Popelářem

Popelařit, to znamená být v pořádném balíku. Tak tohle je jedna z nejčastějších fám, která popeláře provází. I já si to myslel. Abych zjistil, jaké to je popelářem být a kolik si takový popelář vydělá, oslovil jsem firmu Komwag, která se stará o čistotu Prahy 2. Slovo dalo slovo a už jsem oblékal oranžovo-modré montérky...

Popelář Kuba: Můj pracovní den

Ráno vstávám ve 4.00 - probouzení mi trvá dlouho, znám se. Opláchnu se, nasnídám a kolem půl páté abych vyrazil. Směna mi začíná v 5.00 - proč tak brzy? Musíme mít do dvanácti hotovo.

  • Pražští popeláři nevyváží odpad z domácností v noci, ale pouze dopoledne, v tu dobu si nájemníci nejméně stěžují na rámus, který při vynášení popelnic dělají.

Popelářem

Důležitá je rychlost

Jsme jedna z nejlepších part - čtyři popeláři a jeden řidič. Jeden dům obvykle zvládáme komplet tak do půl minuty. Jak to většinou vypadá? Odemknout a otevřít, vyvézt popelnice ze dvora, vysypat, vrátit prázdné popelnice a zase zavřít.

Jak správně vysypat popelnici?

Do každé popelnice musím nakouknout, abych zjistil, jestli tam není suť. Když mám kliku, najdu třeba ve vyhozené rohožce zlatý prstýnek, to je docela fajn - už mám na to oko. Stane se to tak dvakrát do týdne, že najdu něco cenného - většinou to střelím v bazaru.

Popelářem

Je-li popelnice v pořádku, přivezu ji ke zdvihači, zaháknu, zatáhnu za páku k sobě, počkám, až se vyklopí, potom s ní cuknu - pákou od sebe a k sobě - aby se vysypal i přilepený odpad, spustím pákou od sebe, kouknu, jestli v ní něco nezůstalo, vyháknu a je hotovo, můžu ji odvézt zase do domu.

Poklady aneb co se najde v popelnici nebo kontejneru?

  • Prstýnky a jiné šperky
  • Cédéčka a videokazety
  • Elektronika - foťáky, notebooky...
  • Cvičná mina
  • Bezdomovci

Kolega Dan si jednou omylem vyklopil za montérky mrtvého chřestýše. To byl vážně šok! Chudák Dan byl úplně tuhý strachy.

Popelářem - Jakub a Dan

Smrádek

Jo, odpady smrdí. V zimě je to větší pohodička, to mám spíš problémy s terénem - překonat s plnou popelnicí hromady sněhu je někdy docela nadlidský úkol. Ale jsem profík - většinou mi nic nevypadne. Když něco vypadne, jasně, že to musím sebrat - přece nenechám na ulici bordel.

Popelářem se můžete stát na chvíli i vy! Firma Komwag poskytuje popelčinu zážitkovým agenturám. „Nedá se říct, kolik lidí přijde na zážitek týdně, ale ročně to může být tak čtyřicet zájemců. Jednou to byla dokonce asi padesátiletá dáma,“ prozradil mi Pavel Novák, technik divize odpadu firmy Komwag.

Popelářem

Bezdomovci

Občas chodí do kontejneru s papírem spát i bezdomovci, hlavně v zimě. Většinou jsou slušní, takže je probudím slovy: „Tak vstáváme.“ Pozdraví a odejdou. Už se ale stalo, že někde na severu Čech hodili bezdomovce do auta - neměl šanci přežít to. Prostě ho to rozmačkalo...

Popelářem

Peníze

No, není to žádná velká sláva, ale nestěžuju si. Mám 12.000 hrubého a v půl jedné už jsem doma. K tomu občas nějaká ta koruna z věcí, co se najdou v popelnicích. Někdy si tak přivydělám tisícovku, dvě, jindy třeba tři za měsíc. Hlavně jsme ale dobrá parta. Je to taková práce na pročištění hlavy a protažení svalů. Je to mnohem lepší než být celý den zavřený někde na dílně nebo v kanceláři - třeba Dan má maturitu, ale stejně šel popelařit, tady na ulici si prostě na nic nehrajem.

No nic, musím jet a ne se tady s vámi vybavovat, ještě mě dneska čekají čtyři dlouhé ulice. Tak zase příště!

Popelářem

Kolik jste mysleli, že vydělávají popeláři? Přijde vám popelařina jako špinavá práce? Znáte někoho, kdo by se chtěl stát popelářem?

Podobné zážitkové reportáže dělám rád - pokud vás napadne něco, co byste chtěli, abych za vás vyzkoušel, pište to do diskuze, nebo lépe na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz. Nápadů není nikdy dost! Určitě se nechám - nebo někdo další v redakci - inspirovat.

Kam dál?

Reklama