Vyrazil jsem na farmu Ekokoza, abych si zde vyzkoušel jaké to je, stát se alespoň na okamžik pasáčkem. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí! Například že rozmazlená společenská koza se s vámi bude klidně dívat na televizi...

Při testování různých povolání a zážitků mě vítr zavál až do malé vesničky nedaleko Náměště nad Oslavou: Lesní Jakubov. Najdete tu rodinnou farmu manželů Čapkových Ekokoza, která čítá 24 koz.

kozy

Jak jsem pásl kozy

Protože jsem již zkušený pasáček koz, vím, že k pasení potřebuji pomocníka (jinak bych se pořádně naběhal). Můj pomocník se jmenuje Shina a je to border kolie. Tohle plemeno je na pasení jako stvořené - však je to snad nejpracovitější ovčácký pes vůbec.

Kozy zapadly hned do lesa...

kozy

A tak jsem vyrazil. Jenže - jestli si myslíte, že kozy budou baštit jen tak dobrovolně trávu, tak to se pletete. První úkol pro Shinu - vyhnat kozy z lesa, kam automaticky zamířily na šťavnaté stromky. Stačí jeden povel a je to.

Shina vyhnala kozy na louku, ale...

kozy

Je koza mlsná? Ano!

O kozách se ne nadarmo říká, že jsou mlsné. A tak si to z jedněch stromků namířily hned na další. Ale co už, alespoň mají pestrou stravu - bezinky a vrba, to je hotové pošušňáníčko. Mimochodem, jako zkušený pasáček také vím, že pestrá strava znamená dobré mléko.

...kozy zase zamířily k šťavnatému houští.

kozy

Zatím se mi naštěstí nestalo, že by vlezly k sousedům na zahradu - to by byl pogrom.

Pokusil jsem se kozy vylákat sám, ale větvičku mi snědly během mžiku...

kozy

 

Může se koza otrávit?

Asi si teď řeknete, že musím být velice bedlivý a pozorný, hledět na to, kam kozy ženu, a jestli si náhodou nepochutnávají na něčem jedovatém, když už je beru takhle blízko k lesu. No, nemusím. Koza je nejen mlsná, ale také chytrá. Ještě se mi nestalo, že by se při pasení koza otrávila.

A tak zase pomohla Shina - zlaté psisko!

kozy

pasení

Něco jiného je to, když kozu v zimě přikrmujete senem. Tam si musíte dát pozor, aby bylo dobré a nebyly v něm nasušené nějaké jedovatosti. V seně si to už koza nepřebere, prostě vám důvěřuje. Ale čerstvou jedůvku pozná bezpečně.

Ještě k mé psí pomocnici...

shina

Shina je skutečně ideální pes na shánění stáda. Už se mi několikrát stalo, že se pokusila ku kozám zapojit i zmatenou srnku, která se ale zase sama rychle odpojila. Border kolie jsou ale velice náročné na aktivitu, a tak přes zimu, kdy se kozy nepasou, je potřeba pejskovi dostatečnou aktivitu dopřát jiným způsobem - třeba každodenním pravidelným (několikahodinovým) házením míčku.

Jak jsem dojil

Dojit kozu není nic těžkého, zvlášť dnes v době všemožných technických pomůcek. Dojička na kozu přijde asi na 30.000 korun a určitě se vám vyplatí, když chcete koz chovat více. Máte-li ale jen kozy v malém množství pro svou potřebu, vystačíte si ruční metodou. Jak na to? Vemínko chytíte, žlázu ukazováčkem a palcem zaškrtíte, aby při mačkání mléko neteklo zpátky nahoru (to byste nic nenadojily, milé dámy), a pak zmáčknete. Tadá - mléko teče! Povolíte, žlázu znovu zaškrtíte, a tak pokračujete z obou struků, dokud je ve vemínku mléko.

dojeni

Kozu je potřeba dojit dvakrát denně (ráno a večer), jinak dostane velice rychle zánět. A když už jsme u těch užitečných informací, pěkně si je seřaďme...

Měly byste vědět před tím, než si pořídíte kozu

Při pořizování kozy je dobré vyvarovat se několika chybám a vědět několik zásadních věcí. Zkusím na žádnou nezapomenout...

  • Nerozmazlovat - koza je tvor velice společenský a (jak říká Marta Čapková), „když ji rozmazlíte, jako jsme to udělali s naší první, tak vám klidně vleze do obýváku a bude s vámi koukat na televizi.“
  • Pořiďte jich víc - koza je zvíře stádové a tedy společenské. Samotná koza se trápí a o to víc vyžaduje lidskou pozornost. Chcete-li tedy mít šťastnou kozu, pořiďte si alespoň dvě.
  • Mléko v zimě mít nebudete - aby byla koza zdravá, je takřka nutností ji na zimu „zasušit“. Dělá se to tak, že jí omezíte přísun vody a zelené stravy. Koza po čase přestane mít mléko - což je pro ni přirozené.
  • Každé jaro kůzle - chcete-li mít další rok mléko, musí se vám narodit kůzle. Koza je těhotná 5 měsíců.
  • Každá koza jinak dojí - v naší zemi se chovají v zásadě dva hlavní druhy koz na mléko: bílé a hnědé. Zatímco kozu bez papírů si můžete pořídit i pod 1000 korun, papírová koza stojí okolo 2500 korun. Tato investice se vyplatí, u papírové kozy máte zaručenou dojivost. Některé nepapírové kozy mléko vůbec nemají, mají ho málo, anebo je příliš cítit kozinou.
  • Nepočítejte s keři, stromky a okrasnou zahradou - pokud si pořídíte kozu a bláhově doufáte, že vám nahradí sekačku na trávu, jste vedle. Kozy si libují v pojídání všeho možného a trávu berou pouze jako jednu z variant. V nestřežené chvíli vám jistě posvačí rybízový keřík, spodní větve ovocných stromů (do výšky tak dvou metrů), některé květiny...
  • Kozu je třeba dojit dvakrát denně - viz výše.
  • Kopýtko kozy se musí občas zaštipovat - je to trochu podobný princip jako u nehtů, když přeroste, tlačí.

kopytko

Ve spolupráci s: www.ekokoza.cz

Čtěte také...

Reklama