Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Stojí na rohu ulice, ve vestibulu metra, na náměstích... stojí a mlčí, někdy vás oslovují, odvážnější vyvolávají, ti kreativní vymýšlí třeba divadélko, aby na sebe upozornili... kdo? Prodejci časopisu Nový prostor.

Zajímalo mě, jaké to je tento časopis prodávat, tak jsem se zašel zaregistrovat a hurá na plac. Jak to celé probíhalo, kolik jsem prodal a kolik je vůbec možné si prodejem časopisu vydělat?

Registrace

Když jsem přišel do Nového prostoru, ujala se mě slečna Dáša a seznámila mě s pravidly a se smlouvou, kterou s Novým prostorem musím podepsat. K registraci jsem nesměl přijít nametený ani v rauši, což jsem naštěstí nebyl, takže vše proběhlo hladce.

Nejdřív jsem si přečetl desatero prodejce a zjistil, že nesmím kolemjdoucí obtěžovat a tahat je za bundy, žádat od nich víc peněz, než je cena časopisu, že nesmím poškozovat jméno Nového prostoru třeba tím, že budu prodávat pod vlivem.

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Potom si mě slečna Dáša vzala stranou a seznámila mě se smlouvou. Celou mi ji přečetla. Bylo v ní dost cizích slov, kterým jsem nerozuměl, tak mi to vysvětlila po lopatě. Když jsem všechno pochopil, byl jsem trochu v šoku, že budu muset pracovat osm hodin denně, myslel jsem, že je to větší pohodička. Čtyři hodiny mám absolutně povinné a čtyři hodiny si můžu vybrat, kdy budu na prodejním místě stát. Slečna mě upozornila, že za mnou může přijít i kontrola od nich. Nakonec jsem na to kývnul a podepsal.

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoruObčanka a peníze

Problém byl trochu v tom, že jsem ztratil občanku. Dáša mi řekla, že smlouvu podepíšeme tedy bez ní, že mi věří, ale že si musím občanku během měsíce zařídit, jinak končím.

Také jsem byl při registraci na suchu, prostě žádné peníze. Ani to jim nevadilo, dostal jsem tři časopisy jako vklad, další už si musím koupit.

Kolik mě časopis stojí?

Prodejní cena časopisu je 40 korun. Já si ho kupuju v redakci za 25 korun, ale z toho mi 5 korun spoří. Jednou za 14 dní dostanu naspořenou částku. Prý jsou kabrňáci, kteří si takhle našetří i 1500 korun. Ale to jsou špičky ledovce.

1564

Tohle tajemné číslo není můj denní obrat ani můj měsíční zisk. Je to číslo, které jsem dostal přidělené a mám ho na visačce společně s fotkou a křestním jménem - vyfotili mě pěkně mezi minimaxem a vstupními dveřmi, jak to dělají pokaždé. Číslo mi také vyrazili na všechny obálky mých časopisů, prý kvůli tomu, aby si mohl každý kupující ověřit, jestli mi časáky někdo nešlohnul a nesnaží se je prodat pokoutně. Dostal jsem přidělený dobrý plac - roh Vodičkovy a Školské a prostranství okolo tramvajových zastávek. A tak jsem vyrazil...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

První půlhodina

Chvíli postávám a je mi trapně. Pak si ale v hlavě rovnám myšlenky a postávám dál už s docela pohodovým výrazem - nedělám přece nic špatného, nežebrám, vydělávám si prací. Jenže pro okolí jsem docela neviditelný, dokonce, i když přecházím z místa na místo - všichni klopí zrak k zemi.

Další hodina

Jdu do sebe a snažím se své potenciální zákazníky oslovovat: „Nový prostor.“ „Kupte si Nový prostor.“ „Nový prostor, březnový, už máte?“

Efekt je o trochu lepší, lidé mě přestali ignorovat, většinou se na mě podívají, občas i něco odpoví. Reakce jsou různé, někdo slušně odvětí: „Ne, díky, už mám." Dvě slečny-puberťačky se smíchem odchází a pronáší: „To určitě.“

Jsem na svém místě hodinu a půl a zatím jsem neprodal ani jeden za tří časopisů. Za tuhle dobu jsem se už docela otrkal, a tak jsem se rozhodl vyvolávat...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

Poslední půlhodina

Křičím jak na lesy: „Nóóóóóvý prrrostór! Kupte si! Jenom za čtyři pětky!“ „Nóóóvý prostor! S komiksém!“

Efekt na kolemjdoucí se změnil. Zatímco při oslovování se ohlíželi a reagovali, teď se mě začali bát a obchází mě obloukem. Možná, kdybych vykřikoval: „Iveta Bartošová vydražila své kalhotky za půl mega,“ třeba bych byl úspěšnější, nevím. Kulturní časopis Nový prostor zkrátka moc lidi nezajímá, anebo někde dělám chybu. Zcela demoralizovaný se vracím na základnu.

Zpátky v denním centru

Když jsem slečně Dáše přinesl tři časopisy zpět, že to nemá smysl, řekla mi, abych tomu dal ještě šanci. Je prý normální, že si noví prodejci musí nejdřív svůj flek vystát, lidé si na ně musí zvyknout. A tak jsem se nechal přesvědčit a ještě to zkusím, snad budu mít štěstí...

Jakub D. Kočí prodejcem Nového prostoru

ROZHOVOR SE SKUTEČNOU PRODEJKYNÍ NOVÉHO PROSTORU
!!! JIŽ TENTO TÝDEN V MAGAZÍNU !!!

Podobné reportáže dělám rád - pokud vás napadne něco, co byste chtěly, abych vyzkoušel, pište to do diskuze, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Nápadů není nikdy dost! Určitě se nechám - nebo někdo další v redakci - inspirovat.

  • Příště: Reportáž z Centra pomoci slepcům

Kam dál?

Reklama