V rámci našeho tématu „Olej v kuchyni a jeho význam“ vám přinášíme vyzkoušené recepty, ve kterých jsme použili olej. Partnerem tématu jsou známé a oblíbené oleje Lukana www.lukana.cz . Oleje Lukana – kvalita z naší přírody.  Zajímavé recepty najdete také na Facebooku značky Lukana https://www.facebook.com/LukanaCZ/.  

Lukana

Potřebujeme

  • 500 g hladké mouky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 1/2 kostky droždí (cca 20 g)
  • 3 lžíce rostlinneho oleje LUKANA.
  • 2 lžičky soli
  • špetka cukru
  • 1 vejce na potření
  • hrubá sůl, kmín, mák, semínka na posypání

Postup

Do vlažného mléka vsypeme asi lžičku cukru a lžíci hladké mouky. Dobře promícháme. Nadrobíme droždí a necháme vzejít kvásek. Použít ho můžeme v okamžiku, kdy z droždí vzniknou na povrchu velké bubliny.

Lukana

V míse nebo robotu smícháme všechny suroviny, včetně kvásku. Podle potřeby můžeme přidat mouku nebo mléko. Ideální na zadělávání je domácí pekárna nebo kvalitní robot.

Těsto přikryjeme potravinářskou folií a ještě překryjeme utěrkou. Necháme asi hodinku kynout.

Z vykynutého těsta oddělujeme kousky, velké podle toho, jak velké chceme výsledné pečivo. A motáme tvary. Skládáme na plech vyložený pečicím papírem, přikryjeme utěrkou a zase necháme ještě půl hodinky až hodinku kynout na plechu.

Potřeme vajíčkem rozšlehaným s trošičkou vody a posypeme čím je nám libo.

Pečeme na 230 °C, asi 10 až 12 minut. Pokud máte parní troubu, využijte program s párou. Houstičky budou mnohem vláčnejší.

 

Zajímavosti o olejích Lukana na www.lukana.cz

Využití olejů Lukana v kuchyni, naše doporučení:

Řepkový olej je vhodný na smažení, fritování, pečení či grilování, vydrží vysokou tepelnou úpravu, přepaluje se až při 200°C , pro smažení je tak nejideálnější volba.

Slunečnicový olej je vhodný především pro studenou kuchyni. Hodí se k přípravě majonéz, dipů, dressingů, nebo zálivek, vydrží však tepelnou úpravu do 180°C, můžete ho tedy klidně použít i na pečení.

Rostlinný olej je směsí slunečnicového a řepkového oleje, hodí se především do těst, a je tak skvělým pomocníkem pro sladké i slané pečení.

Všechny oleje jsou BEZ užití geneticky modifikovaných potravin (non GMO)