Každý z nás v sobě ukrývá bubáka či bubáků hned několik. Někdo se s nimi statečně popere a u některých jedinců však může přerůst v závažnější problém, který zásadně ovlivňuje kvalitu žití. Nemusí se ani jednat o závažnou věc, ale i tak může být výsostně nepříjemná. Je potřeba vědět, že není důvod se za psychické problémy stydět a je naopak potřeba vyhledat pomoc. To je nejlepší cesta k uzdravení duše. Můžete se pokusit vyřešit stávající překážku samy, ale odborná pomoc je vždy lepší. Na výběr máte hned několik variant, od klasické terapie až po metody, o kterých jste možná ani neslyšela. Pro mě osobně byla novinkou EFT - Emotional Freedom Techniques. Rozhodla jsem se, že ji na vlastní kůži vyzkouším, jestli opravdu stojí za to.

Co je EFT?

O EFT, neboli technice emoční svobody, jsem si samozřejmě něco zjistila. Zaujalo mě, že vychází z principu akupunktury. A nemusíte mít hrůzu z žádných jehel, ty já nerada. EFT má fungovat tak, že prsty jsou vám stlačovány akupresurní body na těle, tím se odblokovávají energické dráhy. Pro někoho to může být úsměvné, nereálné, ale já těmto věcem věřím. Co mě ovšem zarazilo, je to, že technika emoční svobody je také označována za pseudovědu. „Jestli je to pseudometoda, že to někdo tak nazval, protože se mu to nelíbí, nevím. Já si všímám výsledků u pacientů, které tu jsou. To je pro mě podstatné. Navíc je mi známo, že i někteří psychiatři se k EFT staví pozitivně,“ říká terapeutka emoční psychologie Anna Pašková. Právě Anna mi umožnila si EFT otestovat.

5a8accbf2439fobrazek.pngTerapeutka emoční psychologie Anna Pašková, www.eft-terapeutka.cz

Vytažení osobních strašáků ze skříně

Vím, že u všech terapií je nejdůležitější, aby vám v první řadě byl sympatický terapeut. Je velmi důležité, abyste si rozuměli, protože těžko svěříte svá citlivá tajemství někomu, kdo vám nesedí. V tomto směru jsem neměla vůbec žádné námitky. Anička na mě působila jako pohlazení. Je moc milá a má příjemný konejšivý hlas. V prvních minutách jsme si povídaly o mých problémech. Co mě trápí, z čeho mám strach, a jak to ovlivňuje můj život. Bubáků v sobě nosím dost, ale několik z nich jsou pro mě zásadních. Následně jsme mohly začít s nimi pracovat. Začínaly jsme mou největší obavou. Měla jsem ji popsat, vybavit si situaci, kdy mě postihla naposledy, jaké jsem při ní měla pocity. Kromě toho jsem měla určit, z jaké části mého těla pramení strach. Jestli pociťuji například sevřené hrdlo či zvýšenou tepovou frekvenci. Je to z toho důvodu, že během této představy, společně s ťukání a opakováním jisté věty, ke které se ještě dostanu, se odblokovávají meridiány (energické dráhy). Bylo pro mě hrozně těžké určit, kde strach pociťuji. Někdy jsem ho cítila intenzivně, jindy vůbec.

5a8acc6593448obrazek.png

Při samotném „procesu“ jsem měla smíšené pocity. Připadala jsem si zvláštně, ne přitom, když mi Anička ťukala na určitá místa - na hlavě, trupu, ruce, ale tehdy, kdy jsem měla dokola opakovat jednu větu třeba sedmkrát za sebou. Pro příklad uvedu: „I přesto, že mám sevřeno v hrdle, protože se bojím létání, se mám ráda a přijímám se.“ Abych pravdu řekla, to mi mé sezení lehce kazilo. Ne, že by mi to nějak výsostně vadilo, jen mě obtěžovalo to neustále říkat, nevím proč.

Stojí tato metoda za to?

Ať už to na mě EFT působila všelijak, rozhodně ji nezatracuji, to vůbec. Když jsem odcházela, cítila jsem se naprosto báječně. Byla jsem sice ze sezení unavená, což je běžné, ale kolovala mnou pozitivní energie, která se mě držela ještě pár dní. Za to připisuji velké plus. Myslím si, že za zkoušku to rozhodně stojí. Mám totiž ve svém okolí známé, kteří techniku emoční svobody pravidelně podstupují. Prý jim velmi pomáhá a s výsledky jsou náramně spokojeni.

Čtěte také:

Reklama