nabídku lze najít v Defereggentalu. Pro začátečníky se doporučuje výstup na Langschneid (2688 metrů). V první etapě lze využít lanovky a dostat se až na Bruggeralm (1818 metrů). Celou túru lze zvládnout (při použití lanovky) za tři hodiny. www.ostirol.com
Ceny skipasů: jednodenní skipas: 55,- eur , šestidenní skipas: 289,- eur děti v doprovodu rodičů do 6 let zdarma, mládež do 18 let má 50 procent slevu

63c53ddc304e3obrazek.jpg

Tip na ubytování:

Vyzkoušeno: Hotel Gradonna Mountain Resort ve Východním Tyrolsku je zážitek, je skvělé bydlet přímo na sjezdovce

Nedaleko střediska Kals, v nadmořské výšce 1350 metrů, byl před deseti lety otevřen exkluzivní Gradonna Mountain Resort. Byl vybudován v kouzelném alpském prostředí přímo na sjezdovce lyžařského areálu Großglockner Kals-Matrei. Brzy se zařadil mezi nejkrásnější hotely v Evropě.

Měli jsme možnost tento hotel vyzkoušet. Krásný designový hotel je skvělý nejen svou architekturou, ale I svou polohou ve městečku Kals. Čeká vás zde úžasné welness, výtečná kuchyně a komfort. Perfektní je také to, že si před hotelem nasadíte lyže a jste přímo na sjezdovce. Více najdete na www.gradonna.at

Vyzkoušeno: Dolomiten Residenz Sporthotel Sillian

Jen 170 metrů od lyžařského areálu Hochpustertal, v nadmořské výšce 1100 metrů se nachází Dolomiten Residenz Sporthotel Sillian. Skvělá poloha přímo u nástupu do lyžařského areálu, dokonalé vybavení a nepřehnané ceny za útulné ubytování a služby byly důvodem skvělého hodnocení evropského turistického portálu HolidayCheck.

Čtyřhvězdičkový Sporthotel Sillian byl prvním rodinným wellnesshotelem ve Východním Tyrolsku. Nejen lyžařský areál je kousek od hotelu, před dveřmi hotelu lze dokonce nastoupit do běžecké stopy. Další informace: www.hochpustertal-ski.at a www.sporthotel-sillian.at
63c5392428848obrazek.jpg