Už jsem se ve svých článcích mockrát zmínila, že jezdím na koni. Před dvěma lety jsem si splnila svůj dívčí sen a koupila si vlastního. Anglického plnokrevníka vyřazeného z dostihů za pouhých patnáct tisíc korun. Je mu osm let, jmenuje se Orion a je to miláček. Na rozdíl od mnoha jiných „plňasů“ to nemá v hlavě zpřeházené a chová se způsobně. Je hodný, nemá žádné móresy a hlavně už nikam nezdrhá. Brzy pochopil, že dlouhá zelená louka neznamená jenom trysk a je mnohem příjemnější si ji vychutnat v „normálním“ cvalu.

Orion

 

Za tu dobu, co ho mám, jsme se úžasně sžili, a jak tak získávám jezdecké zkušenosti, láká mě vyzkoušet i jiné koně a jiné způsoby ježdění. Už možná tušíte, na co narážím.

Dámské sedlo

Dámské sedlo

Vždycky mě fascinovalo dámské sedlo. Elegantní posez, dlouhá sukně přehozená přes zadek koně, prostě noblesa. Jaké to je udržet se a ovládat koně, když na něm nesedíte obkročmo, ale v krkolomné póze s oběma nohama na jedné straně?

Před časem jsem se (jak jinak než přes koně) seznámila s Luckou, která tímto způsobem nejen jezdí, ale  s podobně „posedlými“ kamarádkami – jezdkyněmi založila sdružení Dámy v sedle. Zavolala jsem jí, zda bych ji nemohla navštívit, a při té příležitosti si jízdu na dámském sedle vyzkoušet. Ochotně souhlasila, přestože má doma malé mimčo a spoustu práce po rekonstrukci střech na statku.

Osedlala mi klidného koně a vyrazili jsme na jízdárnu.

Jdeme na to

Cestou jsem si s respektem prohlížela obřího valacha a přemýšlela, jak se na něj vydrápu.

Nasedání moc elegantní nebylo

„Docela jednoduše,“ usmála se mé neznalosti, prodloužila třmen a já nasedla. Ale jak vidíte na fotografii, nasedání v mém podání mělo do elegance sakra daleko.

Póza pro fotografa

Zprvu to byl podivný pocit, cítila jsem se nestabilně, ale když jsem se „zahákla“ do „vidliček“ a levou nohu vsunula do třmenu, získala jsem větší jistotu. Tak už sedím, správně se narovnám, prošlápnu patu… ve stoje to vypadá už docela obstojně, ale jak uvést koně do pohybu?

takhle to vypadá v pohybu

Samozřejmě jsem dostala instrukce. Levou nohou pobízíte koně jako v normálním sedle a pravou vám nahrazuje dlouhý pružný bičík. Chce to trochu zkoordinovat pobídky, aby kůň věděl, co po něm chcete. Kůň se rozešel a kupodivu to nebylo tak hrozné, jak se mi dříve zdálo. Původně jsem si myslela, že mi bude bohatě stačit jízda v kroku, ale Lucka mě vyhecovala do klusu.

Pohled z druhé starny

Chvilku mi sice trvalo, než jsem se uvolnila a udržela zadek na sedle, přece jenom jsem zvyklá na vysedávání, ale ani tento pohyb nebyl nepříjemný.

Naopak. Bylo to báječné, a když takhle důstojně sedíte na koni, připadáte si opravdu jako dáma. Vůbec se nedivím Lucce, že tomuto způsobu ježdění propadla, protože má svoje nezaměnitelné kouzlo.

A pokud chcete vidět, jak vypadají opravdové dámy v sedle, tak si klikněte ZDE

Jezdíte na koni? Anglii, nebo western? Vyzkoušela jste si někdy dámské sedlo? A lákalo by vás to?

Reklama