V diskuzích pod některými články se objevuje upozornění na letošní Volební kalkulačku. Funguje to jednoduše, kalkulačka vám položí 35 otázek, na které odpověděly i strany. Výsledek pak zhodnotí v procentech, nakolik se s jednotlivými stranami shodujete.

Na zajímavý tip jsem narazil v dnešních diskuzích přímo tady u nás v magazínu. Díky za něj, milé čtenářky! Ten tip zní...

Tak jsem ho vyzkoušel.

 • Vyjadřoval jsem se například k těmto názorům...
 • Zdraví škodlivé potraviny (např. limonády, cukrovinky, hranolky) by měly mít vyšší sazbu DPH.
 • Měla by být zavedena progresivní daň z příjmů pro fyzické osoby.
 • Tzv. 2. pilíř důchodového systému by měl být zachován.
 • Na pozice v dozorčích a správních radách obchodních společností s vlastnickou účastí veřejné správy by měla být vypisována otevřená výběrová řízení.
 • Soudci by nadále měli být jmenováni do funkce doživotně.
 • Povinné přidávání biosložek do paliv by mělo být i nadále zachováno.
 • Studium na veřejných vysokých školách by mělo být zpoplatněno.
 • Marihuana by měla být legalizována.

A tak dále, a tak dále... Otázek je celkem 35.

Vyšlo mi, že můj hlas je pirátský, na druhém místě jsem měl Klub angažovaných nestraníků, na třetím Změnu, na čtvrtém Zelené, na pátém Korunu českou, na šestém Lva... To jsou strany, které jsem dostal kalkulačkou doporučené. A opravdu se mezi nimi (až na toho Lva) rozhoduji, srdcově bych byl nejspíš pro Změnu s Táňou Fisherovou v čele nebo monarchisty, ale vím, že ti se do Poslanecké sněmovny nedostanou, z výběru tedy mohu reálně uvažovat o dvou stranách...

Kalkulačka

Na celé čáře u mě v kalkulačce prohrála Dělnická strana, ODS, Svobodní, Strana soukromníků, Pravý blok a komunisti.

kalkul

Po vyhodnocení můžete šipečkou v pravo u každé strany kouknout, ve kterých konkrétně otázkách se se stranou shodujete a ve kterých ne.

Když se vrátíte na home page, můžete si vyzkoušet rozšířený set, který má 80 otázek. A také si můžete zahrát na poslance.

Abych to nějak shrnul, volební kalkulačka mile překvapila a potěšila. Bál jsem se, že jde o reklamní tah nějaké strany, ale zdá se, že tomu tak není. Navíc mi potvrdila moje názory.

Téma dne 25. 10. 2013: Volby 2013

 • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
  (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama