Problémy žen, které propustí z práce, či odejdou do penze a najednou nevědí, co s časem a se sebou samou, jsou nejedné z nás dobře známé. Navázat na aktivní život je možné díky podnikání - k tomu úspěšnému potřebujeme ale i dostatek možností, jak získat klienty či odbyt pro své výrobky.

Já se rozhodla (kromě přípravy na to své vlastní) pomoci rozjet podnikání i své příbuzné z Olomouce. Fyzioterapeutka Monika vymyslela, patentovala a sama vyrábí léčivé masážní desky „Stoneboard“ z kamínků mramorových, ale i říčních či polodrahokamů, které fungují na základě akupresury, a nejen zpevní fyzické i duševní zdraví, ale také ozdobí koupelnu nádherným přírodním doplňkem.

breakfast

Monika mi nadšeně vyprávěla o úžasném projektu „Bussines for breakfast“, který funguje ve většině českých krajů, zejména právě na Moravě, a zajistil jí možnost prezentace a následný odbyt desek, takže mohla zcela opustit své zaměstnání a začít se věnovat práci, kterou miluje a která jí a její rodině jednou zajistí na rozdíl od nepatrného důchodu i světlou budoucnost.

Projekt funguje po celém Česku a Monika mě požádala, abych jí zastupovala na „snídaních“ v Praze. Napsala jsem na kontakt uvedený na www.podnikatelske-snidane.cz a čekala. Přišlo mi pozvání do několika hotelů v Praze - mohla jsem si vybral datum i obvod. Vybrala jsem si hotel DUO na Proseku a s lehkou trémou se do něj ve vražedném čase před sedmou ranní vypravila. Snídaně totiž začínají v 7.15, evidentně proto, aby zasáhly do pracovního dne co nejméně. Dostavila jsem se do salonku, kde jsem zaplatila 250 Kč, a vrhla se k rautovým stolům pro kafe a něco k snědku.

Po očku jsem pozorovala ostatní. Podnikatelů či zástupců různých firem nabízejících nejrůznějších projety se dostavilo poměrně málo, což mně nevadilo. Podle pravidel má každý účastník 1 minutu pro představení svých produktů, a jelikož nešlo o „můj“ obor, přece jen jsem se cítila trošku nejistá.

Překvapila mě především nečekaně uvolněná a příjemná atmosféra mezi lidmi, překvapili mě i lidé sami. Já čekala „nafouklé businessmany“ a oni to zatím samí sympatičtí a hlavně „normální“ lidé. Zjistila jsem, že se nejedná jen o zástupce velkých firem, ale především o drobné podnikatele - majitele internetových nebo kamenných krámků. A to byl také důvod, proč jsem se rozhodla vám o snídaních napsat. Zejména proto, že se konečně nejedná jen o „pražskou“, ale českomoravskou šanci, a třeba některým z vás dám tip, jak získat pro své podnikání zákazníky či jak jej rozšířit a rozvinout po vzoru své příbuzné. 

Snídaně fungují na principu reciprocity - lidé si vzájemně vyměňují nejen své vizitky, ale nabízejí své další kontakty. Prostě „já pomůžu Tobě a Ty mně“.

„Volný vstup“ pouze za cenu snídaně máte vždy jen dvakrát, pokud chcete pokračovat, musíte se zaregistrovat v klubu, což není zrovna levná záležitost, ale po dvou akcích už si snadno spočítáte, zda se vám členství vyplatí, či ne. Prostě hodně chytrá, promyšlená a přitom fér hra, určená naprosto pro každého, kdo má co nabídnout.

Tak co? Která z vás to zkusí taky? Chce to jen hodně brzy ráno vstát. :)

Reklama